Přehledné srovnání různých typů oken


dřevěná okna

Pokud plánujete rekonstrukci nebo realizaci novostavby, nepodceňte výběr nových oken. Okna zásadně ovlivňují izolační vlastnosti celé stavby. Navíc jsou výrazným architektonickým prvkem, který podtrhne styl vašeho bydlení. Před výběrem konkrétního modelu se seznamte s různými typy oken, které se liší konstrukcí rámu. Připravili jsme pro vás přehledné srovnání různých typů oken, se kterými se na trhu setkáte.

Rozdělení oken podle typu konstrukce

Možnosti zasklení, kvalita provedení kování, řešení bezpečnostních prvků, systémy otevírání a ventilace či tepelněizolační vlastnosti – to vše jsou důležité parametry, které vás při výběru oken budou zajímat. V první řadě se však zaměřte na samotný typ konstrukce okenního rámu, od kterého se odrazíte. Na trhu jsou k dispozici okna plastová, dřevěná, hliníková i dřevohliníková. Výběr materiálu je především otázkou vašich preferencí a finančních možností. S vlastnostmi oken příliš nesouvisí.

Vyberte si dodavatele s nabídkou různých typů oken

Hned v úvodu je namístě říci, že všechny typy okenních rámů splňují přísné standardy pro moderní energeticky úsporné bydlení. Musí však být vyrobeny z kvalitních materiálů a při dodržení vhodných výrobních postupů. Při pořizování nových oken se obraťte na výrobce a dodavatele, který má v oboru mnohaleté zkušenosti a provozuje rozsáhlou síť servisních center.

Důležité také je, aby nabízel všechny zmíněné typy oken. Například český výrobce oken VEKRA se specializuje na výrobu plastových, dřevěných, hliníkových i dřevohliníkových oken. U takového dodavatele nemusíte mít obavy, že by vás nutil k výběru konkrétního typu. Sami se rozhodnete podle vkusu a finančních možností.

Plastová okna

Plastová okna patří dlouhodobě mezi nejvyhledávanější. Vynikají optimálním poměrem cena/výkon, nevyžadují zvláštní péči a snadno se udržují. Plastová okna se hodí do bytů, rodinných domů i komerčních výstaveb. Vynikají svou univerzálností a rozsáhlou nabídkou barevných designů včetně imitace dřeva.

Možná se při výběru setkáte s názorem, že plastová okna na rozdíl těch dřevěných nedýchají. Jedná se o rozšířený mýtus, který se nezakládá na pravdě. Z hlediska izolačních vlastností i vlivu na zdraví jsou na tom okna z plastu stejně dobře jako ta ze dřeva. Všechna moderní okna totiž interiér utěsní, proto je nutné naučit se „bydlet s novými okny“. Pravidelně a správně větrat, používat odsavače par, prostě myslet na to, aby z bytu odcházela přebytečná vlhkost.

Dřevěná okna

Pokud dáváte přednost přírodním materiálům a nespokojíte se s imitací, dřevěná okna pro vás budou ideální volbou. Jsou vhodná pro malé i velké prosklené plochy, navíc poskytují nejširší možnosti výroby atypických tvarů. Vynikají výbornou tvarovou stabilitou, navíc přináší snadnější možnosti oprav a případných renovací. Dřevěná okna však vyžadují pravidelnou péči o povrchovou úpravu, která zajistí maximální životnost a zachování krásného vzhledu. Okna ze dřeva jsou vhodná pro novostavby i rekonstrukce. 

dřevěná okna

Hliníková okna

Pokud je pro vás při výběru nových oken na prvním místě maximální životnost a odolnost, oceníte stabilní konstrukci hliníkových oken. Jsou odolná a prakticky nezničitelná. Hodí se i do vlhkého prostředí, a tak jsou oblíbenou volbou pro prosklení zimních zahrad či vnitřních bazénů. Umožňují zasklení velkých ploch, navíc jsou dostupná v mnoha barevných provedeních. Díky tomu jejich vzhled snadno přizpůsobíte stylu vaší stavby. Počítejte však s vyššími pořizovacími. Okna z hliníku se nejčastěji používají ve velmi namáhaných komerčních prostorách a v moderních stavbách, kterým kovové materiály sluší.

Dřevohliníková okna

Dřevohliníková okna jsou vyrobena z dřevěné konstrukce z vnější strany doplněné o hliníkové opláštění. Přírodní materiál v interiéru vypadá stylově, hliník pak zajistí dokonalou ochranu oken v exteriéru. Tento typ oken nevyžaduje speciální péči o povrchovou úpravu dřeva v interiéru, snadno se čistí a vyniká odolností a pevností. Z hlediska kvality konstrukce, vzhledu, životnosti i údržby patří právě dřevohliníková okna k těm nejlepším, ale také nejdražším.

Správně namontovaná a seřízená okna zajistí perfektní utěsnění, a tak vynikající izolační vlastnosti, bez ohledu na typ materiálu. Každý materiál má samozřejmě své výhody a nevýhody. Z pohledu vlastností je přitom důležitější zaměřit se na výběr zasklení. materiál okenních profilů vybírejte především podle vkusu a finančních možností, ale zaměřte se podrobněji na jednotlivé parametry a kvalitu zpracování. Nenechte si ujít naše předchozí články, ve kterých jsme se zaměřili na typy zasklení oken i na to, kudy teplo z domu uniká nejčastěji.

publikováno: 21. 6. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.