Stavba domácí finské sauny: 2. díl – izolace


Izolace sauny ALU fólií

V prvním dílu našeho seriálu o stavbě finské sauny jsme se zaměřili na základní kritéria a důležité faktory při plánování. Také jsme si nastínili problematiku stavby nosné kostry finské sauny. Jedním z nejdůležitějších stavebních zásahů je výběr kvalitní izolace, který se nesmí podcenit. Tepelná izolace zabrání úniku tepla a zajistí, že bude teplota uvnitř sauny konstantní. Pojďme se nyní zaměřit na to, jaké izolační materiály jsou pro izolaci finské sauny vhodné, a které nikoliv.

ZPĚT NA TÉMA: STAVBA SAUNY – PLÁNOVÁNÍ A PŘÍPRAVA

Výběr izolačního materiálu pro izolaci finské sauny

S odstupem času se ukazuje, že správný výběr izolačního materiálu sauny je stejně důležitý jako výběr dřeva. Kvalitní izolace zajistí rychlé vytopení sauny na vyšší teplotu, zabrání tepelným ztrátám a současně i její degradaci. Izolačních stavebních materiálů je na trhu velké množství, ne každé jsou ale vhodné pro izolaci saun. Mezi doporučované materiály patří následující:

Minerální vata

Jedním z nejrozšířenějších izolačních materiálů je minerální vata. Rozhodně nepoužívejte skelné vaty, které jsou zdraví škodlivé. Vhodné jsou tzv. kamenné čedičové vaty, které jsou měkké a dobře se s nimi pracuje. Minerální čedičová vata ale není voděodolné, naopak snadno nasákne vlhkostí. Proto je důležité opatřit je ještě hliníkovou folií, která eliminuje propouštění vlhkosti.

Nepoužívejte obyčejný alobal, pořiďte speciální pevné ALU folie, které na minerální vatu připevníte pomocí hliníkových lepicích pásek. Vždy používejte takové materiály, které jsou určené pro stavbu saun a neobsahují žádné zdraví škodlivé látky.

sauna

PUR desky

Pro izolaci sauny můžete používat i PUR desky ze speciálního tvrzeného polystyrenu. Ve srovnání s minerální vatou jsou lehčí a tenčí. Proto se používají především do menších saun, kde se klade důraz na maximální úsporu prostoru. Rozhodně ale nepoužívejte obyčejný polystyren, který k izolaci saun není vhodný.

Na trhu narazíte i na speciální izolační desky, které jsou určené přímo pro izolaci saun. Jedná se o PUR desky, které jsou už z výroby doplněné o hliníkové vrstvy, které odráží teplo. U těchto typů desek tak není potřeba dodatečná aplikace ALU fólie, desky jsou navíc voděodolné a používají se i při realizaci profesionálních typů saun.

V dalším dílu našeho seriálu o stavbě finské sauny svépomocí se zaměříme na výběr saunových kamen a dalších konstrukčních prvků sauny.

publikováno: 9. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.