• sites_model::get_site() returned no data on site id: 75327 lang: cz sql in debug

Silikonová omítka jako symbol odolnosti a kvality


Silikonové Omítky pastové konzistence patří v současnosti mezi nejoblíbenější tenkovrstevné omítky. Spojují v sobě všechna pozitiva silikátových a akrylátových druhů a navíc mají skvělou dekorativní funkci.

Silikonové omítky pastové konzistence patří v současnosti mezi nejoblíbenější tenkovrstevné omítky. Spojují v sobě všechna pozitiva silikátových a akrylátových druhů a navíc mají skvělou dekorativní funkci. Využít se dá silikonová omítka v interiéru i exteriéru, ve druhém případě pak ale více oceníte její odolnost. Pro fasády jsou pak silikonové omítky jasnou volbou.

 

Při renovaci fasád se dají silikonové omítky použít jak po zateplení, tak i bez něj, tedy pro rychlou úpravu, modernizaci a renovaci. Používají se jako finální vrstva, jenž zajistí dlouhou životnost i pěkný vzhled.

Proti vlhkosti zdiva může pomoci i silikonová omítka

Na posledních vrstvách bývají nejvíce vidět chyby a projevují se záhy po dokončení. Musí proto splňovat vše potřebné jak po stavební, tak i estetické stránce. Zásadní vlastností je paropropustnost a voděodolnost. Vlhkost ve zdivu může nadělat obrovskou paseku, navíc tím tak ztrácí tepelně izolační vlastnosti. Kondenzace vodní páry na zdech a její vstřebávání není tolik viditelné jako vzlínání, a tak se může projevit až po dlouhých letech. Investice do kvalitní vrchní omítky by se tak neměla přehlížet.

Silikonové omítky je třeba nanášet na hladké povrchy, fasády z minerálních omítkovin, aglomerovaných fasádních desek, panelů a fasádních zateplovacích systémů. U starých podkladů je třeba nejdříve provést vyčištění a úpravu vad. Savé povrchy se neobejdou bez penetrace.

Alternativou k omítce mohou být například panely BELAN z polyuretanové pěny, které slouží jako tepelná izolace a zároveň i jako venkovní fasádní dekorace. Vnější strana panelu disponuje moderním vzhledem stlačeného betonu za použití pevného bílého cementu. Termopanely lze aplikovat na různé povrchy a na trhu jsou v různých barevných provedeních. Jde však o novou technologii a proto počítejte i s vyšší cenou, která je však vyvážená nejen kvalitou, ale i dlouholetou životností.

Silikonové omítka a její výhody

Silikonová omítka má konzistenci pasty a nanáší se jen v tenké vrstvě. I tak vytvoří kolem domu odolnou slupku.

Ceněné jsou u silikonové omítky především tyto vlastnosti:

  • paropropustnost
  • hydrofobní povrch (při dešti voda jen steče a vezme s sebou všechny nečistoty)
  • omyvatelný povrch
  • odolnost vůči rozmarům počasí
  • stálost, pružnost
  • odolnost vůči biologickému napadení
  • mezi všemi omítkami se řadí také mezi odolnější proti oděru

V silikonových omítkách se často jako příměs objevují fungicidní látky, jenž mají zamezit výskytu parazitních hub a plísní. Postupem času se však jejich účinek snižuje a po letech už nelze čekat vysokou účinnost.

Cena silikonových omítek

Jelikož v sobě kombinují všechny klady akrylátových omítek a přidávají k nim ještě mnohé další vlastnosti, pak se od toho odvíjí také cena. Ta bývá nejvyšší ze všech dostupných omítek a mnohdy je právě toto důvodem, proč se řeší jiná varianta.

Se silikonovými omítkami bývají zaměňovány siloxanové, jejichž cena se pohybuje o něco níž. Navzájem je odlišuje struktura, která však silikonové omítky činí tak odolnými.

Jako další nevýhoda silikonových omítek se uvádí omezená barevná škála. Do silikonu se dají míchat jen anorganické pigmenty, díky čemuž nikdy nedosáhnou barevnosti akrylátových omítek.

publikováno: 19. 5. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.