Seriál bylinková zahrádka: kostival lékařský na zlomeniny, podlitiny a naraženiny


Fotolia_114258955_XS (1)

Představte si situaci, že se domů vrátíte celí rozlámaní a zničení po náročném dnu. Snaha zaopatřit rodinu není jen tak a vyžaduje osobní nasazení. Otevřete dveře, rozhlédnete se po místnosti a tam partnerka třímající kostival v ruce. Toto byl scénář reklamy na bolístky z dob, kde je těžká zemědělná práce jediný zdroj obživy a věda ještě nikam nepokročila. Na takové bolístky tehdy lidé jednoduše měli kostival lékařský.


Kostival lékařský – přírodní karcinogen

Kostival zastával funkci sádry. Rozvařením kořene kostivalu vznikla hmota, která po nanesení tvrdla, poranění zafixovala a obsažené látky celé oblasti prospívaly. Kromě zlomenin se používal při naraženinách nebo vředech. Jenže s postupně nabývanými znalostmi a dovednostmi upadl kostival do podezření na obsah karcinogenních látek.

Koncentrované rakovinotvorné látky se v přírodě objevují běžně. Pak už jde ale o jejich množství, které je v kostivalu přeci jen vyšší a pro lidský organismus škodlivé. Tyto látky byly objeveny v řadě rostlin, které se po staletí používaly do bylinných čajů a věřilo se v jejich blahodárné účinky.

Co se týká zevního použití, tedy užívání ve formě koupelí nebo obkladů, se mezi tyto rostliny řadí právě kostival. Kromě něj je třeba dávat si pozor také na podběl.

Karcinogeny v přírodě

Nejsilnější přírodní karcinogen nese název aflatoxin B1 (zdroj: Onkologická péče). Nebezpečné látky jsou ale obsaženy i v běžně konzumovaných potravinách jako například v bramborách, brokolici, čočce, rajčatech, pomerančích, křenu a dalších. (zdroj: Chemizace versus přírodní toxiny a karcinogeny). Samostatnou kapitolou je pak káva.

 

Netřeba ale propadat panice. Karcinogenní účinky byly prokázány až při opravdu vysokých dávkách. Přiměřené množství s sebou naopak přináší životně důležité látky a protektivní účinky.

Pozitivní účinky kostivalu

Teď už se ale zaměřme na to, proč by naopak kostival neměl chybět v bylinkové zahrádce.
Na kostival narazíte v průběhu celého léta. Nejčastěji se objevuje na mokrých půdách kolem řek, podél potoků, v zamokřených oblastech, kolem plotů, na skládkách a vlhkých příkopech. Kvete fialově, ale díky nati s delšími silnými listy a jemnými hustými chloupky nepůsobí zrovna vzhledně.

Významné slizové látky obsahuje v tmavém kořenu. Zatímco listy se sbírají v létě před rozkvetem nebo době vykvetení, kořen se vyrývá z jara nebo na podzim. Vyrábí se z něj kaše, jež se využívá jako obklad krevních podlitin, zánětů žil, křečových žil, dny, bércových vředů a při bolestech šíje. Tinkturou či olejem ošetříte klouby s revmatismem nebo ty, které trápí otoky.

Stále se využívá i kaše na podvrtnuté kotníky a záněty kloubů. Tinkturu mějte připravenou v záloze na pohmožděniny a naraženiny, v odvaru koupejte klouby stižené revmatismem, dnou, různými bolestmi. Příjemná koupel nohou je prokrví a uleví třeba při křečových žilách. Koupat můžete jednotlivé oblasti od výronů krve až po zlomeniny.

Příprava kašovitých obkladů

Výhodnou formou užití kostivalu představují kašovité obklady. Příprava není složitá, stačí vyrýt kořen a připravit na usušení. Pro sušení kořenů platí, že nejúčinnějším místem jsou rošty, síta nebo vzdušné nádoby vystlané savým papírem. Musí se často obracet a provzdušňovat. Na drobno nakrájený kořen se schne poměrně rychle. Pokud si vezmete na pomoc sušičku, pak sušete pomaleji, aby nedošlo ke spálení.Správně usušený kořen kostivalu rozmělníte mezi prsty. Kousky jsu křehké a lámou se.

Usušené kořeny namelte v mlýnku na mák nebo je rozmělněte v robotu až na jemnou moučku. Do malého šálku naberte vroucí vodu, přidejte několik kapek kuchyňského oleje a pak už jen přidávejte sypký kořen až do požadované hustoty směsi.

Příjemné je, když celou směs mírně nahřejete a na postižené místo přikládáte teplou směs. Celé to pak zabalte do plátna a nechte působit. Místo můžete položit na ohřívací lahev a jen tak relaxovat.

 

Kostival při zranění

Sáhnout po kostivalu můžete ale při jakémkoliv zranění. Brzdí totiž vznik zánětů, tlumí otok v okolí poraněného místa, kryje i krvácející rány a zmírňují bolest. V lékárně zakoupíte produkty s kostivalem ve formě spreje, který po přímé aplikaci na kůži účinkuje skutečně rychle. Účinek ale poměrně rychle pomíjí, proto se pro dlouhodobější působení využívá spíše mast.

Pěstování kostivalu

V přírodě se u nás vyskytuje běžně, ale pěstuje se také v domácích podmínkách. Roste jako trvalka, klidně ze semene. Vhodné je předpěstovat si malou sazeničku na parapetu za oknem nebo v pařeništi. Připravte pro něj ale půdu obohacenou o chlévskou mrvu, aby měl dostatek živin. Pořádnou zálivku a občasné přihnojení dopřejte kostivali i v průběhu růstu.

Více kostivalu si zajistíte množením pomocí oddenků.

Říká se mu mnoha jmény. Medunice, černý kořen, volský jazyk, lupen sladký nebo kobylí mléko je ale označení pro jedinou rostlinu využívanou už po staletí v lidovém léčitelství. Kostival lékařský záhonek sice moc neozdobí, ale na bolístky kostí a svalů v zahrádce nic lepšího nenajdete.

publikováno: 27. 11. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.