Termostatické hlavice – co je dobré vědět a na co si dát pozor


termostatická hlavice

Při cestě za snížením nákladů na vytápění se velmi často zapomíná na termostatické hlavice radiátorů. I ty však vyžadují pravidelnou údržbu a případně výměnu. Pokud používáte velmi staré ventily a jejich údržbu jste neprovedli několik let, zbytečně se vaše náklady na vytápění mohou prodražit o i desítky procent. Co je dobré o termostatických hlavicích vědět a na co si při jejich výběru a údržbě dát pozor?

Kvalitní termostatické hlavice ušetří až 20 % nákladů

Termostatická hlavice je nedílnou součástí každého otopného systému, který dodává teplo do domu prostřednictvím radiátorů. Hlavice jsou totiž vybaveny mechanismem, který reguluje teplotu v místnosti v rámci zadaného rozmezí. Výměnou staré termostatické hlavice za novou se náklady na vytápění místnosti okamžitě sníží o 10 až 20 %. Na trhu narazíte na různé typy ventilů, od klasických mechanických po elektronické s možností dálkového ovládání. Je na vás, pro jaký typ se rozhodnete, ventily však vždy udržujte v čistotě a pravidelně je udržujte.

Po skončení topné sezóny ventily naplno otevřete

Topná sezóna je u konce, otopný systém jste vypnuli a v radiátorech už neproudí horká voda. V tuto chvíli je na čase zaměřit se právě na termostatické ventily a otevřít je na nejvyšší možný stupeň. Majitelé nemovitostí dělají velmi často chybu v tom, že během celého léta až do nadcházející topné sezóny nechávají ventil topení uzavřený. To však může vést až k poškození hlavice.

Při dlouhodobém uzavření ventilu se totiž jeho pružina zbytečně namáhá a regulační kuželka může zatuhnout. Na podzim byste tak mohli být nemile překvapení tím, že regulace teploty ventilátoru nebude funkční. Na trhu pak narazíte na moderní termostatické hlavice, které jsou vybaveny ochranou proti nadměrnému zdvihu kuželky.

termostatická hlavice

Při výběru termostatické hlavice se poraďte s odborníky

Pokud plánujete modernizaci otopného systému za účelem snížení nákladů na vytápění, poraďte se s odborníky. Každá specializovaná firma, která se zabývá dodávkou a montáží kondenzačních kotlů a jiných zdrojů vytápění, by se měla zaměřit i na kontrolu a správné nastavení ventilátorů. Například česká společnost ENBRA, která už řadu let dodává na trh moderní kondenzační kotle, provozuje rozsáhlou síť servisních partnerů. Ti se při montáži či servisním zásahu zaměří nejen na samotný kotel, ale na celou otopnou sestavu.

Technici se postarají o to, aby byl otopný systém s kondenzačním kotlem správně nastavený a přinesl vám co největší úspory na vytápění. Nezapomínejte, že ke snížení nákladů nestačí jen výměna kotle za nový. Je třeba provést údržbu či kompletní výměnu všech stávajících částí systému včetně radiátorů a termostatických hlavic.

Pozor na správný typ termostatické hlavice

Pokud jste se rozhodli vyměnit stávající termostatickou hlavici za novou, při jejím výběru se zaměřte na typ závitu. Na trhu totiž narazíte na ventily s různými závity. Proto se může stát, že nová hlavice nebude se stávajícím ventilem radiátoru kompatibilní. Nejlepším řešením je nákup hlavice od stejného výrobce, případně pořízení typu s různými adaptéry. S těmi se nejčastěji setkáte u univerzálních digitálních termostatických hlavic, které by měly jít namontovat na všechny typy běžně používaných radiátorů. S výběrem vhodného typu zařízení vám pomůže specializovaný servis či topenářská firma.

 termostatická hlavice

Jak správně používat termostatickou hlavici

Chcete-li při vytápění své domácnosti ušetřit, naučte se správně pracovat s ventilem u radiátorů. Z hlediska úspory je nejlepším řešením hlavici dlouhodobě nastavit na požadovaný stupeň a udržovat konstantní teplotu. Pokud budete chtít teplotu v místnosti upravit, stačí hlavici mírně pootočit doprava či doleva a změnit ji až o 4 °C. Největší chybou je požívat ventil tak, že jej budete střídavě zcela zavírat, a když vám bude zima, zase naplno otevírat. Dochází tak k tepelným ztrátám a výrazným výkyvům teplot, které našemu zdraví rozhodně nesvědčí.

Nepodceňujte údržbu a výběr termostatických hlavic, ušetříte si spoustu starostí a ve výsledku ušetříte až 20 % na vytápění. Plánujete-li rekonstrukci otopného systému, najděte si takového dodavatele kotlů, který vám doporučí zkušené servisní techniky. Ti se postarají nejen o samotnou montáž kotle, ale také o zprovoznění, kontrolu a regulaci celého systému vytápění.

publikováno: 29. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.