Připravte se na chřipkové období. Pěstujte bylinky, které pomáhají proti kašli i nachlazení

Připravte se na chřipkové období. Pěstujte bylinky, které pomáhají proti kašli i nachlazení

Také vás každý podzim nebo zimu skolí chřipka nebo nachlazení? Možností, jak se na chřipkové období preventivně připravit, je řada. Příjem vitamínových doplňků nebo očkování proti chřipce riziko onemocnění minimalizují. Proti nemocem však můžeme preventivně bojovat i užíváním bylinek, které si snadno vypěstujeme na zahrádce i v květináči na okenním parapetu. Mnohé byliny působí léčebné i v průběhu nachlazení a zmírní kašel, vysoké teploty a další příznaky chřipky a nachlazení. Vybrali jsme pro vás 5 různých bylinek, které si snadno doma vypěstujete i vy.

Tymián

Tymián obecný se hojně využívá v gastronomii, díky svým léčivým účinkům je vhodný i v oblasti přírodní medicíny. Tymián je nízký polokeř dorůstající výšky 20 až 30 cm a kvete od května až do září. Aby nezvadl, je třeba pravidelně ostříhávat odumřelé listy. Tymián působí proti průjmu a nadýmání, ale také mírní kašel a působí protizánětlivě. Je dobrým pomocníkem i pří léčení infekcí močových cest a močového měchýře.

Jak užívat tymián: Ze sušených lístků tymiánů si připravte odvar a při bolestech v krku jej kloktejte. Z kvetoucích lístků tymiánu si můžete připravit i čaj, který pomáhá při nachlazení i trávicích potížích. Čaj z tymiánu pomáhá také při bolestech hlavy.

Jak pěstovat tymián: Tymián můžete pěstovat ze sazenic nebo ze semen. Tymián je nenáročný na pěstování a dobře se mu daří i v květináči. Daří se mu v suché dobře propustné půdě. Květináč umístěte na slunné místo bez přímého působení větru.

Rýmovník

Rýmovník pochází z Austrálie, kde roste jako keř. Dnes se však pěstuje na všech kontinentech a u nás je oblíbenou pokojovou rostlinou. Listy rýmovníku obsahují silice, které uvolňují dýchací cesty. Proto je ideální bylinou při boji s rýmou a nachlazením. Rýmovník se rychle rozrůstá a snadno se rozmnožuje řízkováním. Po několika měsících tak budete mít dostatek listů rýmovníku, které využijete v domácí přírodní léčbě.

Jak užívat rýmovník: Listy rýmovníku lze zpracovávat různými způsoby. Dají se sušit a použít k přípravě bylinného čaje. Stejně tak se dají použít pro výrobu bylinného sirupu, tinktury nebo léčivé masti. Odvar z rýmovníku můžete používat ke kloktání i pro použití na obklady při nachlazení a zvýšené teplotě.

Jak pěstovat rýmovník: Rýmovník je nenáročnou bylinou na pěstování, vyžaduje však dostatek slunečního záření. Proto se bylinám daří na okenních parapetech, kde během dne svítí dostatek slunce. Denní teploty pro pěstování by měly být v rozmezí od 22 do 28 °C. Rýmovník pravidelně přihnojujte pomocí tyčinkových hnojiv na bylinky. Rostliny snadno rozmnožíte řízkováním.

Šalvěj

Šalvěj lékařská je aromatická rostlina s přímou lodyhou a vstřícnými řapíkatými listy. Jako koření a cenná léčivka je šalvěj známá už od dob starověkého Řecka. Šalvěj má dezinfekční účinky, urychluje hojení a působí proti krvácení z dásní. Pomůže vám však i během podzimních a zimních dnů, protože ulevuje při chřipce a nachlazení. Ve vyšších dávkách však působí toxicky, proto je třeba hlídat užívané množství. Šalvěj se nesmí užívat těhotné a kojící ženy.

Jak užívat šalvěj: Díky silnému aroma se šalvěj hodí pro použití v aromaterapii i k inhalaci. Uvolňuje dýchací cesty. Z šalvěje si také můžete připravit odvar, který budete následně několikrát denně kloktat. Kloktání šalvěje je vhodné v případě, že vás trápí škrábání v krku nebo chrapot.

Jak pěstovat šalvěj: Šalvěj se nejčastěji pěstuje na zahradě, bude se jí však dařit i v květináči. Bylinka má ráda slunné stanoviště a dobře propustný substrát, který je vhodné provzdušnit dílem perlitu. Šalvěj je náročná na živiny a zavlažování, proto by půda neměla nikdy vyschnout. Během letního období doporučujeme šalvěj jednou za 14 dní přihnojovat. Bylinu můžete rozmnožovat řízkováním.

Meduňka

Meduňka lékařská je vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky až 150 cm. Má řapíkaté listy, které příjemně voní po citrónu. Nať z meduňky je možné využívat také jako koření. A jakými účinky se tato bylina pyšní? Snižuje stres, zlepšuje kvalitu spánku, má protivirové účinky a ulevuje od bolestí hlavy. Pokud se potýkáte s podzimními depresemi a výkyvy nálad, účinky meduňky jistě oceníte.

Jak užívat meduňku: Z listů meduňky si můžete připravit meduňkový čaj. V některých regionech má tradici příprava léčivého bylinkového likéru.

Jak pěstovat meduňku: Vzhledem ke své velikosti se meduňka nejčastěji pěstuje na záhonu, bude se jí však dařit třeba i na balkóně v truhlíku. Rostlinu umístěte na slunné stanoviště, protože intenzita slunečního svitu ovlivňuje sílu aroma listů. Meduňku nevystavujte průvanu. Při pěstování v květináči použijte dostatečně velkou a hlubokou nádobu, proto koření až ve 30 cm. Pěstování je možné ze semen i sazenic. Lístky meduňky se sklízí ještě před rozkvětem, kdy obsahují největší množství silic.

Aloe vera

Aloe vera je svými léčivými účinky známá už několik tisíců let. Dnes se používá po celém světě a bez problémů roste i v našich klimatických podmínkách. Používá se pro urychlení hojení ran, snižování hladiny krevního cukru i jako projímadlo. Pomáhá však zlepšovat obranyschopnost imunitního systému a bránit organismus proti infekcím, proto byste měli mít aloe po ruce i během podzimu a zimy.

Jak užívat aloe vera: Aloe vera lze užívat zevně i vnitřně. Z listů rostliny se připravují čaje, likéry, bylinné gely a masti, nálevy, odvary a podobně. Hojně se využívá i v komerčním odvětví pro přípravu potravinových doplňků či kosmetických přípravků.

Jak pěstovat aloe vera: I když má aloe vera exotický původ, pěstování v našich podmínkách není nijak náročné. Jde o sukulentní rostlina, která pochází z pouštních oblastí. Proto potřebuje lehkou dobře propustnou půdu a nevyžaduje nadmíru zálivky. Naopak přehnaná zálivka jí může uškodit. Přihnojovat můžete rostlinu až do začátku zimy. Pro rychlý růst potřebuje dostatek slunce, a to ve všech ročních obdobích. Rostlinu si snadno namnožíte řízkováním.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dřevěné obklady v interiéru – jaké mají výhody a kam se hodí

Dřevěné obklady do interiéru zaujmou svým teplým a útulným pocitem, který dokážou navodit. Ať už renovujete starší dům, nebo zařizujete novostavbu, dřevěné obklady mohou zásadně ovlivnit atmosféru bydlení.

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Kam vyrazit k moři v létě 2024 levně?

Léto je časem, kdy se mnozí z nás touží vydat za teplem a odpočinkem. Pokud stále váháte, kam letos vyrazit na dovolenou, máme pro vás přehled zajímavých destinací, které nabízejí nejen slunce, ale i bohatý kul...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...