Úzké sušičky prádla – ideální řešení do malých koupelen


susicka prádla

Sušičky na prádlo jsou stále vyhledávanějším domácím spotřebičem. Vyprané prádlo a oblečení je díky nim suché během chvilky, a tak odpadají starosti s věšením prádla a náročným sušením v zimních měsících. Rádi byste si sušičku prádla pořídili do své domácnosti, ale potýkáte se s nedostatkem místa v koupelně? Na trhu narazíte i na úzké sušičky, které zaberou mnohem méně prostoru než ty klasické. Pojďme se zaměřit na to, podle jakých parametrů úzké sušičky prádla vybírat a na co si dát pozor při jejich zapojování.

Nabídka úzkých sušiček prádla je omezená

Pokud žijete v malém bytě nebo rodinném domě, pak bojujete o každý centimetr navíc. Řešením je pořízení domácích spotřebičů kompaktních rozměrů, které se vejdou i do menších koupelen. Jakmile se však podíváte na aktuální nabídky výrobců úzkých sušiček prádla, brzy zjistíte, že je nabídka značně omezená. Zatímco SLIM pračky seženete bez problémů, u sušiček narazíte.

Musíte se tak smířit s tím, že budete mít na výběr je z několika typů. Je to dáno složitou technologií a konstrukcí sušiček, které výrobu v kompaktních rozměrech ztěžují. Úzké sušičky prádla mají hloubku jen v rozmezí 45 až 50 cm. Běžné typy jsou hluboké i 60 cm, takže pořízením úzkého spotřebiče ušetříte i více než 10 centimetrů volného prostoru. Pokud tedy v omezené nabídce objevíte SLIM sušičku, která vám bude z hlediska parametrů a funkcí vyhovovat, máte vyhráno.

susicka prádla - detail zevnitř

Úzké sušičky jsou kvalitní, ale pojmou méně oblečení

Rozhodnete-li se pro pořízení úzké sušičky prádla, nemusíte mít obavy ze zhoršené kvality spotřebiče. Jsou totiž zkonstruované tak, aby zvládly vysušit prádlo a oblečení stejně kvalitně, jako standardní typy. SLIM sušičky zvládnou oblečení změkčit a nadýchat i bez použití aviváže a dalších prostředků. Jediný rozdíl je v tom, že pojmou menší objem prádla.

Úzké sušičky jsou obvykle určeny pro sušení maximálně 7 kg oblečení. Pokud máte početnou rodinu a perete větší množství prádla, pak budete muset pořídit sušičku standardních rozměrů, která je určena pro sušení až 10 kg oblečení.

Rozdělení sušiček podle typu konstrukce

Při výběru nové sušičky na prádlo se zaměřte nejen na rozměry a funkce, ale také na technologii sušení. Existují tři základní typy – běžné kondenzační sušičky, kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem a parní sušičky. Existují i ventilační sušičky, ty jsou však rozměrné a v úzkém provedení se nevyrábí. Jsou vhodné především do velkých koupelen a prádelen.

Standardní kondenzační sušičky

U běžných kondenzačních sušiček na prádlo se horká pára přeměňuje na vodu, která se ukládá do zásobníku, nebo putuje přímo do odpadu. Při připojení na odpad použijte dopojovací kolínko, které snadno připojíte na hadici k odpadu. Tyto sušičky mají vyšší spotřebu energie, jsou tak vhodné do domácností, kde se spotřebič bude využívat jen občas.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem

Pokud je pro vás důležitá úspora energie, pořiďte si úzké sušičky prádla s tepelným čerpadlem. Jsou zkonstruované tak, že horký vzduch hned ochladí, a tak z něj využívají zbylou energii. Díky tomu jsou sušičky s tepelným čerpadlem úspornější až o 50 %, jejich pořizovací cena je však výrazně vyšší. Pokud ale budete spotřebič používat často, investice se vám brzy vrátí.

Tip: Hledáte novou sušičku? Přečtěte si průvodce jak vybrat sušičku prádla. Správná volba sušičky vám ušetří spotřebu za energie a zároveň i čas i při žehlení.

Parní sušičky prádla

Třetím typem jsou parní sušičky, které k sušení využívají přímo horkou páru, která ve spotřebiči vzniká. Pára se postará o to, že oblečení bude nadýchané a svěží. Po vysušení nenajdete na oblečení žádné záhyby, takže jej už nemusíte žehlit.  

susicka prádla - detail

Při pořízení sušičky nepodceňte správné zapojení

Pokud si pořídíte SLIM sušičku prádla nebo pračku, nepodceňte správnost zapojení na odpad a vodu. Problém s napojením na odpadní sifon vyřešíte pořízením dopojovacích tvarovek, které u nás vyrábí břeclavská společnost Alcaplast. Na kolínko jednoduše napojíte hadičku pro odvod odpadní vody, která tak bude putovat přímo do odpadního sifonu.

Na připojení na odpad se zaměřte obzvláště v případě, budete-li odvádět odpadní vodu z pračky i sušičky současně. Za takovým účelem používejte dvojitá kolínka se zpětnou klapkou, která zabrání zpětnému proudění vody do spotřebiče. I ty naleznete v sortimentu zmiňované firmy Alcaplast.

Jakými funkcemi jsou moderní úzké sušičky vybaveny?

Moderní úzké sušičky prádla jsou vybaveny řadou funkcí, které vám usnadní obsluhu a zajistí dokonalé vysoušení a provonění téměř jakéhokoli druhu oblečení. Zpravidla umožňují nastavení různých programů podle materiálu.

Některé spotřebiče jsou vybaveny i chytrým asistentem sušení, funkcí senzorového sušení, detektorem množství vloženého prádla, senzorovým sušením, funkcí ochlazení na konci cyklu či možností nastavení času sušení. Ty nejmodernější úzké sušičky prádla pak zvládnou i ovládání pomocí hlasu, synchronizaci pračky se sušičkou či možnost bezdotykového ovládání přes Wi-Fi a připojení k telefonu.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ sušičky, musíte se smířit s tím, že SLIM provedení pojme výrazně menší objem oblečení. Úzké sušičky prádla jsou však z hlediska funkčnosti, kvality i technologie sušení identické s těmi klasickými, proto jsou ideální volbou do malých koupelen.

publikováno: 8. 3. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.