Silikonové formy a další pomocníci ze silikonu jsou k nezaplacení


Silikonové formy vám v kuchy|ňských skříňkách příliš mnoho místa nezaberou.

Kdyby někdo řekl našim babičkám, že se jednou bude péct v silikonových formách, pravděpodobně by si pomyslely své. Ovšem „silikonová revoluce v kuchyních“ je v plném proudu, a police a zásuvky tak zaplavují pomocníci v půvabných barvách, jejichž hlavní devízou je perfektní tepelná vodivost, která zaručí ty nejlepší výsledky.


Ze silikonu se do kuchyně vyrábí už ledasco

Kromě samotného nářadí můžete do kuchyně pořídit řadu dalších pomocníků, kteří usnadní práci. Mohou to být podložky, formičky, šlehací metly a mašlovačky, obracečky, vály i chňapky.

Výhody silikonu a silikonových forem v kuchyni

Silikon je materiál měkký, pružný, lehký a velmi odolný: snese vysoké i nízké teploty. V případě chňapek není jeho druhá strana nikdy horká, takže nehrozí popálení. Přitom odolávají teplotám až 230°C, některé druhy dokonce až 300°C. 
Silikonové nádobí nepropouští vodu, ale zároveň je paropropustné. 
Vlivem teplot neztrácí tvar a nemusíte se obávat ani toho, že by při náhlém zchlazení nebo zahřátí popraskal.
Pokrmy připravované v silikonových formách se připraví rychleji, nehledě na to, zda se jedná o přípravu v mikrovlnné nebo plynové troubě.

Nejpoužívanější pomocníci ze silikonu

Silikonové formy na pečení

Nejoblíbenější a nejrozšířenější výrobek do kuchyně ze silikonu. Před použitím jej nemusíte vymazávat ani vysypávat moukou, zbytečně vás nezdrží ani údržba po pečení. Pružný materiál umožňuje snadné vyklopení, a navíc seženete jakýkoliv tvar formy. Výhodou je také to, že díky barevnému provedení můžete ve formách rovnou servírovat.

Silikonové pánve

Ideální věc pro milovníky zdravé kuchyně. Pokrmy se na povrch pánve nepřipalují, na druhou stranu je velmi náchylný k poškození. Jako příslušenství se tedy musí používat jen plastové nebo dřevěné obracečky, mytí pak provádějte šetrně houbičkou s jarem.Výhodou je i to, že neabsorbuje pachy. 

Mašlovačka ze silikonu

Velmi oblíbená alternativa ke klasické mašlovačce z peří. Dlouhou dobu vypadá jako nová a neobarví se ani od toho nejvíce barevného pokrmu. Skvěle se hodí na letní grilovačky i pro náročné pečení.

Silikonové formičky

Nejmenší se využívají na přípravu ledu, větší na pečení. Kdo by neznal nadýchané muffiny nebo křehké buchtičky, které perfektně drží požadovaný tvar…

Silikonové formy, ale i třeba silikonové metličky - to je silikon v kuchyni. 

Mýty o silikonu

Jedna z nejčastějších obav ohledně používání silikonu v kuchyni má podobu strachu z „rozškvaření.“ Obavy rozhodně nejsou na místě, zvláště, když silikon používá tolik hospodyněk. Další obavy vzbuzovaly nebezpečné látky přítomné v materiálu – ty však nepotvrdil ani jeden výzkum.

Výhodou silikonového nádob je v neposlední řadě i jeho cena. V porovnáním s klasickými kovovými pomocníky je mnohonásobně nižší. Velké formy seženete v ceně do dvou set korun, chňapky za sto padesát, naběračky nebo obracečky kolem stokoruny a tak dále. Pokud by se nakonec ukázalo, e vám silikonové nádobí nevyhovuje, zas to nebude žádná závratná investice….

publikováno: 22. 12. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.