Správná ergonomie pracovního místa předchází i zdravotním problémům


Fotolia_41799498_XS

U počítače dnes tráví pracovní dobu čím dál více lidí. S takovým sedavým zaměstnáním souvisí celá řada problémů. Nejčastěji se objevují bolesti zad a hlavy, kterým však jde předcházet vhodným uspořádáním pracovního místa a odpovídajícím nábytkem. Pokud máte home office a možnost zařídit si vše podle sebe, neváhejte a využijte znalostí ergonomie pro lepší pracovní prostředí!


 

Nejčastější pozicí při práci je stoj a sed. Zaměřme se na druhou variantu, kdy poznatky můžete aplikovat i do dalšího zařízení v bytě. Ve firmách se vhodné zařízení řeší hlavně nastavitelným nábytkem, v domácnosti ale můžete využít i výroby na míru.

Ergonomie u počítače: základem je správný posed

Zaměřte se nyní sami na svůj posed či pozici u počítače – myslíte si, že sedíte správně? Cítíte se pohodlně a nikde vám nic nepřekáží? 

  • Výška desky stolu by měla být 60 až 70 centimetrů, záleží na vaší výšce. Rozhodně se nesmíte hrbit, ale ani zbytečně natahovat. Druhou důležitou mírou je vzdálenost monitoru od očí: minimálně by měl být 30 cm daleko, v nejlepším případě pak až rovný metr.
  • Okno nemějte ani za zády, ani před sebou kvůli odrazům světla. Zbytečně namáháte už tak zatěžované oči. 
  • Kromě správného stolu se zaměřte i na židli, další důležitou součást. V ideálním případě vyberte otáčecí křeslo, jež umožní nastavit nejen výšku podsedáku, ale třeba i jeho sklon, stejně jako sklon opěradla. Pro oporu loktů je ideální možnost nastavení výšky opěradel. Správná pozice na židli je taková, kdy všechny hlavní úhly mají hodnotu devadesáti stupňů – tedy chodidla, kolena, pánev a lokty. Ruce by měly být ve stejné rovině jako klávesnice. Pro pohodlí zápěstí pak lze zvolit i podložky.
Výška postavy 155 cm 170 cm 185 cm
Výška židle 40 cm 45 cm 50 - 55 cm
Výška desky stolu 60 cm 65 cm 70 cm
Vzdálenost očí od podlahy 102 - 105 cm 117 - 122 cm 135 cm

Nebezpečí dlouhého sezení

Jednotvárnou prací zatěžujete hlavně záda a klouby a šlachy v oblasti loktů i zápěstí. Dlouhodobá a jednotvárná zátěž může vést až ke chronickým problémům, což je sice stav extrémní, ovšem ne nijak výjimečný. Sezení ovlivňuje i vznik křečových žil, zvláště u toho, kdo k tomu má genetické předpoklady. Rozhodně tedy volbu nábytku nepodceňujte.
 

 2570138754_6e64fc432f_flickr

Existuje řada alternativních řešení ke klasickým židlím a křeslům, jež může v takových případech pomoci. Nejznámějším řešením je asi gymnastický míč, který má za cíl dynamické sezení. Jednotlivé svaly musí vyvažovat posed a při sebemenším pohybu se aktivují různé svalové skupiny. Svého času byla populární i klekátka, ta však nejsou do kanceláří příliš vhodná. Sami si můžete pomoci tak, že se projdete, protáhnete, průběžně budete měnit pozice a čas od času odvedete myšlenky mimo aktuální práci.

Vytvoření příjemného pracovního prostředí by měl být základ. Mnoho zaměstnavatelů na takové zdánlivé detaily však nemyslí. V domácí kanceláři už máte možností více, proto se nebojte investovat i do finančně náročnějšího zařízení – vaše zdraví vám bude vděčné.


Další témata:

  • Co je ergonomie
  • Ergonomie kuchyně
  • Ergonomie prostředí (teplota, světlo, hluk…)

 

publikováno: 26. 10. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.