Sedm tipů pro snadnější a efektivnější úklid domácnosti


Sedm tipů pro snadnější a efektivnější úklid domácnosti

Úklid domácnosti je podmínkou spokojeného bydlení, která je ale pro mnohé synonymem utrpení a ztráty volného času. Pokud se však vykonává systematicky a pravidelně, není nutné vyvíjet pro uspokojivý výsledek takové úsilí jako v případě, že se odsouvá až na poslední možnou chvíli. Chcete i vy zvládnout důkladný úklid domácnosti rychleji?

Efektivní úklid domácnosti udržuje domov čistý, zdravotně nezávadný a příjemný. Spousta lidí je ale často zoufalá, když bezradně stojí v místnosti a přemýšlí, čím vlastně začít. Proto vám v tomto článku přinášíme užitečné tipy, které vám práce ulehčí. I když vás úklid domácnosti nebaví, budete ho mít rychle za sebou s co nejlepšími výsledky. Hlavní zásadou je - dát uklízení nějaký systém a řád.

1/ Úklid domácnosti začněte v nejméně používané místnosti

Vůbec nejdůležitějším bodem plánování úklidu je rozvržení pozornosti jednotlivým místnostem. Začít by se určitě mělo od takových, které využíváte nejméně, případně se v nich nepohybuje tolik osob. Nejen že bude úklid rychlý, ale také zde pořádek vydrží nejdéle. Typickým příkladem je ložnice nebo pracovna. U těchto místností také nehrozí, že je budete v průběhu úklidu potřebovat, čímž byste již upravený prostor zbytečně narušovali, a mohli byste tak trávit čas neustálým uklízením již uklizeného.

2/ Kuchyň a koupelnu si nechte na závěr

Po ložnici a dalších méně využívaných místnostech přichází na řadu dětský a obývací pokoj, kuchyň, toaleta a na úplný konec pak koupelna. Je to z toho důvodu, že do koupelny, potažmo i kuchyně, můžete během úklidu domácnosti chodit pro čisticí prostředky a další nezbytné pomůcky. V neposlední řadě je také údržba těchto míst nejnáročnější, a pokud byste se do ní vrhli hned ze začátku, mohla by vás vyčerpat natolik, že byste na zbytek obydlí a jeho očistu již neměli ani sílu, ani chuť.

3/ Postupujte od horních míst k podlaze

V jednotlivých místnostech pak úklid domácnosti provádějte tak, že se nejprve budete věnovat horním místům, tedy vrchním deskám skříní, vysoce posazeným poličkám, lustru apod. Poté přecházejte k věcem uloženým níže, až nakonec skončíte u podlahy. Pokud byste postupovali opačně, tak si uklizenou podlahu zaneřádíte prachem a nečistotami padajícími při očistě horních oblastí. Nezapomeňte ani na případné pavučiny, které se tvoří v rozích stěn.

4/ Mějte při ruce nádobu na odpadky

Během celého úklidu domácnosti mějte při ruce koš či pytle na odpad, abyste ihned mohli likvidovat vše, čeho je potřeba se zbavit. V opačném případě snadno zapomenete, nebo se zbytečně od konkrétní činnosti rozptýlíte pochodem do kuchyně nebo jiné místnosti, kde se koš či jiná nádoba na odpad nachází.

5/ Určete si místo pro dočasné uložení předmětů

Úklid domácnosti často znamená objevení různých předmětů na místech, kde vlastně nemají co dělat. Nastřádalo se vám na židli oblečení? Máte na jídelním stole několik vydání novin? Pro tyto případy si před úklidem zvolte místo, kam budete prozatím všechny tyto věci ukládat, abyste je na závěr mohli pořádně roztřídit. Je zbytečné zabývat se tím během úklidu, od něhož byste takto příliš odbíhali.

6/ Úklid domácnosti zvládnete i bez speciálních čisticích prostředků

Často se stane, že před zahájením úklid zjistíte, že vám došel přípravek na čištění obkladů nebo že nemáte čím setřít podlahu. Ani v takových chvílích však snahu o očistu domova nevzdávejte, vše se dá totiž zcela jednoduše nahradit použitím běžně dostupných surovin, které se obvykle nachází v každé kuchyni. Hlavními pomocníky mohou být v tomto ohledu soda, ocet a citronová šťáva. Jedlou sodu rozmícháte v teplé vodě a roztokem s pomocí hadříku ošetříte místa se zaschlou špínou nebo výrazným zápachem (vnitřek lednice, sporák, odpadkový koš). Ocet s teplou vodou pak platí na špínu i mastnotu a navíc likviduje nežádoucí bakterie, využijete ho proto nejen na podlahy, ale také obklady nebo kuchyňskou desku. Jestliže máte doma plochy ze dřeva, co zapáchají nebo se do nich zažrala špína, osvědčí se šťáva z citronu. Její účinek lze znásobit kombinací se solí.

7/ Okna čistěte při zatažené obloze

Pokud se chystáte na úklid domácnosti, kdy plánujete postarat se také o okna, pak se do toho pusťte v den, kdy příliš nesvítí slunce. Důvod je zcela prozaický. V teplém počasí schnou okna až příliš rychle, a tak se na nich dělají šmouhy neustále dokola. Na druhé straně je samozřejmě také na škodu čistit okna při mrazivém počasí, kdy na nich špína drží mnohem důkladněji, nemluvě o nepříjemnosti celého počínání. U oken se v první řadě soustřeďte na rámy a parapety, kterými byste měli začít.

Úklid domácnosti je nutností, která často zabere spoustu času. Aby byl úklid domácnosti důkladný, ale rychlý, je třeba si ho naplánovat a zvolit si vhodnou strategii. Pokud se budete řídit uvedenými tipy, můžete celý proces zjednodušit a snížit dobu, po kterou vám obvykle trvá.

 

publikováno: 26. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.