Pravidelná údržba laminátové podlahy prodlouží její životnost


Pravidelná údržba laminátové podlahy prodlouží její životnost

Laminátové plovoucí podlahy patří k těm nejžádanějším. Jsou finančně dostupné, nabízí uživateli dostatečný komfort a spoustu dobrých vlastností, které se podílí na celkové kvalitě. Aby však vzhled i stav laminátové podlahy zůstal co nejdéle v té nejlepší kondici, je potřeba zajistit vhodnou péči. Ta se odráží od pravidelné a správně prováděné údržby, tedy čištění.

Oblibu, kterou si laminátové podlahy v poslední době získaly, zapříčinily především výhody, jakými se může tento druh podlahy pyšnit. Z těch nejvýraznějších stačí připomenout pestrou škálu dekorů, vysokou odolnost a pro spoustu lidí nejdůležitější argument - příznivý poměr cena versus výkon. Mnozí uživatelé si však lámou hlavu s tím, zda je lepší u laminátové plovoucí podlahy přistupovat k mokrému či suchému čištění a zda je vhodné používat pouze speciální přípravky. Jak to tedy s tím úklidem laminátové podlahy je?

Vhodné je suché čištění laminátové podlahy

Hlavní zásadou je zapomenout při údržbě laminátové plovoucí podlahy na vodu. Plně mokré čištění je zcela nežádoucí, protože může způsobit velké škody, kdy se voda dostane do drážek a spár. Pokud máte pocit, že bez vody to nejde, pak mop či hadr vždy pořádně vyždímejte, aby byl pouze vlhký a nenechával za sebou mokrou stopu. I takové čištění je však vhodné využít pouze občas a ne pravidelně.

Laminátové plovoucí podlahy je správné udržovat suchým čištěním. Znamená to, že lze využít vysavač, kterým se odstraní prach a drobná smítka nebo též suchý hadr či mop. Jakýkoliv prostředek k údržbě nesmí mít samozřejmě hrubý či drsný povrch, který by podlahu poničil. Následovat může zmiňované lehké setření, a to nejlépe s pomocí speciálního přípravku na laminátové podlahy. Pokud budete podlahu zbavovat prachu a drobných nečistot v rámci pravidelného úklidu domácnosti, předejdete tím riziku, že podlaha bude působit zašle.

„Při údržbě laminátové podlahy zapomeňte na leštěnky, vosky, oleje a další podobné prostředky.“

Laminátové podlahy a skvrny různého původu

Stane-li se, že je povrch laminátové podlahy znečištěn, je třeba ihned reagovat, v případě vylití například sklenice s džusem to platí dvojnásob. Co ale dělat, když se na podlaze objeví šmouha od voskových pastelek nebo vám na ni upadne kus čokolády?

Na všechny tučné, mastné a olejové látky je třeba pořídit speciální odstraňovače skvrn na laminátové podlahy. Je proto doporučováno mít takový přípravek v zásobě. U vosku a žvýkaček je třeba počkat, až zatvrdnou. Poté je možné takové znečištění opatrně seškrábat. Jestliže je povrch laminátové podlahy vystaven působení laku na nehty, fixy nebo například barev, pak je třeba použít aceton, ředidlo nebo odlakovač na nehty.

Údržba laminátové podlahy nemusí být, zvláště u světlých druhů, snadná. Vyplatí se ale ji pravidelně provádět, protože pak je zaručeno, že povrch laminátové plovoucí podlahy bude vypadat stále tak hezky jako na začátku.

 

publikováno: 7. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.