Prodej bytu: s realitní kanceláří, nebo bez ní?


Na prodej bytu můžeme jít dvěma cestama - buď prostřednictvím realitní kanceláře, nebo svépomocí. Dr

Chystáte se prodat svou nemovitost a stále váháte nad tím, zda všechny nutné kroky nechat vyřídit realitní kancelář, nebo si prodej kompletně zajisti svépomocí? Dnešní článek vám napoví, co je lepší a za jakých okolností. V některých případech je totiž pomoc odborníků zbytečná, v jiných se přímo doporučuje. Aby byl prodej bytu úspěšný, je důkladné a neukvapené zvážení celého procesu jedním z hlavních faktorů.

V dnešní době není nemožné prodat i byt zatížený hypotékou, která představuje poměrně žádanou možnost, jak financovat vlastní bydlení. Pokud vás zajímá, co tento finanční produkt obnáší, přečtěte si články „Hypotéka – dlouhodobý závazek, co plní sny (nejen) o bydlení“ a „Jaké výhody a nevýhody skýtá americká hypotéka?“, ve kterých se dozvíte vše podstatné. Nyní se ale vraťme k tématu následujících řádků, a tím je bezproblémový prodej bytu.

Prodej bytu svépomocí vyžaduje trpělivost

Možností, jak inzerovat prodávaný byt, je mnoho. Výborným pomocníkem je v tomto ohledu internet, kde se o vašem záměru může dozvědět za den spousta lidí. Počítejte však s tím, že mezi těmi, co vás budou kontaktovat, budou právě i zástupci realitních kanceláří, kteří se mohou vydávat za soukromou osobu a pak na sjednanou schůzku přivést své vlastní klienty – zájemce o váš byt. Prodej bytu svépomocí tak vyžaduje obrnit se trpělivostí a důrazně realitní kanceláře odmítat. Vyplatí se už v samotném inzerátu uvést poznámku, že si takový postup rozhodně nepřejete. Pak je také potřeba vyčlenit si dostatek času na prohlídky a zodpovídání dotazů. Může se také stát, že prodej bytu bude zdlouhavý, protože vy jako soukromá osoba nemáte kontakty a možnosti, jakými disponují kanceláře. Ty si ovšem za svou práci nechají dobře zaplatit.

4439244156_086e9fe2c2

Realitní kancelář se o prodej bytu kompletně postará, ale…

Nemáte-li čas nebo chuť se o prodej bytu jakkoliv starat, pak je realitní kancelář většinou nevyhnutelnou možností. V České republice fungují stovky takovýchto firem, vyberte však takovou, která je již zavedená a má za sebou zajímavé reference (dobrým ukazatelem je, pokud je daná firma členem Asociace realitních kanceláří). Zpravidla také platí, že čím větší a osvědčenější realitní kancelář, tím rychleji prodej bytu proběhne. Provize, kterou si společnost ponechá, se pohybuje průměrně mezi 3 až 5 % z ceny (platí ji kupující). To bývá pro potenciálního zájemce odrazujícím faktorem, a tak můžete přijít o kupce, který by v případě osobního prodeje bez zastoupení měl zájem. Pamatujte také na to, že se stoupající cenou nemovitosti by měla provize klesat.

Při hledání odpovědi na otázku, zda je lepší prodej bytu uskutečnit sám, nebo přizvat na pomoc realitní kancelář, nelze jednoznačně odpovědět. Vše se odvíjí od konkrétních vlastnosti dané nemovitosti a na vašich možnostech. Pokud máte dostatek energie a času, pak vám nic nebrání v tom postarat se o prodej bytu svépomocí. Nechcete-li cokoliv opomenout a mít zbytečné starosti, pak oslovte realitní kancelář.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 6. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.