Ty nejlepší věcí z mosazi do bytu


Fotolia_52964991_XS

Slitina mědi a zinku má zvláštní kouzlo. Ačkoliv se nejedná o žádný drahý materiál dekorace vypadají výjimečně. Právě proto jsou mosazné doplňky tak populární – ať už jako solitérní prvky nebo jen jako součást jiných. Používala se už v dávných dobách, kdy však bylo těžké ji vyrobit. Dnes už je proces o něco jednodušší, kouzla však stále přetrvává.

 

Mosaz nepadne do oka každému. Hodí se spíše do interiérů, které sází na atmosféru a vintage styl. Lze jí využít v koupelnách na bateriích i v obývacím pokoji jako kování. Dekorací existuje nespočet, u každé je však třeba důsledné zkoumání. Liší se totiž tím, zda se jedná jen o potažení materiálem nebo celkovou konstrukci.

Mosazný lustr

Mosazné lustry nemusí vždy patřit jen do kategorie starožitností. Decentní lesk dodá styl jakémukoliv interiéru – už jen proto, že mosazi byl předurčen dekorativní význam. Ať sáhnete po lustru jen z jednoho materiálu nebo vsadíte pouze na výrazné detaily, vždy bude hrát prim a stane se středem pozornosti. Nic většího než lustr se už do současných interiérů už ani nepořizuje. Kupříkladu mosazná konstrukce vysokých polic už nepůsobí příjemně.

Z mosazi lze ale pořídit další svítidla, jako jsou nízké či vysoké lampy.

Mosazný svícen, váza nebo věšák

Další výrazné prvky z mosazi jsou bohatě dekorované svícny, vázy, věšáky, případně jen vyloženě dekotrační elementy bez praktického využití. Mosazné kování na nábytek patří mezi stálice. Nejvíce se využívá u zakázkové výroby, protože jeho úprava je snadná a tím pádem patří mezi levnější materály. Zajímavě vypadá i mosazné zábradlí.

Fotolia_42700042_XS

Jak vyčistit mosaz

Největší problém s mosaznými komponenty bývá v jejich čištění. S chemií je třeba zacházet opatrně, proto se vyplatí spoléhat na babské rady. Vyzbrojte se kyselinou citronovou a malým jemným kartáčkem. Na přípravu roztoku existují dvě varianty:

  • kyselina citronová s vodou
  • ocet se solí a vodou

Předmět se do nich ponoří, nechá se po nějakou dobu odmoči, a poté se čistí kartáčkem. Obvykle je třeba ještě použít leštidlo, avšak úspěch zaručen.
Kartáček (případně hrubší hadřík) se používá i v případě chemického čištění. Za ověřenou metodu se považuje působení Sitolu, díky němuž se pod nánosy špíny objeví opět zářivý lesk.

Další tipy:

  • někteří se přimlouvají za ponoření do Coca-Coly a následné vyleštění. V tomto případě jsou však na místě jisté pochybnosti...
  • čpavek jen po kapkách aplikovaný na hadřík
  • pasta Tempo prý taktéž umí zázraky

Mosaz se nejčastěji spojuje se stylem Art deco. Dokže však zapadnout do jakéhokoliv interiéru, proto se jí netřeba obávat. Má zvláštní kouzlo, které vždy zaujme, a proto bývá stěžejním prvkem. Mosaz nelze s ničím zaměnit a netřeba se jí obávat.

publikováno: 15. 3. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.