PR článek

Ušetřete refinancováním hypotéky. Jak na to?


Ušetřete s hypotékou

Končí vám fixace u hypotečního úvěru? V tom případě nastala ta pravá chvíle, začít se zajímat o to, jestli byste u jiné banky nemohli platit méně. Často to jde. A není to žádný složitý proces. Stačí svou drahou hypotéku refinancovat – převést ji do jiné banky. Jak to probíhá? A kolik tak můžete ušetřit? Tomu se dnes budeme věnovat.

Banky své klienty obvykle upozorňují, že se konec fixace blíží, ne však s dostatečným předstihem, aby si měli čas porovnat všechny aktuálně dostupné nabídky na trhu a zjistit, jestli by je nevyšlo lépe, převést svou hypotéku ke konkurenci. Zpravidla tak raději přijmou nové podmínky stávající banky, která jim ve snaze udržet si je, zašle o chlup lepší nabídku, než měli doposud.

Včasná reakce je rozhodující

Aby se tedy příslib úspory a lepších zítřků mohl stát každodenní realitou, doporučujeme si den, kdy vám končí fixace, někam výrazně poznamenat, zakroužkovat jej v kalendáři nebo si například nastavit dostatečně dopředu připomínku. Přesné datum najdete ve smlouvě, kterou jste s bankou podepsali. Ideální čas na to, rozhodit sítě a zajímat se o možnosti refinancování, je přibližně tři měsíce před tímto datem.

Porovnávejte, porovnávejte, porovnávejte

Průzkum trhu je další věcí, kterou nesmíte podcenit. Zjistěte si, jak vysoký úrok a RPSN vám nabídnou v jiné bance. Na kolik by vás u ní vyšla měsíční splátka? Jaké vám nabídne podmínky? Požádat můžete i o vypracování nabídky na míru, na základě které si uděláte konkrétnější představu. Teprve poté, co si porovnáte alespoň pět nabídek mezi sebou, se rozhodněte, u koho budete svou hypotéku refinancovat.

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají

Nenechte se obalamutit pěknými frázemi z reklamních spotů v televizi a internetových reklam. Většinou mají hned několik zásadních háčků. Například stará známá předložka „od" před úrokovou sazbou. Abyste se na takový úrok dostali, musíte splnit hned několik určitých podmínek. Mezi ty obvykle patří: uzavřít pojištění a sjednat si u banky dalších deset produktů. Běžným účtem počínaje a kreditní kartou konče. V výsledku už nebude taková hypotéka tak výhodná, jak se na první pohled zdála.

Hypotéku nemusíte nutně převádět jinam

Někdy stačí si takzvaně dupnout na svou stávající banku. Pohrozit odchodem a uvidíte, jaké se najednou začnou dít věci. Je totiž obecně známo, že banky se nerady vzdávají svých klientů a pro jejich udržení mnohdy dokážou pěkně husarské kousky. Tak proč toho nevyužít pro vlastní prospěch? Předložte své bance výhodnější nabídku od konkurence. Dost pravděpodobně ji dorovná, nebo dokonce ještě předčí. Tady platí známé rčení „líná huba, holé neštěstí".

Kdy se na refinancování raději vykašlat?

Existují případy, ve kterých se převádět hypotéku do jiné banky rozhodně nevyplatí. A to například ve chvíli, kdy vám nekončí doba fixace. Zaplatili byste totiž až příliš vysoké poplatky za mimořádnou splátku hypotéky. Takže by veškerá snaha o úsporu přišla vniveč. Byli byste prakticky na nule, nebo ještě hůře v mínusu.

publikováno: 19. 12. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.