Tipy na zajímavé lucerny, které ozvláštní vnitřní i venkovní prostory


lucerna

Příjemné teplé světlo svíčky k podzimnímu i zimnímu období jednoznačně patří. Chtěli byste i vy navodit uvolňující atmosféru a zpříjemnit si chladné sychravé dny? Pořiďte si lucernu, která ochrání plamen svíčky před poryvem větru a zapůsobí na všechny vaše smysly. Na trhu narazíte na mnoho typů luceren, které vyniknou ve vašich interiérech i venkovních prostorách. Inspirace není nikdy dost. Právě proto jsme pro vás připravili 7 různých tipů na lucerny, které by mohly vyniknout i u vás doma.

Stará petrolejová lampa vynikne na zahradě i terase

Petrolejové lampy (petrolejky) se jako zdroj světla používaly dávno před vynálezem elektrického osvětlení. Dnes plní spíše dekorativní funkci, její praktičnost ale oceníte třeba při výpadku proudu. Možná doma najdete starou lampu, která vám na zahradě nebo terase udělá dobrou službu.

Starý ošuntělý vzhled lampě neubírá na kráse, naopak v rustikálně zařízeném exteriéru vynikne a skvěle do něj zapadne. Na trhu narazíte také na nové lampy v patině, které se pro osvětlení zahradního posezení také skvěle hodí. Výhodou petrolejových lamp je jejich dobrá odolnost vůči působení větru a poměrně dlouhá doba svícení. Do petrolejových lamp doporučujeme používat lampový olej, případně petrolej.

Lucernička s vyřezanými ornamenty

Poohlížíte se po malé lucerně na svíčku, která na první pohled vypadá poutavě a poslouží vám jako součást interiérové dekorace? Na trhu najdete různé typy malých plechových luceren, které se vyznačují výraznými ornamenty. Příkladem je bílá hranatá lucernička s dominantními otvory ve tvaru srdce dozdobená drobnými ornamenty v podobě teček a hvězd. Lucerna je doplněna o praktický kroužek pro snadné přenášení. Takový typ malých luceren se hodí zejména do obývacích pokojů, ložnic či dětských pokojů, kde vynikne společně s dalšími podzimními nebo zimními dekoracemi. Vzhledem k tomu, že otvory nejsou překryty sklem, není plamen svíce chráněn před větrem, a tak se příliš nehodí na terasy či balkóny.

Čistě bílá lucerna se skleněnými výplněmi

Pokud dáváte přednost jednoduchosti a minimalismu, sáhněte po jednoduchých lucernách v čistě bílé barvě. Tento typ luceren se hodí především jako součást zimních dekorací, které se dobře kombinují s dalšími vánočními doplňky a dávají možnost vyniknout výrazným zeleným nebo červeným ozdobám. Pokud narazíte na plechové lucerny se skleněnými výplněmi, můžete je bez obav použít jak v interiérech, tak venkovních prostorách. Plamen svíce bude díky výplni chráněn před větrem a vydrží svítit i při poryvu větru. Bílé lucerny tak ozdobí i vaše venkovní parapety, balkony nebo zimní zahrady. Níže uvedený typ dekorativní lucerny je navíc vybaven jednoduchými dvířky, která umožňují snadný přístup ke svíčce a ulehčují její výměnu.

Venkovní lucerna s výraznou patinou

Máte rádi starý nábytek, starožitnosti a jiné předměty s výraznou patinou? Kromě staré petrolejové lampy si můžete pořídit i klasickou kovovou lucernu určenou pro umístění malé svíčky. Tento typ luceren se příliš nehodí do vnitřních prostorů, vynikne však v každém exteriéru. Patinované lucerny se skvěle kombinují s přírodními materiály a poutavě působí na deskách stolů z masivu nebo dřevěných parapetech. Na trhu narazíte na nové lucerny opatřené patinou, můžete však zavítat i do starožitností a pořídit si zajímavý předmět s historií. Uvidíte, že vám taková lucerna vytvoří tu pravou zimní atmosféru.

Vysoká lucerna pro rozměrnější svíce

Chcete si užít příjemné podzimní večery u svíčky a nechcete ji v lucerně měnit každou chvilku? Pak sáhněte po vysokých lucernách, do kterých se bez problémů vejdou i rozměrnější svíce, které vám vydrží svítit dlouhé hodiny. Vysoké lucerny by měly být vybaveny pevným kroužkem pro snadné přenášení. Počítejte také s tím, že čím větší lucernu pořídíte, tím bude těžší a robustnější. Časté přenáší by pak nemuselo být zrovna pohodlné.

Orientální lucerna zaujme hrou světla a stínu

Kromě tradičních typů luceren narazíte na trhu i na různě tvarované a dekorované modely, které zaujmou orientálním stylem. Díky precizně vyřezaným ornamentům vás okouzlí nádherná hra světla a stínu, která vynikne ve večerních hodinách. Takové lucerny pak umístěte poblíž stěny, aby mohla stínohra vyniknout v celé své kráse.

Lucerny s elektrickým zdrojem světla

Kromě klasických luceren na svíci nebo lampový olej se v obchodech stále častěji objevují malé dekorativní lucerny s elektrickým zdrojem světla. Uvnitř jsou zabudovány malé žárovičky nebo LED světla obvykle napájená bateriemi. Existují však i lucerny s možností připojení do zásuvky, které jsou přímo určené pro použití v exteriéru. Lucerny s elektrickým zdrojem světla plní dekorativní funkci a jsou vhodné pro ty, kteří se nechtějí zabývat výměnou svíček a jejich zapalováním.

Věříme, že vás některé z výše uvedených typů luceren zaujaly. Přečtěte si také další články zaměřené na podzimní a zimní dekorace:

publikováno: 23. 10. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.