Solární panely promění sluneční paprsky ve spoustu energie pro domácnost


Solární energie se řadí mezi obnovitelné zdroje.

Letní žár slunce těší dovolenkáře, milovnice opalování i majitele solárních panelů. V posledních letech ještě o mnoho víc, než předtím. Sluneční paprsky přináší tolik energie, že by byla škoda ji nechat létat prostorem jen tak pro nic za nic. Pro domy nebo chaty znamenají paprsky potravu pro solární panely - zdroj energie a v některých případech i výhodnou alternativu zdroje elektřiny.

Solární síla v Česku

Česká a moravská pole se začala skrývat pod solární panely kolem let 2009 a 2010. Tmavé lesklé solární panely se objevily také na střechách mnohých domů nebo v jejich blízkosti na zahradě, aby do domu proudila ekologičtější energie a uživila tak rostoucí množství domácích spotřebičů. Řešením se solární panely staly i v místech, kam nevedla elektrická síť. Mnoho chatařů si tak mohlo dopřát luxus elektřiny i tam.

Pořízení solárních panelů na střechu rodinného domu v zástavbě už je ale diskutabilní. Energetická soběstačnost je sice lákavá, ovšem v takovém prostření ne zcela ideální. Solární potenciál budov se nejvíce využije umístěním panelů na střechu.

Sluneční energie ekonomicky a ekologicky

Energii ze slunečního svitu je možno využít dvěma způsoby. Teplovodní sluneční kolektory slouží k ohřevu vody a jejich efektivní využití je asi 350 kWh/m² za rok. Pro potřeby běžně se vyskytujících rodinných domů v našich podmínkách dostačuje solární panel o ploše 4 - 6 m². Možná budete ale překvapení, že po propočtu nákladů vychází tento způsob získání elektřiny podobně, jako ze sítě.

Rozhodujícím faktorem pak může být ale ekologické hledisko, jež je však také poněkud diskutabilní. Energii sice získáte způsobem, který nepoškozuje přírodu, avšak procesy při výrobě a instalaci solárních panelů už nejsou zcela podle přírodních zákonů. O fotovoltaice proto nelze v žádném případě hovořit jako o čisté energii.

A do třetice se objevuje problematika likvidace použitých panelů. Některé mohou obsahovat nebezpečné látky (například kadmium), ačkoliv v České republice by měly převažovat panely s články z krystalického křemíku, který je zastoupen 15 %. Jako další materiál je použito sklo (67 %) a hliník (18 %). V současnosti se ale vyrábějí i panely bez hliníkových rámů. Tyto materiály lze recyklovat v podstatě stoprocentně.

Aktivně nebo pasivně? 

Sluneční energie se dá využívat dvěma způsoby – aktivně a pasivně. K aktivnímu využívání potřebujete fotovoltaický solární panel, který vstřebá dostatek záření, jež je následně přeměněno na elektrickou energii. Do této kategorie se dále řadí fotovoltaické články, parabolická zrcadla, z nichž se často energie akumuluje a dále využívá. Většímu rozšíření brání investiční náročnost a dlouhá doba návratnosti finančních prostředků do těchto zařízení.

Pasivní využití solární energie pak spočívá v promyšlené konstrukci budov. Klíčem k úsporám je správná orientace oken, odstínění, přiměřená velikost prosklených ploch, správné projektování střechy a tak dále. Stavbou podle nejnovějších poznatků se vyhnete více nákladům na spotřebu energie. 

Sluneční energii využívají efektivně třeba prosklené skleníky, kde se dá zelenina pěstovat už od prvních jarních slunečních paprsků. 

Výroba a likvidace solárních panelů

Velkoplošná fotovoltaická dioda, tedy fotovoltaický článek, je tím hlavním prvkem, který mění světlo na elektrickou energii. Za takovým kouzlem jsou ale léta vývoje a složitá technologie, která za sebou zanechává výraznou ekologickou stopu. Jejich životnost se odhaduje na 25 – 30 let, ale jednou přeci jen doslouží a musí se pro ně najít vhodné místo. V České republice už existuje kolem desítky takových sběrných míst.

Výroba solárního panelu je na první pohled jednoduchá a někteří kutilové to zvládnou sami doma s běžně dostupnými součástkami. Takto vyrobené panely nejčastěji slouží pro ohřev vody v bazénu. Potřebné jsou samozřejmě také technické znalosti.

Solární panely s obsahem křemíku je potřeba zpracovávat jinak, než ty bez něj. Musí se zpracovávat odlišně, ale není to neřešitelný problém. Ten představují až obsažené těžké kovy, jež jsou nebezpečné svojí toxicitou. Přitom jsou panely paradoxně vyjmuty z vyhlášky o toxických materiálech.

Nové solární panely jsou ohebné. Zjistěte více.

Důsledná recyklace

Recyklace je důležitou fází zpracování doslouženého panelu. Zpravidla se panel nejprve zahřeje, čímž se uvolní pojidla. Pak se jednotlivé materiály mechanicky nebo chemicky od sebe oddělí. Při tomto způsobu recyklace všeobecně platí, že hliníkový rám se zrecykluje kompletně a sklo s křemíkem vykazují přibližně jen 10 % odpadu. Říká se, že až 97 % materiálů použitých při výrobě solárních panelů může být extrahováno a znovu využito pomocí tepelného recyklování.

Solární panel na ohřev bazénu

Ohřev vody v bazénu pomocí solárního panelu je jednou z možností, kde tato technologie nachází opravdu široké využití. Bazénový solární panel si získal oblibu a dnes je běžným doplňkem nadzemních i zapuštěných bazénů.

Nenáročná obsluha, snadná montáž a vysoká příjemně teplá voda současně s prvními letními paprsky i podzimním sluncem – to všechno umí tyto skladné solární panely zařídit. Zapojují se k filtru a prochází skrze ně přefiltrovaná voda, která v těchto místech přijímá teplo a přenáší jej dále do bazénu.

Teplota vody se díky solárnímu ohřevu dokáže zvýšit až o 6°C. To se hodí jak na jaře, kdy bývá koupací sezóna netrpělivě vyhlížená. Sezóna se prodlužuje i na podzim, kdy je zase těžké vzdát se letních radovánek.

V různých částech republiky jsou rozdílné podmínky pro využití energie ze slunce, ale je to možné téměř kdekoliv. Solární panely možná nepatří mezi nejestetičtější doplňky domů, ale svůj účel zkrátka splní. Ekologicky a relativně levně dokáží zásobit energií mnoho spotřebičů, bez kterých si už nelze představit žádnou domácnost.

publikováno: 2. 5. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.