Pračka se sušičkou 2 v 1, nebo zvlášť?


pracka_susicka_5

Pračka je dnes už snad standardním vybavením každé moderní domácnosti. V posledních letech se stávají velice oblíbenými také sušičky. Ty už lze sehnat v několika typech provedení, z nichž jedním je také pračka se sušičkou zabudovanou v jednom zařízení. Jaké jsou výhody a nevýhody pračky se sušičkou v jednom a proč uvažovat raději o pračce a sušičce jako dvou domácích spotřebičích zvlášť?

O obecných výhodách sušiček není pochyb. Pokud jsou správně používány, mohou nám velice usnadnit manipulaci při praní, nebo spíše po praní prádla. Někdy dokonce prádlo ani není třeba žehlit a přítomnost sušičky v domácnosti ocení jistě majitelé domácích zvířat nebo dlouhovlasí lidé. Sušička totiž dokáže výborně zbavovat prádlo různých chlupů a vlasů, se kterými si pouze pračka neporadí.

Pokud uvažujete nad koupí sušičky i do své domácnosti a napadlo vás pořízení pračky se sušičkou v jednom, zmyslete si dobře, co od daného výrobku opravdu očekáváte.

Pračka se sušičkou v jednom šetří místo. A dál?

Pračka se zabudovanou sušičkou v jednom spotřebiči má samozřejmě jednu základní výhodu, kterou je úspora místa. Hodí se tedy pro obyvatele garsonek nebo jiných menších či atypických prostor. V touze po multifunkčním domácím spotřebiči však myslete také na to, že ne vždy musí podobná spojení dopadnout dobře.

pracka_susicka_2

Vybíráme pračku se sušičkou

Na první rozdíl narazíme už při výběru pračky se sušičkou. Obchody totiž nabízejí daleko menší výběr modelů, než jaký máme, rozhodneme-li se koupit si pračku a sušičku zvlášť. Pračky se sušičkou sice existují v provedeních jak s předním, tak i horním plněním, nicméně zdaleka nebudete mít tolik na výběr. Pokud pak zatoužíte po pračce se sušičkou například v provedení s mírně atypickou hloubkou (například kvůli velikosti koupelny nebo kuchyňské linky ve vaší garsonce), může pro vás nastat nepříjemný problém. Cenové rozdíly v těchto pračkách se sušičkou s ne úplně tradičními rozměry mohou být oproti těm s klasickými rozměry docela znatelné.

Rozdíly mohou být také ve výběru sušících programů

Dalším parametrem je také výběr sušících programů u pračky se sušičkou. Ten obvykle nebývá tak pestrý, jako u varianty dvou výrobků. Samotná kvalita sušení tak ne úplně vždy musí odpovídat kvalitě sušení v klasické sušičce. Častěji se stane, že je prádlo nedosušené nebo naopak natolik přesušené a pomačkané, že mu nepomůže ani několikanásobné vyžehlení napařovací žehličkou.pracka_susicka_4

Sledujte hlavně kapacitu sušičky a spotřebu energie

Pro mluví také kapacita běžných sušiček. Do těch se totiž vejde až dvakrát více prádla, než do sušiček, které jsou součástí pračky. U výrobku 2 v 1 totiž zřídkakdy můžete dát sušit celý objem vyprané pračky, pokud jste ji naplnili celou. Není výjimkou, kdy do pračky, která má kapacitu 6 kg prádla k praní, můžete dát sušit pouze polovinu této váhy. Přes to všechno mívají pračky se zabudovanou sušičkou znatelně vyšší spotřebu energie a málokdy je lze koupit v tak vysoké energetické třídě, jako u obou výrobků zvlášť. Pračka se sušičkou vám tedy rozhodně peníze neušetří.

Myslete také na údržbu a opravy

Klasické sušičky mívají také obvykle jednodušší manipulaci s filtry, ve kterých se hromadí nečistoty. Zatímco u běžné sušičky je filtr zpravidla jednoduše dostupný, u pračky se sušičkou je při jejím čištění někdy potřeba spotřebič naklánět. A vzhledem k tomu, že je kombinovaný výrobek konstrukčně složitější, složitější a tím pádem dražší mohou být také jeho opravy.

 

 

 

PRAČKA A SUŠIČKA

ZVLÁŠŤ

2 v 1

 

 

 

PRO

 • větší výběr

 • vyšší kvalita sušení

 • vyšší energetická třída obou výrobků

 • tedy nižší spotřeba energie

 • větší kapacita sušičky

 • je možné je postavit na sebe

 

 • šetří prostor

 

 

 

 

PROTI

 • zabírají více prostoru

 • obvykle vyšší pořizovací náklady

 • menší výběr modelů

 • problém sehnat výrobek „na míru“

 • mnohem menší kapacita sušičky

 • menší výběr sušících programů

 • obvykle také nižší kvalita sušení (nižší výkon)

 • vyšší spotřeba energie

 • opravy mohou být složitější a dražší

 

Sušička je tedy výborným pomocníkem, ale multifunkčnost zde nemusí být vždy úplně tím nejideálnějším řešením. Pračka a sušička zvlášť toho bezesporu zvládnou ve vaší domácnosti více, než pračka se sušičkou v jednom výrobku. Ta se opravdu hodí spíše a jenom jako řešení v případě téměř nulového prostoru, jako třeba v garsonkách.

 

Chytré bydlení nově najdete i na Facebooku. Sledujte novinky přímo ze svého profilu!

 

publikováno: 12. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Petra
29. 11. 2017

Dobry den, dekuji za clanek. Byl pro nas velice prinosny pri vyberu. Zaroven bych ale chtela upozornit, ze mame na internetu plagiatory, kteri kradou vase clanky, konkretne tento o pracce a susicce...
Prepsali snad jen jeden odstavec a zbytek sproste zkopirovali..
Budu jen doufat, ze krivdim a souhlas si vyzadali...

jancevova@propeople.cz
30. 11. 2017

Dobrý den Petro, děkujeme za upozornění, zkopírování článku řešíme. Pěkný den, Redakce, CHB

Olda
17. 12. 2017

Dobrý den.
Myslím, že Váš článek by bylo přeci jen potřeba aktualizovat. Publikován byl téměř před 5 lety a od té doby se lecos změnilo. Dnes se dají pořídit kombinované pračky se sušičkou ve velmi dobré kvalitě. Ať už se jedná o výběr programů nebo úsporu energie. Samozřejmě také záleží kolik hodláte investovat do daného spotřebiče.