Prvosenka jarní neboli petrklíč – léčivka i symbol Velikonoc


prvosenka jarní

Prvosenka jarní, primulka, petrklíč, bylina sv. Petra. Všechny tyto názvy označují jednu rostlinu, která je symbolem jara i Velikonoc. Prvosenka jarní patří mezi naše původní trvalky z luk a lesů, vypěstovat si ji však můžeme i na zahradě nebo v truhlíku za oknem. Prvosenka se odnepaměti pojí s Velikonoci a rozjasní vaši zahradu i bydlení, je však také oblíbenou léčivou rostlinou, která pomůže při různých problémech.

Prvosenka jarní a její charakteristika

Prvosenku jarní, lidově označovanou jako petrklíč, zná snad každý. Jedná se o drobnou vytrvalou bylinu z čeledi prvosenkovité, dosahuje výšky 20 až 25 cm. Bylina je charakteristická svými voňavými žlutými listy, které vyrůstají na jednostranném okolíku. Bylina má měkké listy, které vyrůstají z oddenku. Prvosenka jarní se rozmnožuje semeny i vegetativně oddělením oddenku.

Petrklíč se ve volné přírodě vyskytuje u nás i v celé Evropě a v některých částech Asie. Podle českého Červeného seznamu však petrklíč patří mezi vzácnější až ohrožené druhy, pro která platí přísnější opatření. Kvůli zvýšené ochraně se tak už dnes z volné přírody nesmí sbírat petrklíče i s oddenky, kvůli léčivým účinkům je povolen jen sběr květů.

prvosenka jarní - petrklíč

Vypěstujte si svůj petrklíč

Petrklíče běžně rostou ve volné přírodě, snadno si však můžete tohoto posla jara a symbol Velikonoc vypěstovat i doma. Především v období Velikonoc jsou prvosenky oblíbené jako hrnkové květiny, které si přinesete z květinářství a které ozdobí váš interiér během těchto svátečních dnů. Je třeba říci, že domácí pěstování petrklíče ze semene je velmi obtížné a bez skleníku či pařeniště se vám jen tak nepodaří. Proto doporučujeme pořídit si jarní prvosenku již předpěstovanou. Následná péči o ni pro vás bude mnohem jednodušší.

Pozor na úpal

Pokud si pořídíte prvosenku jarní nebo jiný druh primule, dejte si záležet na výběru vhodného umístění. Petrklíče vyžadují dostatek přímého světla, nesnáší však silné sluneční paprsky a snadno se spálí. Proto doporučujeme pěstovat primule v polostínu. Budete-li prvosenku pěstovat doma, bude se jí nejlépe dařit při teplotě v rozmezí od 12 do 15 °C. Proto pro ni najděte spíše chladnější místo v místnosti, rozhodně ji neumísťujte v blízkosti radiátorů. Budete-li petrklíče vysazovat na zahradě, počkejte, až bude tepleji a pominou přízemní mrazy. Začátek dubna je pro pěstování petrklíče ideální. A pokud primule zasadíte do rašeliny, uvidíte, že se jim bude dařit skvěle.

Prvosenka jarní – posel jara i symbol Velikonoc

O prvosence nepíšeme v předvelikonočním období náhodou. Odpradávna je totiž významným velikonočním symbolem. Ve středověku se rostlině říkalo klíč Panny Marie, květy se konzumovaly a využívaly k přípravě vína i medoviny. I dnes se jedná o rostlinu typickou pro Velikonoce, motiv petrklíče zdobí velikonoční přání, dekorace a interiérové doplňky. Podle slovanské pověsti je právě prvosenka klíčem, pomocí kterého otevírá svatý Petr jaro. Právě proto se vžilo označení petrklíč, který na starou pověst navazuje. Prvosenka jarní má však své místo i v severské mytologii, kde je zasvěcena bohyni lásky.

Prvosenka jarní volní, vytváří sváteční atmosféru, navíc vyniká i svými léčivými vlastnostmi, díky kterým má už dlouhá staletí pevné místo v přírodní medicíně. V pokračování článku se zaměříme právě na léčivé účinky petrklíče a na to, jak jej správně užívat.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

LÉČIVÉ ÚČINKY PRVOSENKY JARNÍ (PETRKLÍČE)

Přečtěte si i další články o léčivých bylinách:

publikováno: 16. 4. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.