Připravte se na zmlazování (zimní řez) stromů a keřů
Možná se vám v posledních dnech už nechce opustit teplo domova a vyrazit na zahradu, ale stromy a keře budou v tomto období vaši péči ještě potřebovat. Právě začátek prosince je ideálním obdobím ke zmlazování stromů a keřů. Zimní řez vaše dřeviny posílí a přispěje k bohatější úrodě pro příští rok. Přečtěte si, jak se na zmlazování připravit a jak jej správně provádět.
Během zimy se chopte zahradnických nůžek i pilky
Z prořezávání stromů a keřů mají zejména méně zkušení zahrádkáři respekt. Je to pochopitelné, svým dřevinám nechtějí uškodit, raději tak zahradnické nůžky a pilku zcela odloží. Jenže zmlazování stromů a keřů patří mezi důležité kroky, kterými podpoříme růst a vytvoříme skvělé podmínky pro bohaté plození v další sezóně.
Právě zimní období je k prořezu ideální dobou z mnoha důvodů. Většina rostlin se totiž během zimy nachází v odpočinkové fázi, díky které si s omlazováním poradí bez jakékoliv újmy. Během prosince si díky nízkým teplotám také téměř nevyskytují škůdci a neobjevují se choroboplodné zárodky, a tak je zimní prořez bezpečný. Během zimy můžete prořezávat zejména dřeviny, které kvetou na podzim. Takové magnolie prosincové omlazování snáší velmi těžce. Stejně je tomu v případě slivoní, které by po omlazení trpěly mízotokem. Ty doporučujeme prořezávat až v období kvetení.
Z radikálnějšího řezu nemusíte mít strach
Když už se pustíte do omlazování stromů a keřů, nebojte se radikálnějšího řezu. Toho se nemusíte bát především u stromů a keřů, které jsou již starší nebo vám v období kvetení moc nekvetly. Mladší rostliny pak můžete jen lehce prosvětlit. Vždy je namístě odstranit všechny suché a poškozené větve. Zbavte se také větví, které se vzájemně překřižují a mohly by si při dalším růstu překážet. Obecně platí, že jako první by měly jít pryč větve nejstarší, naopak těch mladých se příliš brzo nezbavujte.
U ovocných stromů a keřů je omlazení obzvlášť důležité
Pokud na zahradě pěstujete ovocné stromy i keře a chcete se příští rok těšit z bohaté úrody, do omlazení se rozhodně pusťte už v prosinci. Zimní řez je pro kvalitní období v příštím roce důležitý. Staré a suché větve by stromům zbytečně ubírali na síle, což se projevuje právě slabší úrodou. Každý typ stromů a keřů si při omlazování žádá trochu odlišnou péči.
Například při prořezu jabloní je nejdůležitější odstranit veškeré odumřelé dřevo, u rybízů a angreštů postačí lehké prosvětlení. Na opačné straně pak stojí maliník, který si žádá radikálnější prořez. Zkušení zahrádkáři doporučují všechny dvouleté výhony nemilosrdně odstranit.
Omlazování není totéž co tvarování
Při prořezávání a stříhání stromů a keřů v zimě je důležité uvědomit si účel této činnosti. Cílem omlazování je totiž odstranit všechny nadbytečné části dřevin, které zabraňují rychlému a bezproblémovému růstu. Jde tak o funkčnost, nikoliv o vzhled. Nepleťte si proto zimní omlazování s tvarováním, které by se mělo provádět až na jaře. Zejména u stálezelených dřevin je tvarování a s tím spojené odstraňování i zdravých částí stromů a keřů riskantní. Výjimkou jsou druhy keřů, které jsou vyšlechtěné tak, aby bez problémů odolaly tuhé zimě. Máte-li z takových keřů založený třeba živý plot, vytvarovat je můžete i během prosince.
Omlazování stromů a keřů není jedinou činností, která vám bude v prosinci na zahradě čekat. V pokračování článků se zaměříme na to, jaké další práce je třeba na začátku zimy provést.
JAKÁ PRÁCE VÁS ČEKÁ NA ZAHRADĚ V PROSINCI
Přečtěte si také související témata:
- Zahradnický kalendář: práce na zahradě v prosinci
- Zazimování hortenzií: co dělat, aby přečkaly zimu bez újmy
- Zahrada v zimě: leden byl posledním měsícem, kdy se zahálelo
- Zazimování bylinek na zahradě i v květináči
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Vypěstujte si toulcovku – nenáročnou pokojovou rostlinu, která čistí vzduch
Rádi byste si do bytu pořídili novou pokojovou rostlinu, která vám bude dělat radost a nevyžaduje zvláštní péči? Pak… ...

Máte doma vlhký vzduch? Pořiďte si odvlhčovač
Některé domácnosti se potýkají s příliš suchým vzduchem v domácnosti, jiné trápí naopak vysoká vzdušná vlhkost.… ...

Grilovací sezónu na balkoně zahajte hned začátkem jara
Také se nemůžete dočkat, až se naplno projeví síla jarních slunečních paprsků? Pokud bydlíte v bytě a rádi… ...

Jak snadno zrenovovat betonové schody? Stačí vyměnit nášlapy a podstupnice
Máte doma staré betonové schodiště, které je ošoupané, poškrábané nebo se vám zkrátka okoukalo? Renovaci schodů a… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Poznejte výhody a nevýhody bidetů
Zdravotní přednosti bidetů Nečistoty, infekce, hemoroidy. Zatímco toaletní papír vás všech mikrobů nezbaví, a ještě… ...

Režná taška, engoba či glazura: povrchové úpravy pálených tašek
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější typ střešních krytin. Vyznačují se vysokou pevností, jednoduchou pokládkou,… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Napínané textilní stěny – zajímavá alternativa pro jakýkoliv interiér
Přemýšlíte, jak ozvláštnit své interiérové prostory a povýšit je na novou úroveň? Zaměřte se na stěny, které… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...