Pravidelná revize elektrických spotřebičů ochrání váš majetek i zdraví


Revize elektrických spotřebičů není zbytečná věc.

Elektřinu a elektrické spotřebiče využíváme každý den doma, v práci i ve volném čase. I o elektrická zařízení je ale třeba pečovat, protože v případě poškození hrozí nejen riziko požáru či zkratu, ale především je ohroženo naše zdraví. Jak podobným nepříjemnostem předejít? Nepodceňujte pravidelnou revizi elektrických spotřebičů.

Proč je revize elektrických spotřebičů důležitá?

Pravidelnou revizi elektrických spotřebičů není radno podceňovat. Proč? Odpověď je jednoduchá, jedině pravidelnou údržbou elektrických rozvodů zabráníte katastrofálním následkům, které může poškození elektrických spotřebičů mít. Požár, kompletní zničení firemního vybavení, zranění, nebo dokonce smrt, to vše může nesprávně fungující elektrické zařízení způsobit a to i v případě, že porucha není na první pohled vidět.
Také v situaci, kdy dojde k nějakému neštěstí, je nutné mít doklady o revizi elektrických spotřebičů v pořádku. Pokud jste totiž něco zanedbali, můžete si být jistí, že od pojišťovny neuvidíte ani korunu. Nepodceňujte proto důležitost revize a chraňte své zdraví i majetek včas.

Koho se povinnost revize elektrických spotřebičů týká?

Pravidelné provádění revizí se samozřejmě netýká každého. V pozoru musí být zejména právnické osoby a podnikatelé, kteří ze zákona odpovídají za revizi všech elektrických zařízení ve firmě. Ať už se jedná o specielní výrobní stroje, či kabely v kanceláři je nezbytné zajistit jejich pravidelnou kontrolu. Jak často je revize elektrických spotřebičů nutná pak přesně určí daný zákon. Lhůty se pohybují od třech měsíců až do několika let, záleží především na složitosti spotřebiče a prostředí, ve kterém se vyskytuje.

 Nepodceňujte revizi elektrických spotřebičů

Také majitelé domů a bytů mají povinnost obstarat revize elektrických spotřebičů v domě a to většinou jednou za 5 let. Pozor, tato povinnost se však vztahuje pouze na společné prostory, za vlastní elektrické spotřebiče v bytě si zodpovídáte sami. Zde sice nemáte povinnost danou přímo zákonem, jste ale plně zodpovědní za to, aby byly vaše spotřebiče v pořádku a neohrozili ničí majetek či zdraví.

Revizi elektrických spotřebičů nechte na odborníkovi

Ptáte se, zda si můžete revizi spotřebičů zajistit sami? Ne. Pozvěte si raději zkušeného revizního technika, který má nejen potřebné vybavení, ale také osvědčení a kompetence. Jedině zkušený odborník je schopen posoudit stav elektrického zařízení a to jak v případě výchozí revize před zapojením elektrických rozvodů, tak v případě revizí pravidelných. Pokud bude vše v pořádku, obdržíte revizní správu, kterou si rozhodně schovejte. Bude se vám hodit v případě nehody a vyjednávání s pojišťovnou.

A jak jste na to s revizí elektrických spotřebičů vy? Máte přehled o svých povinnostech, nebo vše necháváte náhodě? Podělte se s námi o své zkušenosti v diskuzi.

publikováno: 28. 1. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.