G+

 

 

Travertin vynikne v exteriéru i interiéru


Fotolia_33308727_XS

Nejoblíbenějším materiálem obkladů a dlažeb je keramika. Pokud vás už však omrzela a přemýšlíte, jaké alternativy se nabízí, abyste ji nahradili, pak vás může zaujmout travertin. Ten se v minulosti používal i jako stavební kámen, zčásti je z něj postaveno i Koloseum v Římě. Jaký travertin je a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Travertin je kámen připomínající svým složením vápenec. Ve své přirozené podobě je však více pórovitý. Těží se především v krasových oblastech a v současné době se nejběžněji upravuje tak, aby byl jeho povrch leštěný a jednolitý. Za účelem vyhlazení pórovité struktury se vyplňuje tmelem nebo pryskyřicí. Jeho základní barvou je žlutohnědá a béžová, dá se však uměle upravit i do jiných odstínů. Vyhledávaný je právě pro vzhled, protože vzory, co na povrchu vykresluje struktura samotné horniny, jsou velice nápadité a originální.

Travertin a jeho výhody

Z výše uvedeného vyplývá, že travertin je nejvíce ceněn pro svůj unikátní vzhled. Nejen to je však hlavní argument pro jeho využití v prostoru. Dále se za velice vítanou vlastnost považuje i poměrně vysoká odolnost vůči mechanickému poškození. Travertin také dobře snáší střídání vysokých a nízkých teplot. Je tedy mrazuvzdorný a mimo to ho neponičí ani vlhkost, se kterou mnohé jiné přírodní materiály poměrně bojují. Vyniká také dobrými izolačními schopnostmi.

4812790943_d1ea2b6f7a

Travertin a jeho nevýhody

Oproti výhodám se však k travertinu vážou i jisté nedostatky. Pokud byste ho užili bez jakékoliv dodatečné úpravy povrchu, bude se venku ve spárách a pórech zanášet prachem a nečistotami, což ho bude zabarvovat do šeda. Také je nutno zmínit, že jako přírodní materiál je i poměrně drahý. Za metr čtverečný zaplatíte minimálně 1000 Kč. Je to však zcela logické, protože těžba i následné zpracování jsou nákladné procesy. Travertin je také docela křehký, a tak je třeba opatrného zacházení při montáži. I když jde riziko zlomení dlaždic eliminovat tím, že zvolíte silnější profil, bude to samozřejmě znamenat zase o něco vyšší cenu.

3072869297_6a9d0d3ccc

Využití travertinu

Z nastíněných výhod a nevýhod vyplývají i možnosti využití tohoto kamene. Je často součástí nabídky luxusnějších materiálů, a tak se užívá spíše ve vilách a poněkud honosnějších stavbách. Nic ale samozřejmě nebrání použití i v teoreticky méně reprezentativních prostorách. Může být obkladem v koupelně či kuchyni, případě ozdobou stěn v obývacím pokoji. Venku se s ním vykládají cestičky na zahradách a kolem domu, na terasách nebo plochách kolem bazénu. Neobvyklé není ani travertin jako fasáda.

4822823104_ab591ec20e

I když se na travertin v minulých letech pozapomnělo, v současné době zažívá jakýsi comeback. Ten plyne ze snahy lidí obklopovat se přírodními materiály, mezi nimiž je travertin velice originální. Pokud tedy hledáte nové tipy pro interiér i exteriér svého domu, pak ho nelze než doporučit.

 

publikováno: 20. 7. 2012
přečteno: 1391×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...