Povinná výbava motocyklu – na co před jízdou nezapomenout


Povinná výbava motocyklu

Povinná výbava vozidla se netýká jen majitelů automobilů, ale také motocyklů. I když je obsah povinné výbavy pro motorkáře značně omezený, přesto je několik věcí, které s sebou musí neustále vozit. Ať už jezdíte na silnějším stroji nebo malém skútru, povinná výbava motocyklu se vás týká. Při náhodné silniční kontrole byste v případě její absence mohli být pokutováni. 

Povinná výbava motocyklu je upravena vyhláškou

Ať už plánujete pořízení nového motocyklu či skútru, nebo už pár let nějaký stroj vlastníte, neměli byste zapomínat na povinnou výbavu. Ta je upravena vyhláškou o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích č. 341/2014, kterou stanovuje Ministerstvo dopravy. Motocyklisté si mohou oddechnout, protože od roku 2016 je povinná výbava motocyklu omezena na minimum. Zahrnuje pouze dvě položky: náhradní pojistky a motolékárničku.

Skútr

Povinná výbava se týká silných strojů, ale i malých skútrů.

Náhradní pojistky

Náhradní pojistky patří stejně jako u automobilů mezi povinnou výbavu. V kufru byste měli mít vždy po ruce od každého typu pojistky i jednu navíc. To se týká jak silnějších motorek, tak skútrů. U skútrů se používá zpravidla jen jedna pojistka, která se umísťuje obvykle do prostoru kolem baterie. I když není kontrola pojistek u motocyklů častá, dle platné vyhlášky je musíte mít k dispozici a silniční hlídka vás může požádat i jejich předložení.

Motolékárnička

Součástí povinné výbavy pro motocykly je motolékárnička. Ta je opět ve srovnání s lékárničkou do auta méně obsáhlá a zahrnuje jen nezbytně nutný zdravotnický materiál. I v tomto případě je nutné kontrolovat datum expirace a včas nahradit lékárničku za novou. I když můžete vyměnit materiál kus za kus, doporučujeme pořídit zcela novou motolékárničku. Její cena se pohybuje kolem stokoruny. Vyrábí se v různém provedení a liší se především zhotovením obalu, resp. taštičky. Motolékárnička musí obsahovat:

  • hotový obvaz s jedním polštářkem,

  • hotový obvaz se dvěma polštářky,

  • trojcípý šátek,

  • tři náplasti s polštářkem,

  • pryžové škrticí obinadlo,

  • chirurgické rukavice v obalu.

Motolékárnička

Nepovinná výbava, kterou je dobré mít po ruce

Z hlediska platných zákonů je obsah povinné výbavy pro motocykly poměrně okleštěný. To ale neznamená, že byste s sebou neměli vozit i další položky, které vám mohou pomoci v případě poruchy i nehody. Povinná výbava motocyklu totiž už nezahrnuje ani reflexní vestu, která je však doporučovaná. Ideální je, pokud motorkáři používají oblečení, které je vybaveno reflexními prvky. Zvyšují tak bezpečnost a jsou viditelnější jak na cestách, při při pohybu ve vozovce. Pokud máte v motocyklu dostatek úložného prostoru, vestu s sebou rozhodně vozte.

Mezi další doporučované pomůcky, které povinná výbava motocyklu neřeší, patří opravné sady a nářadí. Je dobré mít po ruce sprej na opravu pneumatiky, díky ní v případě defektu dojedete až do servisu. Svou výbavu doplňte sprejem na řetěz a sadou na opravu prasklého lanka.

Než vyrazíte na motocyklu na cestu, zkontrolujte její technický stav i obsah kufru. Povinnou výbavu vozte vždy u sebe a vozte s sebou i reflexní vestu a nářadí, i když to zákon přímo nenařizuje.

Přečtěte si také podrobný článek o povinné výbavě pro automobily.

publikováno: 14. 6. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.