Teakový nábytek využijete na zahradě i v bytě


Teakový nábytek se hodí jak na zahradu, tak do bytu. Záleží pouze na vašem vkusu. Důvodů, proč zvoli

Období teplých večerů se nezadržitelně blíží a s ním také posezení venku, ať už u dobrého jídla nebo drinku. Vybavování pergol, altánů a venkovních posezeních je v posledních letech obrovským trendem. Proto se nabídka každoročně rozšiřuje, objevují se novinky jak v materiálech, tak i barvách a designu. Ovšem jedna věc zůstává stejná už po desítky let: obliba dřeva pro nezaměnitelný stal a odolnost.

Teakový nábytek se dostal do středu zájmu mezi léty 1950 – 1960 a od té doby patří mezi stálice mezi interiérovým i exteriérovým nábytkem. Na adresu elegantního druhu dřeva, pocházejícího z jižní a jihovýchodní Asie, se snáší jen superlativy.

Teakové dřevo – to nejodolnější

Už odedávna se používá do prostředí, kde se předpokládá vysoká námaha. Najdete jej kupříkladu na palubách lodí, což je, jak jistě uznáte, nejtěžší možný test odolnosti. Díky mořeplavcům se objevilo nejdříve v Anglii, kde se dále zpracovávalo dřevo ze ztroskotaných lodí. A právě tak překvapilo svou tvrdostí, protože i když strávilo mnoho času ve vodě (nebo dokonce na dně moře), vše vydrželo a bylo možno jej použít znovu.
Mimo to se používá také v naprosto odlišné oblasti, jakou je hudba – z teaku lze zakoupit nástroje nebo jejich části.
Teakové dřevo se využívá pro výrobu masivního nábytku, spousta knihoven, skříní či příborníků ve starodávném anglickém stylu je právě z tohoto materiálu. Proto je nezdolají ubíhající roky ani vysoká zátěž.

Proč zvolit teakový nábytek

Kdo požaduje kvalitu a není ochotný ustoupit, pak je teakový nábytek jasnou volbou. Pokud váháte, zda se vyplatí, pak by vás mohly přesvědčit následující fakta:

  • nenapadají jej plísně, ani škůdci- tvrdé, ale přesto pružné; příjemné, ale i tak odolné
  • odolává všem rozmarům počasí
  • od mrazů, až po žár slunce, a to díky vysokému obsahu oleje
  • neroztahuje se, ani nesmršťuje; odolává vlhkosti
  • v průběhu let není třeba žádná zvláštní péče

    Fotolia_42134490_XS

Pozor na kvalitu!

U moderního teakového materiálu je kromě odolnosti důležitý také vzhled, proto dnes najdete řadu designových kousků. Ovšem tady je potřeba mít se na pozoru, protože teakové dřevo je dodáváno v různé kvalitě. Označuje se písmeny A, B, C, přičemž rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi mohou být až 70% ceny. Na levnějších výrobcích se se dřevem šetří (poznáte snadno na masivnosti desek), stejně tak ani konstrukce není stoprocentní, a tak se cena dostane na nejnižší hranici.

Klasický teakový nábytek – lavice

V interiéru jsou to knihovny, venku není zase nic typičtějšího, než lavice. Na první pohled se může zdát design poněkud jednoduchý a strohý, ale jen díky tomu dostatečně vynikne elegance a luxus, který z každého kusu nábytku čiší. V domovině teakového nábytku, v Anglii, se některé lavice venku nachází údajně více, než sto let. 

S nábytkem z teakového dřeva vytvoříte atmosféru dálek, a přitom nemusíte opustit pohodlí vlastní terasy. Kromě lavic patří mezi oblíbené vybavení truhlíky, lehátka nebo bary. Počítat však musíte s tím, že za kvalitu si také připlatíte.

publikováno: 15. 5. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.