Pračka se sušičkou 2 v 1, nebo zvlášť?


pracka_susicka_5

Pračka je dnes už snad standardním vybavením každé moderní domácnosti. V posledních letech se stávají velice oblíbenými také sušičky. Ty už lze sehnat v několika typech provedení, z nichž jedním je také pračka se sušičkou zabudovanou v jednom zařízení. Jaké jsou výhody a nevýhody pračky se sušičkou v jednom a proč uvažovat raději o pračce a sušičce jako dvou domácích spotřebičích zvlášť?

O obecných výhodách sušiček není pochyb. Pokud jsou správně používány, mohou nám velice usnadnit manipulaci při praní, nebo spíše po praní prádla. Někdy dokonce prádlo ani není třeba žehlit a přítomnost sušičky v domácnosti ocení jistě majitelé domácích zvířat nebo dlouhovlasí lidé. Sušička totiž dokáže výborně zbavovat prádlo různých chlupů a vlasů, se kterými si pouze pračka neporadí.

Pokud uvažujete nad koupí sušičky i do své domácnosti a napadlo vás pořízení pračky se sušičkou v jednom, zmyslete si dobře, co od daného výrobku opravdu očekáváte.

Pračka se sušičkou v jednom šetří místo. A dál?

Pračka se zabudovanou sušičkou v jednom spotřebiči má samozřejmě jednu základní výhodu, kterou je úspora místa. Hodí se tedy pro obyvatele garsonek nebo jiných menších či atypických prostor. V touze po multifunkčním domácím spotřebiči však myslete také na to, že ne vždy musí podobná spojení dopadnout dobře.

pracka_susicka_2

Vybíráme pračku se sušičkou

Na první rozdíl narazíme už při výběru pračky se sušičkou. Obchody totiž nabízejí daleko menší výběr modelů, než jaký máme, rozhodneme-li se koupit si pračku a sušičku zvlášť. Pračky se sušičkou sice existují v provedeních jak s předním, tak i horním plněním, nicméně zdaleka nebudete mít tolik na výběr. Pokud pak zatoužíte po pračce se sušičkou například v provedení s mírně atypickou hloubkou (například kvůli velikosti koupelny nebo kuchyňské linky ve vaší garsonce), může pro vás nastat nepříjemný problém. Cenové rozdíly v těchto pračkách se sušičkou s ne úplně tradičními rozměry mohou být oproti těm s klasickými rozměry docela znatelné.

Rozdíly mohou být také ve výběru sušících programů

Dalším parametrem je také výběr sušících programů u pračky se sušičkou. Ten obvykle nebývá tak pestrý, jako u varianty dvou výrobků. Samotná kvalita sušení tak ne úplně vždy musí odpovídat kvalitě sušení v klasické sušičce. Častěji se stane, že je prádlo nedosušené nebo naopak natolik přesušené a pomačkané, že mu nepomůže ani několikanásobné vyžehlení napařovací žehličkou.pracka_susicka_4

Sledujte hlavně kapacitu sušičky a spotřebu energie

Pro mluví také kapacita běžných sušiček. Do těch se totiž vejde až dvakrát více prádla, než do sušiček, které jsou součástí pračky. U výrobku 2 v 1 totiž zřídkakdy můžete dát sušit celý objem vyprané pračky, pokud jste ji naplnili celou. Není výjimkou, kdy do pračky, která má kapacitu 6 kg prádla k praní, můžete dát sušit pouze polovinu této váhy. Přes to všechno mívají pračky se zabudovanou sušičkou znatelně vyšší spotřebu energie a málokdy je lze koupit v tak vysoké energetické třídě, jako u obou výrobků zvlášť. Pračka se sušičkou vám tedy rozhodně peníze neušetří.

Myslete také na údržbu a opravy

Klasické sušičky mívají také obvykle jednodušší manipulaci s filtry, ve kterých se hromadí nečistoty. Zatímco u běžné sušičky je filtr zpravidla jednoduše dostupný, u pračky se sušičkou je při jejím čištění někdy potřeba spotřebič naklánět. A vzhledem k tomu, že je kombinovaný výrobek konstrukčně složitější, složitější a tím pádem dražší mohou být také jeho opravy.

 

 

 

PRAČKA A SUŠIČKA

ZVLÁŠŤ

2 v 1

 

 

 

PRO

 • větší výběr

 • vyšší kvalita sušení

 • vyšší energetická třída obou výrobků

 • tedy nižší spotřeba energie

 • větší kapacita sušičky

 • je možné je postavit na sebe

 

 • šetří prostor

 

 

 

 

PROTI

 • zabírají více prostoru

 • obvykle vyšší pořizovací náklady

 • menší výběr modelů

 • problém sehnat výrobek „na míru“

 • mnohem menší kapacita sušičky

 • menší výběr sušících programů

 • obvykle také nižší kvalita sušení (nižší výkon)

 • vyšší spotřeba energie

 • opravy mohou být složitější a dražší

 

Sušička je tedy výborným pomocníkem, ale multifunkčnost zde nemusí být vždy úplně tím nejideálnějším řešením. Pračka a sušička zvlášť toho bezesporu zvládnou ve vaší domácnosti více, než pračka se sušičkou v jednom výrobku. Ta se opravdu hodí spíše a jenom jako řešení v případě téměř nulového prostoru, jako třeba v garsonkách.

 

Chytré bydlení nově najdete i na Facebooku. Sledujte novinky přímo ze svého profilu!

 

publikováno: 12. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.