Údržba a nátěr střechy: plechovou střechu chraňte před korozí


nátěr plechové střechy

Střešní krytina může být vytvořena z mnoha různých materiálů, z nichž každý má své klady a zápory. Při rozhodování, který materiál se na vaši střechu hodí nejvíce, hrají roli nejen praktické vlastnosti, ale také estetický účinek. V některých případech jsou nejlepším řešením klasické střešní tašky, jindy moderní krytina z plastu či lehká plechová střecha. Pokud jste se rozhodli, že nastal čas na renovaci stávající plechové střechy, musíte zvolit vhodný nátěr. Neudržovaný plech totiž postupem času rezaví a ztrácí původní nátěr. Kvalitní antikorozní barva vrátí střeše zašlý lesk a zároveň ji spolehlivě ochrání před vlivy nepříznivého počasí.

Střešní krytina má řadu podob

Velkou tradici si v některých tuzemských regionech vybudoval tzv. eternit. Eternitové střešní krytiny však obsahovaly vysoký podíl azbestu, který byl v 90. letech minulého století zakázán kvůli prokazatelně škodlivému vlivu na lidské zdraví. Od té doby se eternitové krytiny vyrábějí ze zdravotně nezávadného vláknocementu a s oblibou se používají například při rekonstrukcích domů s původní eternitovou střechou.

Nátěru eternitové střechy předchází čištění vysokotlakou vodou a penetrace. Na vrchní nátěr se používá speciální barva, nebo silikonový hydrofobizační prostředek, který sice zachová původní barevnost krytiny, zároveň však nepřekryje případné fleky či jiné nedostatky.

Další možností jsou betonové střešní tašky. Ty se vyznačují velmi vysokou odolností proti mrazu, vodě či nepříznivým povětrnostním podmínkám. S odolností jde ruku v ruce dlouhá životnost, betonová střešní krytina totiž vydrží až 80 let. Nevýhodou tašek z betonu je naopak poměrně vysoká hmotnost, díky které je jejich využití značně omezené.

Možností je mnoho: od břidlice po plast

Stále oblíbenější jsou tzv. bitumenové střešní krytiny, které se vyrábí podle unikátního technologického postupu na bázi laminace organické složky a impregnují se asfaltem. Technologický pokrok vede k zavádění různých alternativních materiálů. V případě střešních krytin to platí především pro plast, s jehož pomocí se výrobci snaží imitovat materiály jako beton či eternit. Mezi přírodní střešní materiály patří břidlice, typická pro svůj černý až šedý odstín. Často se s ní setkáte na historických budovách.

Neochvějnou klasikou mezi skládanými střešními krytinami zůstává pálená keramická taška, která si i přes nástup modernějších řešení stále uchovává jedinečný vzhled a praktičnost. Hlavní výhodou pálených tašek je bezesporu nebývale dlouhá životnost, která v některých případech dosahuje až několik stovek let. Keramická taška odolá mrazu, UV záření, sněhu i prudkým dešťům. A opomenout bychom neměli ani kompletní ekologickou a zdravotní nezávadnost. Za nedostatek lze označit dražší pořizovací cenu a větší hmotnost, která vyžaduje výstavbu robustnějšího krovu. Při nátěru taškových střech se postupuje prakticky stejně jako v případě výše zmíněného eternitu.

Obliba plechových střech roste

Velkým množstvím příznivců se v posledních letech mohou pochlubit plechové střešní krytiny, a to především díky originálním tvarům a barevným provedením. Za jednu z hlavních výhod plechové střechy lze bezesporu označit její nízkou hmotnost, díky čemuž ji můžete použít také na zastřešení s nízkou nosností. Pokud navíc plechovou krytinu pokládáte na střechu s jednoduchým tvarem, zabere vám celý proces velmi krátkou dobu.

Mezi nevýhody plechových střech patří tepelná a zvuková vodivost, ale především také náchylnost ke korozi a znehodnocení barvy. To je také důvod, proč byste se měli o plechovou střechu důsledně starat. Jedině tak totiž prodloužíte její životnost, ochráníte ji před rzí a zajistíte efektní vzhled. Údržba však nepředstavuje nic složitého, zvládnete ji snadno a rychle sami.

Nátěr plechové střechy: než začnete natírat

Jestliže u plechové střechy pozorujete praskliny v nátěru, korozi či jiný faktor vypovídající o tom, že původní nátěr dosloužit, je ten pravý čas na nový. Z dlouhodobě neudržované střechy se bude pravděpodobně odlupovat (sprašovat) původní nátěr, který budete muset ještě před očištěním střechy odstranit ocelovým kartáčem a špachtlí, následně dočistit vibrační bruskou. Po oprášení pak na zkorodovaná místa použijte vhodný odrezovač. Poté přichází na řadu čištění. Plech totiž musíte důkladně odmastit, jinak by po krátkém čase mohl nový nátěr popraskat a střecha opět začít rezivět. Povrch odmastíte nejlépe tlakovou vodou s příměsí saponátu, dobře poslouží také aceton nebo technický benzín.

Barva na plechovou střechu v sobě může kombinovat základní i vrchní nátěr

Po důkladném očištění můžete začít natírat. Na trhu naleznete barvy, které nabízejí základní i vrchní nátěr v jednom. Tyto základní i vrchní syntetické nátěry na železo jsou určeny především k venkovním ochranným nátěrům plechových střech, které jsou trvale vystaveny povětrnostním vlivům a slunečnímu záření. Nátěr obsahuje kromě inhibitoru koroze také absorbér UV záření, který chrání barvu proti degradaci. Kromě plechové střechy se nátěr hodí i na okapy či ocelové konstrukce.

V horkém letním počasí se natírání raději vyhněte. Optimální teplota podkladu pro aplikaci nátěru se pohybuje v rozmezí 18 až 25 °C. Barvu poctivě rozmíchejte a pečlivě roztírejte. Zvýšenou pozornost věnujte hůře dostupným místům, jako jsou různé přechody, okraje či spoje, které se na plechových střechách vyskytují poměrně často. V případě větších ploch druhou vrstvu nátěru nanášejte po úplném zaschnutí první nátěrové vrstvy, což obvykle trvá za ideálních podmínek minimálně 24 h.

Vrchní nátěr plechové střechy emailem

Pakliže vám kombinace základního i vrchního nátěru v jediné plechovce nevyhovuje, můžete zvlášť použít základní nátěr, na který poté nanesete vrchní barvu. Základní syntetický antikorozní nátěr se hodí pod nitrocelulózové i syntetické emaily a má vynikající přilnavost na ocel i lehké kovy. Základní nátěr na vzduchu velmi dobře zasychá. Při ideální teplotě kolem 20 °C se tak do překrývání vrchním emailem můžete pustit již pár hodin po aplikaci základního nátěru.

Syntetickým vrchním emailem INDUSTROL UNIVERZÁL S2013 již podle jména natřete nejen kov, ale také dřevo či zdivo. Nátěr se vyznačuje skvělou kryvostí, vysokým leskem a v neposlední řadě dlouhodobou odolností proti povětrnostním vlivům. Navíc se prodává v celé řadě odstínů. Stačí si jen vybrat.

Při správné údržbě a dodržení postupu nátěru, vdechnete vaší střeše nový život a zároveň ji ochráníte před povětrnostními vlivy. Ať již jde o zastřešení domu, chaty či garáže, střecha vám poslouží několik dalších let, aniž byste ji museli znovu a znovu natírat.

publikováno: 28. 8. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.