Rekonstrukce bytu: co obnáší, jak se připravit a jaký vybrat plynový kotel do bytu?


rekonstrukce bytu na co se připravit

Důvodů k rekonstrukci bytu je spousta. Možná bydlíte ve starém domě s bytovými jednotkami, které nevyhovují moderním standardům nebo jste právě zakoupili byt s nevyhovujícím jádrem ve starším panelovém domě a před nastěhováním byste mu rádi vdechli nový život. Ať už však rekonstruujete z jakéhokoliv důvodu, nikdy nepodceňujte přípravy. Chystáte se učinit zásadní finanční investici, která do jisté míry předurčí kvalitu vašeho bydlení mnohdy i na desítky let dopředu. Poradíme, co dělat ve chvíli, kdy už drobné úpravy nestačí a je třeba přistoupit k rozsáhlejším stavebním úpravám.

Rekonstrukce bytového jádra vyžaduje pečlivé plánování

Rekonstrukci vždy plánujte s ohledem na jednotlivé obyvatele bytu. Jiné nároky a potřeby na bydlení budou mít důchodci, kteří pravděpodobně budou mít jiné požadavky než rodina s několika dospívajícími dětmi či teenagery. No a odlišně bude k rekonstrukci přistupovat třeba mladý pár, který na první přírůstek do rodiny teprve čeká. Na základě tohoto kritéria se řídí zejména praktičnost bydlení, zapomínat byste však neměli ani estetickou stránku. Každému se totiž líbí něco jiného – někdo dává přednost strohému minimalismu, zatímco jiný si libuje spíše v útulně vyznívajícím pojetí.

S návrhem interiéru souvisí také volba barev, která by měla vhodně doplňovat zamýšlené vyznění jednotlivých místností i celkovou náladu vašeho bydlení. S navržením orientačního plánu vám pomůže bytový architekt, jehož služeb se vyplatí využít, neboť při návrhu přihlédne k vašim představám, vyzná se v používaných materiálech a sleduje současné trendy.

Plán rekonstrukce bytu.

Cena rekonstrukce bytu: pozor na nevýhodný úvěr

Architekt vám pomůže rovněž s vypracováním přibližného finančního plánu, pokud si na to netroufáte svépomocí. Tak či tak, finanční stránku projektu v žádném případě nepodceňujte. Díky správnému a co nejpřesnějšímu nacenění se vyhnete neočekávanému nedostatku financí či nepříjemné úvěrové situaci.

Ať už rekonstrukci platíte v hotovosti nebo prostřednictvím půjčky, vždy byste měli počítat s menší finanční rezervou pro případ, že by se rekonstrukce prodražila. V případě úvěru proveďte pečlivý průzkum trhu a seznamte se s nabídkami všech bank. Výběr vhodného úvěru totiž lidé často podceňují, a tak mnohdy skončí s nepříliš výhodnou nabídkou. V některých případech si sjednají úvěr s mnohem vyšší úrokovou sazbou, než jakou by získali například u specializované stavební spořitelny.

Rekonstrukce bytu? Soused není nepřítel!

Nezapomínejte, že v bytovém domě nebydlíte sami a že jeho součástí jsou společné prostory. Pravděpodobně žádná náročnější rekonstrukce se totiž neobejde bez nepříjemného hluku, ušpiněných chodeb a všudypřítomného poletujícího prachu, který ostatním obyvatelům bytovky jistě nebude zrovna dvakrát příjemný.

Dobré sousedské vztahy se vyplatí, jenže bez rekonstrukce to také nejde. Jak z toho ven? Buďte upřímní, obejděte své sousedy, vysvětlete jim situaci, umístěte poznámku na společnou nástěnku u vchodu. Harmonických vztahů patrně nedosáhnete nikdy a sporadickému otrávenému pohledu se možná také nevyhnete, ale alespoň máte jistotu, že jste se do stavebních úprav nepustili bezohledně.

Plynový kotel do bytu aneb jak na moderní a úsporné vytápění?

Nedílnou součástí bytu je topný systém. Ve starých domech se běžně setkáte s opotřebovanými a neefektivními plynovými kotly, které neodpovídají standardům moderního, šetrného a ekologického vytápění. V takovém případě se vyplatí zamyslet nad instalací například efektivního kondenzačního plynového kotle, který nabízí hospodárný provoz s účinností až 98 %, takže je v podstatě bezztrátový.

Rekonstrukce bytu - jaký ybrat plynový kotel do bytu?

Moderní plynové kotle navíc dokážou spolehlivě regulovat výkon podle aktuální potřeby. Díky tomu můžete teplotu interiéru měnit manuálně nebo automaticky v závislosti na venkovní teplotě. Při výběru vhodného kotle by vás měl zajímat také jeho rozměr. S ohledem na velikost bytu sáhněte po jednotce s požadovanými rozměry.

Kdy se neobejdete bez oznámení o rekonstrukci bytu?

Myslete také na nezbytné úřední úkony. V případě drobných stavebních úprav, mezi něž patří třeba výměna oken, se bez ohlašovací povinnosti obejdete. Budete-li však například zasahovat do nosných panelu a rekonstruovat bytové jádro, bez stavební povolení to nepůjde. Pokud si nejste jistí, zda a případně jakou dokumentaci potřebujete, stačí navštívit místně příslušný stavební úřad, kde vám poradí.

Pozor si dejte rovněž při výběru stavební či řemeslnické firmy. Pročítejte reference a nebojte se zeptat – seriózní řemeslník nemá důvod nic skrývat a svou prací se rád v dobrém slova smyslu pochlubí. Už jen ze samotné komunikace mnohdy poznáte, zda firma odvede pečlivou práci. Pakliže na vaše dotazy reaguje se zpožděním či vůbec, buďte raději opatrní.

publikováno: 10. 12. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.