Starožitnosti v moderním interiéru


Starožitnosti - jedni je milují, jiní jimi opovrhují. Interiéru dokáží vdechnout atmosféru a odlišit jej od stovek jiných.

Někdo to umí bez toho, aby se jakkoliv snažil. Jiný nedokáže zkombinovat zhola nic tak, aby to nevypadlo jako chaos. Cit pro estetiku nemá každý a právě při zařizování interiéru se to projeví v celé nahotě. Mezi nepovedenými kombinacemi pak budete muset trávit minimálně dlouhé měsíce. Jako největší kámen úrazu se zdá být schopnost zakombinovat starožitnosti do současného stylu.

 

Starožitnosti – milované i zatracované jako kýč či cetky. Obrovské masivní skříně, zdobené čajové stolky s patinou uplynulých let i menší dekorace mají své zastánce, a v žádném případě jich není málo. Jak začlenit letité vybavení tak, aby působilo jako součást a nebudilo nežádoucí pozornost?

Starožinosti volte z jednoho období

Ne všichni vyznávají striktní minimalismus typický pro současné vybavování příbytků. Zařízení bytu jen pomocí starožitného nábytku a doplňků je však zase opačným extrémem, který taký nemusí působit zrovna příjemně. A to hlavně v případě, že se vrhnete do bezhlavého zkupování čehokoliv, co nese známky uplynulých let. V žádném případě totiž neplatí, že co je staré, to je dobré. Zvláště kombinace z různých historických etap nebudou mít jako výsledek jednotný interiér.

Starožitnosti se nehodí všude

Pozor také na okolí. V novém moderním bytě bude třeba se starožitnostmi nakládat jinak, jak ve starším domku s vysokými stropy, koberci či opotřebenou dřevěnou podlahou. V prním případě volte střídmost a starožitnost použijte buď jako nejvýraznější prvek, tzv. Solitér, nebo jen jako zajímavou dekotraci. Ve druhék případě se můžete bez obav pustit do hledání většího počtu potřebného nábytku.

Moderní interiér se starožitnostmi

Kus nábytku, který zaujme na první pohled, se dá pořídit do jakékoliv místnosti.

  • do kuchyně: masivní stůl se specifickým tvarem a barvou, zajímavý příborník
  • do obývacího pokoje: čajový stolek, křeslo, lenoška či sofa
  • do ložnice: zrcadlo nebo obraz s působivým rámem, případně kvalitní postel ze zajímavým čelem


Mezi univerzální, kdekoliv použitelné dekorace se řadí lampy (stolní i na vysoké noze), porcelánové výrobky nebo konvice na čaj s podnosy. Místo obrazů poslouží staré plakáty, deskové hry nebo prázdné rámy na barevném podkladu. Jako stvořené do moderního interéru je potom železné nádobí.

Lustry jako starožitnosti

Zvláštní kategorii potom tovří lustry. Mosazné s několika rameny vyžadují opravdu cit, protože ve většině případů působí poněkud nepatřičně. Jeho použití zahrňte tedy jen v případě, že jste si jím absolutně jistí. V opačním případě volte jednoduchý model, který nepoutá pozornost a snadno jej přehlédnete.

A kde se dají starožitnosti nejlépe sehnat? Začít můžete třeba v interentových bazarech, kde si vytvoříte přehled o tom, co je k dispozici a jak se pohybuje cena jednotlivých kousků. Někdo si však vysloveně užívá navštěvování bazarů, burz, vetešnictví, starožitnictví a zastaváren, kde se dá mnohdy narazit na opravdu jedinečné kousky.

publikováno: 7. 8. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.