Pro rok 2021 byly vyhlášeny hned dvě barvy roku – žlutá a šedá


barva roku 2021 žlutá šedá

Mnozí designéři dlouho netrpělivě čekali, až uznávaný Institut Pantone opět představí barvu roku. Barvu, která bude v další sezóně v oblasti interiérového designu, módy, nábytku i bytových doplňků dominovat. Letos si odborníci dávali s vyhlášením na čas, výsledek ale mnohé o to víc překvapil. Pro rok 2021 totiž specialisté vybrali hned dvě barvy, a to žlutou a šedou. S těmito barevnými odstíny se tak budeme v příštím roce setkávat častěji než doposud.

Žlutá a šedá jdou krásně k sobě

Na první dojem je volba dvou barev roku 2021 překvapivá, na druhou stranu však není náhodná. Tyto dva odstíny jdou totiž k sobě opravdu dobře a perfektně se kombinují. Možná už teď vašemu interiéru tyto barvy dominují. Pokud tomu tak je, máte vyhráno – v příštím roce bude vaše domácnost trendy i bez větších změn.

Možností, jak zkombinovat šedou a žlutou, je nespočet. Doporučujeme vždy jednu z nich zvolit jako dominantní a pomocí druhé interiér vkusně doplnit. Z hlediska univerzálnosti se jako dominantní více hodí šedá, kterou můžete použít na výmalbu stěn, volbu obkladů, stolu desky nebo třeba barvy kuchyně. Žlutá pak funguje jako dokonalý ozvláštňující element, který se k šedé hodí například v podobě polštářů, záclon, prostírání a dalších doplňků. I žlutá však může mít v prostoru dominantnější postavení, například v podobě velké pohovky v obýváku nebo působivého solitéra v podobě křesla nebo lenošky.

Co barvy roku 2021 symbolizují?

Pro Institut Pantone je typické, že žádnou z barev roku nevolí náhodně. Barvy jsou vždy odrazem společenské situace, aktuálního naladění společnosti i trendů nejen v oblasti designu. Jak žlutá, tak šedá v sobě skrývají hlubokou symboliku.

Šedá barva odkazuje na události, které se dějí ve světě. Na jednu stranu symbolizuje šedou ponurou atmosféru, na druhé straně je symbolem odvahy. Stačí se projít po ulici a hned vám bude zřejmé, že šedá dominuje všude kolem nás. I tak patří mezi barvy jako stvořené pro kreativní tvorbu. U designérů vzbudila volba šedé jako jedné z barev roku veskrze pozitivní ohlasy.

Podívejme se také na to, co symbolizuje žlutá. Ta je typickou barvou radosti, dobré nálady a optimismu. Jejím cílem je tak rozbít ustrnulost a vnést do interiéru prvek pozitivismu. V kombinaci se šedou se však nemusíte bát, že by interiérové prostory byla až moc „sluníčkové“. Dokonalá harmonie žluté a šedé jde ruku v ruce s bořením konvencí a mají nás povzbudit v tom, že se světlé zítřky opět blíží.

Čtěte také: Psychologie barev pomůže dotvořit příjemné bydlení

Barvy roku 2021 vytváří mnoho prostoru pro kreativní tvoření

Pokud se považujete za kreativní stvoření a barvy rádi kombinujete, v roce 2021 to budete mít snadné. Díky výběru žluté a šedé není téměř žádný prostor pro chybu. Tyto barvy k sobě ladí takřka v jakýchkoliv situacích. Jde jen o to najít vyvážený poměr obou barev a s jednou z nich to nepřehnat. Pokud se tak stane u šedé, budou prostory až příliš ponuré a tmavé, v případě žluté by pak mohly působit až infantilně.

Žluté doplňky vaši domácnost příjemně rozzáří

V interiérovém designu pracujte se žlutou především v podobě bytových doplňků. Kromě zmíněných polštářů a záclon si do domu nebo bytu pořiďte například žluté svícny, podsedáky, vázy, hrnky a jiné doplňky. Pokud žlutá patří mezi vaše oblíbené barvy, nebojte se například prostor koupelny okořenit několika keramickými žlutými obklady, mozaikami nebo tradičními malými metro obklady obdélníkové tvaru. Trendy pominou, ale žluté a šedé barvy budou vždy vypadat krásně a skvěle k sobě půjdou. Vaše domácnost tak bude působit svěže, harmonicky a příjemně i v době, kdy se trendy překlopí do jiných barev.

Na téma barev roku jsme se zaměřovali i v minulých letech. Inspirujte se předešlými články:

publikováno: 5. 1. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.