Přikrmování srnčí zvěře aneb Jak ne/krmit lesní zvěř


lesní zvěř

Na zimu se krajina kolem nás halí do krásné bílé peřinky. Ovšem to, co je pro člověka na první pohled krásné, může být pro lesní zvířátka nebezpečné. V zimě jim totiž počasí ztíží jejich životní podmínky, především shánění potravy. Proto se mnoho myslivců a dalších lidí vydávají v zimě hojně do lesa na krmení lesní zvěře. Například přikrmování srnčí zvěře v zimním období je významnou pomocí.

Krmení lesní zvěře v zimním čase je velkou pomocí

Pravidelné krmení lesní zvěře je nezbytné hlavně nyní, v mrazivém počasí. Pokud se k zimnímu počasí přidá námraza, ocitá se dostupná potrava pro lesní zvěř pod nepropustnou krustou ledu. Přikrmování lesních živočichů se tak najednou stává životně důležité. Jak a čím lesní zvěř ale krmit, abychom jí spíše neublížili a nepřivodili zdravotní potíže? Existuje široká řada krmiv, které jsou při krmení lesní zvěře v zimě potřebná. A jaká krmiva můžeme lesním zvířatům v zimě v období krize podávat, abychom jim zpestřili jídleníček a zahnali hlad?

Přikrmování lesní zvěře: co zvířátka potřebují

Ne všichni dobře vědí, jaké krmivo lesní zvěř v zimním období potřebujete. Můžeme dát při přikrmování srnčí zvěře k dobru i brambory nebo pečivo? Ano. Například brambory lze lesní zvěři nosit jen v případě, kdy mrzne a nečekáme oblevu, jelikož ve vlhku brambora nabobtná a může způsobit zdravotní potíže. Suché pečivo také můžeme z domu vzít, ale v žádném případě nesmí být plesnivé nebo něčím namazané či plněné. Nejlépe uděláte, když do krmelce lesní zvěři donesete:

  • Jadrná krmiva- mezi ně řadíme semena jako jsou kaštany, žaludy, bukvice, oves, ječmen, pšenice, žito, kukuřice
  • Dužnatá krmiva – brambory, krmná řepa, jablka, hrušky, jeřabiny
  • Objemová krmiva- jetel, seno, vojtěška, sušené větvičky stromů jako jsou duby, lípy, vrby apod.
  • Soli- hlavně kuchyňská sůl v kuse nebo lize je pro lesní zvěř ideální, jelikož tak dolní potřebné minerály

Tím vším je možné lesní zvěř v zimě krmit. Pokud se i vy rozhodnete jít do lesa a do krmelců připravit zvířátkům něco na zub, neváhejte a vydejte se na procházku. Nejenže si pročistíte hlavu a dáte tělo do pohybu, ale pomůžete tak mnohým lesním živočichům, jako například daňkům, jelenů, srnčí zvěři. V našich lesích se nachází především srnčí zvěř. Pojďme si tedy ukázat, jak na přikrmování srnčí zvěře.

Přikrmování srnčí zvěře: do krmelce doneste kaštany, žaludy, ale také jablka nebo jetel.

Přikrmování srnčí zvěře aneb jak to chodí u krmelce

Kritická doba nastává pro srnčí zvěř hlavně v prosinci až únoru. Nabídka lesní potravy je neuspokojivá, a tak jsou mnohdy zvířata závislá na lidské pomoci. Proto je přikrmování srnčí zvěře v zimě nezbytné. A jaká základní pravidla u přikrmování srnčí zvěře byste měli znát?


Aby zvířátka zbytečně neokusovala dřeviny v bezprostřední blízkosti, je potřeba, aby dostávala krmení pravidelně a v dostatečném množství. Dužnaté krmivo se dává do krmelců menší množství, to proto, aby je zvířata stihla během pár dní sníst a neměla zažívací potíže. Pokud budou zvířata chodit k prázdnému krmelci a jednou za čas se v něm objeví jídlo, budou o potravu mezi sebou bojovat, čímž si mohou přivodit i nějaké to zranění.

 

publikováno: 28. 12. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.