Řasokoule: živá dekorace, která vykouzlí úsměv na tváři


řasokoule

Dekorace do bytu, domácí mazlíček, rostlina – tyto role spojuje řasokoule zelená, která se v posledních letech stala velkým hitem. Přemýšlíte, že byste si jednu nebo více řasokoulí pořídili, ale nevíte, co jejich pěstování obnáší a kolik úsilí vyžaduje? Právě pro vás jsme připravili přehledný článek, ve kterém se na toto roztomilé zelené stvoření zaměříme podrobněji.

Řasokouli objevili v Rakousku

Řasokoule zelená (Cladophora aegagropila) byla objevena až v první polovině 19. století, a to v Rakousku v Zellském jezeře. Na sklonku 19. století jej japonský botanista Kawakami pojmenoval jako Marimo. Pod tímto označením se s řasokoulí setkáte po celém světě. Neskutečným hitem a tradiční rostlinou je zejména v Japonsku, kde má i svůj vlastní den a velkolepé slavnosti.

Řasokoule se přirozeně vyskytuje v jezerech s chladnými vodami. Najdeme ji ve zmíněném Rakousku, dále v Japonsku, na Islandu, ve Skotsku či Estonsku. Trvá nějakou dobu, než se rostlina promění do známé kulovité podoby Nejprve se v jezeře vyskytuje v rostoucí formě na kamenech, poté se mění v plovoucí vlákna. Ty se v dalším kroku shlukují do chomáčků, až vytvoří krásnou kouli, kterou můžete mít doma i vy.

Pěstování řasokoule není žádná věda

V prostorách domácností, kanceláří i komerčních prostorů se řasokoule objevují stále častěji. Hlavními důvody je jejich minimalistický vzhled, a především bezúdržbovost. Řasokouli jednoduše přendáte do nádoby s čistou vodou a tu jednou za dva týdny vyměníte. Tím veškerá péče o řasokouli končí. Je na vás, jaký příbytek pro rostlinu vymyslíte. Sáhnout můžete po dekorativních vázách, malých akváriích či hezkých sklenicích, dařit se jí však bude i v obyčejné zavařovačce.

Najděte vhodné místo pro řasokouli

Jediné, co by mohlo překazit vaše snahy o pěstování řasokoule, je špatně zvolené stanoviště. Řasokoule nepotřebují příliš světla a vystavení přímému slunečnímu záření jim přímo škodí. Nádobu s řasokoulí neumísťujte na okenní parapet, raději ji položte na polici, pracovní stůl nebo třeba do koupelny. Pokud vám řasokoule začne hnědnout, znamená to, že má až moc světla a je nutné ji přemístit.

Jak na množení řasokoulí

Pořídili jste si jednu řasokouli a chtěli byste jich mít celou rodinu? Buď si v prodejně s akvarijními potřebami zakoupíte další řasokoule, nebo si je sami rozmnožíte. Rostlinu můžete snadno rozpůlit. Neublížíte jí, akorát přijdete o její kulovitý tvar. Pokud si pár měsíců až let počkáte, začne se řasokoule množit i sama od sebe. Tato řasovitá rostlina však roste pomalu (přibližně jen o půl centimetru za rok), a tak nečekejte žádné zázraky. Buďte trpěliví a odmění vás novými přírůstky.

Řasokoule ozvláštní váš interiérový prostor a vykouzlí úsměv na tváři. Pro mnohé je řasokoule antistresovým prostředkem. Nejen, že na ni koukají, ale také ji mačkají, stláčejí a přesouvají z ruky na ruku. Při opatrné manipulaci řasokoulím takové zacházení neuškodí. Chcete-li si odpočinout od všedních starostí a nabít se pozitivní energií, řasoukoule by ve vaší domácnosti neměla chybět.

Přečtěte si související články:

 

Zdroje fotografií:

1)"Red Cherry Shrimp" od RW Sinclair; licencováno pod CC BY-ND 2.0.

2)"Japanese moss balls" od Dennis Yang; licencováno pod CC BY-ND 2.0.

3)"micro terrariums" od NighCity85; licencováno pod CC BY-ND 2.0.

publikováno: 16. 3. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.