Univerzální hliníkový žebřík může nahradit několik obyčejných


zebrik

Mezi vybavení, bez kterého se prakticky neobejdete při údržbě domu nebo při provádění oprav, patří i žebřík. V současné době je velká poptávka po univerzálních typech, jimiž je možné zcela nahradit několik běžných, co zabírají zbytečně moc místa. Vyrábí se z hliníku a mimo nevelké hmotnosti disponují i širokými možnostmi v otázce variability. Na co se zaměřit při výběru? I o tom se dozvíte na následujících řádcích.

Hliníkový žebřík je možné využívat pro běžné domácí práce, například při umývání oken, které můžete zvládnout mnohem snadněji, pokud si přečtete článek „Mytí oken nemusí být namáhavé, stačí zvolit správný postup“, ale také při údržbě domu, kdy je třeba bezpečně dosáhnout do vyšších poloh. V neposlední řadě je ho samozřejmě potřeba v zahradě, a to nejen při důležitém prořezávání stromů, o kterém jsme vám psali ZDE, ale také třeba při sběru vypěstovaného ovoce.

Hliníkový žebřík musí mít především potřebnou délku

Vůbec nejdůležitějším kritériem žebříku, který má být univerzálně použitelným, je jeho délka. Nemá smysl vybírat kvůli menší ceně nižší, u něhož pak zjistíte, že vám někde nedostačuje. Naopak je zase zbytečně vybírat příliš dlouhý, který tak bude zbytečně těžší. Proto před nákupem posuďte, k čemu a kde budete žebřík využívat, změřte si, kam budete muset dosáhnout, a podle toho volte rozměry.

zebrik3

Při nákupu si všímejte toho, jak výrobce či prodejce rozměry žebříku označuje. Většinou se jedná o maximální délku žebříku při maximálním vysunutí, to však v praxi nikdy nevyužijete, protože byste takový žebřík museli mít pevně připevněný ke zdi, aby byl bezpečný. Zajímejte se proto raději o opěrnou výšku, která vyjadřuje délku svislé kolmice z bodu, do kterého žebřík dosáhne, když je opřený pod úhlem mezi 75 až 80 stupni. Všímejte si také toho, zda nemá hliníkový žebřík zbytečně prodloužené konce.

Důležitá je i hmotnost

Neméně důležitým parametrem je i hmotnost. Čím bude nižší, tím samozřejmě lépe, což v případě rozměrově větších žebříků oceníte dvojnásob.

zebrik2

Pamatujte však na to, že pokud vyžadujete pevnou a bytelnou konstrukci, nevyhledávejte žebříky o nejnižší hmotnosti, které je dosáhnuto především tím, že se při výrobě užívá tenčí materiál. Pro běžné a nenáročné domácí užití však postačuje.

Hliníkový žebřík a příslušenství

Při výběru univerzálního žebříku dbejte i na to, zda jde k němu dokoupit nějaké příslušenství, nebo nikoliv. To se může hodit víc, než se na první pohled vůbec může zdát. Praktická jsou především kolečka zaručující snadnější mobilitu, ale také zabezpečovací prvky při užití žebříku na schodech, nebo třeba malá odkládací plošina, na kterou umístíte nářadí či třeba nádobu s barvou při malování interiéru.

Univerzální žebřík z hliníku může být rozkládací i výsuvný, větší stabilitu zajišťuje ten rozkládací, který lze postavit i v místech, kde ho jinak není o co opřít. Na druhou stranu výsuvný typ oproti tomu je vždy lehčí. Proto před výběrem pořádně promyslete to, kde a k čemu ho budete využívat. Pak budete mít jistotu, že zvolíte žebřík pro vás nejvhodnější.

publikováno: 24. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.