Seriál bylinková zahrádka: zázvor, rakytník a echynacea zatočí s nachlazením

Podzim s sebou přináší zvýšené riziko prochladnutí a ideální podmínky pro šíření nemocí. Proti takovým neduhům je ale nejlepší vybavit se stejnou zbraní - přírodními bojovníky. Bylinky zatočí s nachlazením, kašlem i únavou a nemusíte sahat po driácích z lékarny. Šetrný způsob máte po ruce! 

 

Nachlazení se vyhne jen odolným jedincům. Obranyschopnost můžete ale ovlivňovat skladbou jídelníčku, bylinkami nebo průběžným otužováním. Nebojte se přírodních zdrojů prospěšných látek, které jsou snadno dosažitelné.

Zapracujte na imunitě bylinkami

Schopnost organismu bránit se virům na podzim klesá, proto je toto období časem nachlazení a chorob. Bylinky jsou tím, co pomáhá šetrně a bez vedlejších účinků (se zázvorem ale opatrně).
Pracovat můžete na adaptivní imunitě. Tato získaná imunita je ovlivňována prostředím a látkami, které se dostávají do organismu – ať už ty, které mu prospívají, nebo naopak. Posilování imunity funguje na tzv. imunologické paměti, která vhodně volí obranné látky proti ohrožujícím patogenům.

Mezi nejznámější podzimní bylinky k posílení imunity patří heřmánek, tymián, šalvěj, šípky, ale i cibule, česnek, křen, černý bez, květ lípy, anýz, badyán a další. 

Prevence chřipky

Nejsou to ale jen vnější vlivy, které utváří odolnost organismu. Roli hraje psychika, která jde ruku v ruce se zdravotním stavem. Zdravý imunitní systém je třeba si hýčkat, chránit a posilovat. Vyvážená strava s vitamíny je základem, sekunduje jí ale dostatek spánku, vyhýbání se stresu a odpočinek. Zapomínat se ale nesmí ani na vhodnou fyzickou aktivitu přizpůsobenou věku nebo jiným zdravotním omezením.

Podpořte imunitu přírodou

Oči pálí, nos je odraný od kapesníku, ruce i nohy jsou bez síly a hlava třeští. Typický stav pro nachlazení. Taková situace si žádá vhodné bylinky. Popíjet můžete odvary z jednoho druhu bylinky nebo směsi. Naučte se používat i tinktury.

Zázvor - síla skrytá v půdě

V České republice nepanují pro zázvor ty nejvhodnější podmínky, i tak je ale možné si jej vypěstovat. Potřebuje teplo (nad 30°C) a vlhkost. Vhodným prostředím se tak nabízí vytápěný skleník nebo místo u topení v bytě, kdy ale musíte dbát o pečlivou zálivku.
Do jemné a na živiny bohaté půdy se dají zasadit zakoupené oddenky s pupenem. Zaříznutí se provádí přibližně 5 cm od pupenu, který v květináči směřuje nahoru.
Základem úspěchu jsou stálé podmínky bez výkyvů teploty a množství zálivky. Vodu pokojové teploty je ideální nalévat do misky. V případě zasazení ve skleníku zalévejte průběžně menším množstvím vody, aby půda nikdy zcela nevyschla.

Zázvoru neškodí jemné přihnojování tekutými minerálními hnojivy. Při správné péči se oddenky rozrůstají velmi rychle a po devíti měsících tak v květináč najdete silné oddenky, ze kterých si ale nemusíte připravovat jen čaj.

Kromě kořene ke strouhání se dá sehnat i sušený jako koření. Využijete jej třeba do omáček, které tak dostanou chuť i vůni orientu a pořádně pozlobí vaše chuťové buňky. Je totiž pálivější, než by se mohlo zdát!

Účinky zázvoru

  • má dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky
  • prohřívá a prokrvuje organizmus
  • odhleňuje
  • podporuje trávení, působí při žaludeční nevolnosti a závratím
  • právě pro své účinky by se ale neměl pít v těhotenství

Zázvorový čaj

Odvar posílí imunitu a zahřeje. Pro přípravu čaje si sežeňte kus čerstvého oddenku, který je bězně dostupný, nastrouhejte jej a spařte. Na jemném struhadle ho stačí nastrouhat kousek (do menšího hrnku stačí polovina čajové lžičky) a společně s citronem a medem jej můžete popíjet celé dopoledne. A přidat můžete i heřmánek.

V indické a čínské kuchyni

Sušený i čerstvý zázvor patří do exotických pokrmů z Asijských zemí. Svěží a zároveň pikantní chuť patří k východní Asii, kde se využívá do marinád a omáček. Patří i k rybám nebo zvěřině.

Ukrojený kousek zázvoru můžete přidat do svěžích letních limonád a koktejlů.

Rakytník a echinaceu v květináči nevypěstujete

Vedle malých bylinek s velkými účinky jsou tady i prostorově náročnější druhy, kterým květináč nebo truhlík nevystačí. Jedná se o rakytník, jehož plody slouží jako bohatý zdroj vitamínu C a karotenoidů.
Připravíte z nich džem nebo likér. V sušené podobě patří do čajů.
Pověstný je také rakytníkový olej, který prospěje imunitě, pokožce a trávení.

Echynacea, známá jako třapatka, se jako léčivka šíří až v posledních letech. Roste do výšky kolem 140cm a výrazně se liší obsah látek v podzemní a nadzemní části rostliny. V kořenu je ale koncentrace zdraví prospěšných látek nejvýraznější, proto se používá jako součást medikamentů k léčení  nachlazení, infekci horních cest dýchacích, močových cest a pomalé hojení ran. Podobná rostlina, třapatka bledá, má využití právě při léčbě nachlazení.

Modré, tmavě modré a fialové plody jsou plné antioxidantů a většinou i vatmínu C. Podzim je na ně bohatý, tak je využijte. Prospějete krevnímu oběhu a srdci.
Právě teď přichází čas na vitamínové bomby!

 

Seriál bylinková zahrádka



Diskuse k článku

  • Sára

    10:17 24. 11. 2015 0
    mívala jsem dlouhou dobu problém s „nachlazením“.. často jsem zůstávala doma.. Doktorka mi pořád psala ATB, a tak jsem se rozhodla pročíst si nějaké články na internetu.. – narazila jsem na článek o rostlině Echinacei, která podporuje imunitu – koupila jsem si kapičky a musím uznat, že se mi bacily vyhýbají :-)

Repasování oken a dveří: někdy jediné, avšak ne zrovna levné řešení

Zapomněli jste napsat, že se přesklívá venkovní zaslkení vnější křídlo kastlového okna

Jaké zvolit vnitřní osvětlení na večer a dobu před usínáním

Já jsem strašně dlouhou dobu neměl vůbec pojem o tom, že na mě může mít vliv to jaké osvětlení mám doma, ani m...

Jak pěstovat a množit stévii, známou náhražku cukru

Stejné využití má také malina sladkolistá (Rubus suavissimus) která je navíc oproti stévii mrazuvzdorná. Podle...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Doživotní záruka na všechna stavební pouzdra JAP

Na návštěvě u známých nebo rodinných příslušníků menší děti nejvíce zaujmou posuvné dveře. Dokážou si s nimi vyhrát tak, že kolikrát nepotřebují jinou zábavu. Jsou fascinovány nejen jednoduchým a hladkým posuve...

Černá v koupelně dodá pocit luxusu

Černá je odjakživa synonymem luxusu, elegance a vkusu. Tato barva nevypadá dobře jen v šatníku, ale i jako součást bytového designu. Koupelnovým prostorám dopřeje nejen elegantní a sofistikovaný vzhled, ale tak...

Byt

Je čas vytáhnout sítě proti hmyzu. Jak je připravit na sezónu?

S příchodem teplých dnů se probouzí nejen příroda, ale i různý hmyz. A ten může být pro naše domovy velkou nepříjemností. Ochrani domácnosti před nezvanými polétavými hosty zajišťují sítě proti hmyzu.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Pomlázka: Zvyk, kterým se slavilo jaro, ale i léčily nemoci

Před Velikonocemi 2024 si připomeňme historii a tradici pomlázky. Podle pověr se pomocí pomlázky měly odhánět zlé síly a přivolat úrodu. Kromě toho se také věřilo, že šlehání pomlázkou má léčivé účinky a pomáhá...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Velikonoce klepou na dveře: Potěšte koledníky netradičními rukodělnými výrobky

Velikonoční svátky jsou za dveřmi. A s nimi i čas koledování. Tradice dávat koledníkům zdobená vajíčka či sladkosti je sice krásná, ale co takhle letos překvapit něčím netradičním? Rukodělné výrobky mohou být o...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...