Přírodní žula nabízí nespočet možností využití v interiéru i exteriéru


využití přírodního kamene3

Cesta od těžby kamene po jeho finální opracování je dlouhá, ale stojí za to. Uvědomuje si to stále více majitelů domů či bytů, kteří chtějí mít ve svých vnitřních nebo venkovních prostorách krásný výrobek z kamene. V oblasti bytového designu se nejčastěji pracuje s přírodní žulou, která vyniká svou pevností, odolností a poutavou strukturou. Možností, jak přírodní kámen využít v oblasti bydlení, je nespočet. Pojďme si některé z nich představit.

Kuchyňské desky z přírodního kamene

Nejčastěji se přírodní žula využívá v interiéru k výrobě masivní kuchyňské desky. Na rozdíl od jiných materiálů totiž nevyniká jen svým vzhledem, ale také funkčností. Nádherně opracované desky ze žuly podtrhnout elegantní vzhled moderních i rustikálních kuchyní a zvýší její užitnou hodnotu.

Na kuchyňské desce vyrobené z přírodního kamene můžete bez obav krájet pečivo, vykrajovat cukroví i klepat maso. Přírodní kámen odolá i velmi vysokým teplotám, a tak na něj můžete bez výčitek položit i rozpálený hrnec. Pozor si dejte na žuly světlých odstínů, které mohou při působení silně zbarvených potravin (kari, víno, červená řepa) změnit svou barvu. Proto se do kuchyní doporučují spíše tmavé a černé žulové desky, které se nemohou probarvit. Ve srovnání s mramorem a jinými typy kamenů je však žula podstatně méně náchylná na probarvení. Při použití vhodné impregnace je možné využít i světlejší odstíny kamene.

Krb obložený žulou navodí příjemnou atmosféru

Oheň a kámen k sobě skvěle pasují a mnozí interiéroví designéři si to uvědomují. I proto často pro obložení krbů a kamen sáhnou právě po kamenném obkladu, který podtrhne příjemnou atmosféru interiéru. Protože žula a další druhy přírodního kamene bez problémů odolají vysokým teplotám, na obkládání krbů a kamen se skvěle hodí. Můžete je využít i v exteriéru, například pro obložení venkovní udírny nebo zděného grilu.

Z přírodního kamene se vyrábí vnitřní i venkovní parapety

Kamenné desky jsou ideální také pro výrobu parapetů, a to jak vnitřních, tak venkovních. Opět spojují nadčasový luxusní vzhled s funkčností. Údržba parapetů je jednoduchá, kameni samozřejmě neuškodí ani dlouhodobě stojící voda nebo nečistoty z odložených předmětů. Nad pořízením parapetů ze žuly popřemýšlejte zejména v případě, máte-li v interiéru i jiné kamenné prvky. Uvidíte, že se budou nádherně doplňovat.

Barová deska i stoly z přírodní žuly

Chcete ze své jídelny vytvořit dominantní místnost, která zdůrazní význam prostoru sloužícího k vzájemnému setkávání a stolování? Místo tradičních dřevěných jídelních stolů zvažte možnost pořízení stolu s kamennou deskou. Tu můžete využít i pro zhotovení barové desky, která navodí tu pravou komorní atmosféru. V oblasti nábytkářství nabízí kombinace s kamenem nevídané možnosti využití. Z kamene lze zhotovit konferenční stůl nebo třeba obložit nábytek. Počítejte však s tím, že nábytek bude velmi těžký, a tedy nevhodný k přesouvání.

Kamenné obklady a dlažby nenahradí ani ta nejzdařilejší imitace

Obklady a dlažby z přírodního kamene mají pevné místo v prostorách, které mají působit honosným a reprezentativním dojmem. Chcete-li, aby vaše koupelna vypadala obzvláště exkluzivně, obklady z kamene do ní rozhodně zakomponujte. Nemusí jít nutně o dlažby a obklady ze žuly, skvěle budou vypadat i ty z mramoru, břidlice a dalších druhů. I když se dnes běžně vyrábí keramické obklady a dlažby, které vzhled kamene imitují, tomu přírodnímu se nikdy nevyrovnají.

Pro použití v exteriéru je žula ideálním materiálem

Žula patří mezi oceňované materiály zejména díky již zmíněným vlastnostem. Nesmíme zapomenout ani na to, že bez problémů odolá dešti, mrazu i silným slunečním paprskům. I proto nachází nepřeberné možnosti využití v exteriérových prostorách.

Přírodní kámen se díky dlouhé životnosti používá i ve veřejném prostoru

S oblibou se využívá pro obkládání fasád, zhotovení teras, venkovních chodníků, obložení plotů a dalších architektonických prvků. Byť se nejedná o nejlevnější řešení, bude sloužit několika generacím a jeho hodnota v čase poroste.

Přečtěte si články zaměřené na obklady a dlažby:

publikováno: 23. 11. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.