Úspora vody v koupelně – jak a kolik můžete ušetřit


Ušetřit v koupelně

I když se hodnoty průměrné spotřeby vody na osobu v jednotlivých průzkumech liší, v jednom se shodují – místem s největší spotřebou vody je vždy koupelna a toaleta. Společně se zvyšováním cen za vodné a stočné proto roste i zájem o ekologická technologická řešení, díky kterým za vodu ušetříte. Používáním úsporné sprchy, perlátoru nebo předstěnového systému s ekologickým splachováním uspoříte za rok i několik tisíc korun.

Úsporná sprcha mísí vodu s přisátým vzduchem

Hned po koupeli ve vaně je největším žroutem vody sprchování. Není ostatně divu, nejlevnější sprchové hlavice nedisponují žádným řešením pro regulaci jejího průtoku. Na sprchující se osobu tak proudí velké množství vody, kterou vůbec nepotřebuje a naprosto zbytečně za ni platí. Nabízí se hned několik řešení. Stále častěji se na trhu setkáte s úspornými sprchami, které jsou zkonstruovány s ohledem na snížení průtoku vody bez toho, abyste přišli o komfort při sprchování.
Úsporné sprchy pracují obvykle na principu mísení vody s přisátým vzduchem. U nich se kromě úspry můžete tešit i na jemnější a příjemnější sprchování. U dražších modelů si také můžete volit z několika typů proudů a přizpůsobit tím průtok podle aktuálních potřeb.

Další řešení úspory při sprchování

Stále častěji se výrobci úsporných sprch zabývají vývojem hlavic s pulzačním režimem. Do proudů vody nepřisávají vzduch, ale vytlačují ji v pravidelných intervalech z trysek ven. Pulzy jsou velmi intenzivní a rychlé, může jich být až 40 za vteřinu. Uživatel sprchy tak regulaci proudu nepozná, přestože ze sprchy vytéká méně vody. To se samozřejmě projeví v účtu za vodné a stočné.
Na sprchování můžete ušetřit i bez drahé úsporné sprchy. Pokud se vám nechce kupovat novou ekologickou hlavici, pořiďte speciální šetřič vody pro sprchy, který namontujete mezi hadici a baterii. Na šetřiči snadno manuálně nastavíte požadovaný průtok podle svých potřeb a během sprchování spotřebujete jen tolik vody, kolik bude nezbytně nutné.

Ušetřit můžete i s pomocí šetřiče vody

Předstěnové systémy s ekologickým systémem splachování

Sprchový kout však není jediné místo, kde můžete ušetřit za vodu. Myslet byste měli i na správné splachování WC. Uvědomte si, jak často toaletu ve své domácnosti využíváte. Pokud spotřebu na jedno spláchnutí snížíte o jeden či dva litry, úsporu poznáte hned. Výrobci sanitární techniky proto neustále vyvíjí nové splachování systémy, které zajistí při snížení spotřeby vody stejnou kvalitu spláchnutí.
Český výrobce sanitární techniky Alcaplast vyvinul ekologické splachovací zařízení vhodné pro instalaci do předstěnových systémů. Zatímco u standardních splachovačů se běžně spotřebují 3 litry vody při malém spláchnutí a 6 litrů vody při spláchnutí velkém, u úsporného systému ECOLOGY se spotřeba snížila na 2 a 4 litry. Jedná se o nejšetrnější možné splachovací zařízení, nižší spotřebu totiž platné evropské normy nedovolují.

Úsporný perlátor na vodovodní baterii

Spotřebu můžete jednoduše snížit také u umyvadla v koupelně. Když při mytí rukou, čištění zubů či jiných hygienických úkonech necháváte vodu puštěnou zbytečně dlouho, platíte za také za tu, která proteče bez využití. Průtok v umyvadle je ovlivněný použitým perlátorem, přes který voda proudí. Pokud pořídíte kvalitní úsporný perlátor, opět tím snížíte průtok, aniž byste si toho všimli. Moderní úsporné perlátory umožňují jednoduchou regulaci průtoku, nekorodují a vodu properlí tak, aby byla na dotek příjemná.

 Úsporný perlátor sníží průtok vody

Úsporná řešení v číslech

Jistě si nyní kladete otázku, zdali se vám pořízení technických vychytávek (úsporné sprchy, perlátoru či předstěnového systému s ekologickým splachovačem) vůbec vyplatí. Proto vám přinášíme přehlednou tabulku, na základě které si možnou úsporu za vodu snadno propočítáte.

 
Kde můžete ušetřit? Množství spotřebované vody
Splachování (běžná toaleta)  3 l (malé spláchnutí), 6 l (velké spláchnutí)
Splachování (úsporný splachovač)  2 l (malé spláchnutí), 4 l (velké spláchnutí)
Sprchování (běžná hlavice)  15–20 l/min
Sprchování (úsporná hlavice)  6–12 l/min
Použití umyvadla (standardní perlátor)  Přes 15 l/min
Použití umyvadla (úsporný perlátor)  4–14 l/min

Při každodenním používání sprchy, toalety i umyvadla nám protéká zbytečně velké množství nevyužité vody. Stačí jednorázová investice do několika úsporných zařízení a výsledná cifra na účtu za vodné a stočné bude mnohem snesitelnější.

publikováno: 7. 12. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.