G+

 

 

Půdní vestavba: chytré řešení nebo problémy navíc?


Půdní vestavba je o něco levnější variantou bydlení. Záleží však na to, zda bude budována nad domem rodinných příslušníků, kde hrozí menší soukromí, někde zcela jinde.

Půdní vestavby mají svůj boom už za sebou, stále se však objevují a nabízí se jako levnější varianta bydlení. Díky půdním vestavbám a nástavbmán, které bývají často s prvním zmíněmým zaměňovány, se dá jednoduše zvětšit obytný prostor. Zatímcopůdní  vestavby znamenají jen úpravu dosud nevyužívaného prostoru, s půdními nástavbami je o něco složitější práce a také administrativa.

 


Začněme jednodušší variantou – půdní vestavbou. U rodinných domů, kde se s dalším využitím prostoru pod střechou nepočítalo, je potřeba do plánů zahrnout kompletní úpravy, a to včetně bourání krovů, lepšího zateplení a mnohy i oprav střechy.

Složitost řešení půdní vestavby

Díky půdní vestavbě zůstane celkový vzhled domu povětšinou nezměněný. Mohou nastat případy, že je potřeba lehkých úprav, avšak žádné dramatické změny v tavru střechy nebo výšce domu. Lehce se tak vyřeší problém s bydlením pro další generaci nebo jen pro starší děti.

Dispozice půdní vestavby záleží na potřebách jednotlivů nebo rodiny. Nejčastěji je potřeba volit kompromis mezi velkou kuchyní a velkým obývacím pokojem. Na ložnici a koupelnu pak takové nároky nejsou.

Půdní vestavba: administrativní náležitosti

Pokud se bude podkroví pro naši půdní vestavbu jen lehce upravovat (nové omítky, podlahy, nátěry, výměna střešní krytiny), tak není potřeba žádých úkonů. Oznámení o změně užívání je však potřeba při změně užívání stavby – což zahrnuje i půdní vestavbu. Pokud nebudou provedeny úpravy nosné konstrukce, postačí pouze ohlášení, jamile se ale bude zasahovat do krovu nebo vzhledu střechy, bude potřeba povolení.

Jak se pozná, že je dům pro půdní vestavbu vhodný? Je potřeba zkontrolovat:

  • stav obvodového zdiva
  • základy
  • možnost výstavby schodiště (vnitřního či vnějšího)
  • stropy pod původní střechou
  • stav a možnosti komínu (varianta pro stavbu krbu)
  • stav a kapacitu inženýrských sítí

    Koupelny jsou finančně nejnáročnější součástí půdních vestaveb. Hlavně na nich záleží, jak moc se závěrečná cena dokáže vyšroubovat.

Podlahy v půdních vestavbách

Samostatnou kapitolou u půdní vestavby jsou podlahy. Nehodí se těžké, které budou příliš zatěžovat konstrukci. Raději sáhněte po sádrovláknitých nebo sádrocementových deskách a nezapomeňte ani na vrstvu zvukové a tepelné izolace pod plovoucí podlahu – spíše, než pro vlastní pohodlí, se jedná o vstřícný krok k sousedům o patro níž.

Suchou cestou se doporučuje stavět i příčky – značkou ideál je sádrokarton, díky kterému je stavba snadná, rychlá a také levná.

Každé snížení výsledné sumy je totiž vítané. V závislosti na složitosti přestvby se pohybuje také výseldná suma: pokud budete budovat i koupelnu, pak musíte počítat s minimální částkou kolem 700 tisíc korun. Bez koupelny si připravte alespoň půlmilionoou částku a variantu s vypracováním co nejvíce prací svépomocí.

Oproti nástavbě je ale půdní vestvba tím levnějším, rychlejším a snadnějším řešením.  

publikováno: 17. 11. 2013
přečteno: 804×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...