V horkých letních dnech vás osvěží zahradní solární sprcha


Fotolia_34905995_XS

Zpříjemnit si pobyt na zahradě lze různými způsoby. Jedním z těch nejoblíbenějších je pořízení bazénu. Jenže co dělat v případě, že takový krok není možné učinit, a přesto byste rádi měli možnost se v horkých letních dnech venku osvěžit? Řešením může být solární sprcha. Ta se osvědčí samozřejmě i na pozemcích, kde už bazén je.

Solární sprchu využijí nejen ti, kterým schází možnost se v parném dni osvěžit vodou, aniž by museli jít do koupelny, ale také ti, co rádi pobývají v bazénu a vadí jim, že na sobě nechávají zaschnout chlorovanou vodu, případně nechtějí do bazénu vstupovat bez očisty. Mimo to může být solární sprcha i zcela praktickým doplňkem, co usnadní mytí sportovního náčiní nebo domácích mazlíčků. Je všestranně využitelná a k ohřevu vody není potřeba placeného zdroje, jak už název napovídá, o to se starají sluneční paprsky. Jaká může solární sprcha být?

Solární sprcha – základní typy

Sprcha pro venkovní sprchování může být závěsná nebo stabilní. První typ je většinou tím levnějším. Jedná se v podstatě jen o vak (zásobník na vodu), který je zavěšen na tyči (případně samostatně, aby bylo možné jej kdekoliv zavěsit) a je černé barvy, aby na sebe poutal sluneční paprsky. Samozřejmě se jedná o speciální izolační materiál, co dokáže nakumulované teplo využít k ohřevu vody uvnitř. Jelikož není tato sprcha nikterak napojena na přívod vody, lze ji přemisťovat dle potřeby. Druhým typem je stabilní zahradní sprcha, která je tvořena pevným tělem, co je zároveň samotným zásobníkem. Napojuje se na přívod vody, díky čemuž ohřátou vodu (zpravidla na teplotu okolo 60 °C) míchá se studenou z potrubí. Oproti jednodušší variantě se tak snadno nedá přemisťovat, na druhé straně však poskytuje mnohem vyšší komfort.

21707683_cc3527c2cf

Kde sprchu na zahradě umístit?

O tom, zda bude solární sprcha praktická a funkční, jak je očekáváno, rozhoduje i vhodné umístění. Pokud ji hodláte využívat k tomu, abyste se omyli před a po použití bazénu, určitě vybírejte místo v jeho blízkosti. Také nezapomeňte na to, že solární sprcha potřebuje dostatek slunečních paprsků, takže prostor volte i podle toho, kam nejvíce svítí přes den slunce. Z toho důvodu byste o pevné zahradní sprše měli uvažovat již v rámci budování zahrady jako takové.

Rozhodnete-li se, že si tento praktický komfortní doplněk na zahradu pořídíte, pamatujte na to, že solární sprcha vyžaduje údržbu. V případě jednoduchého vaku je třeba myslet na obměnu vody v něm, a to maximálně jednou za 3 dny. U stabilní sprchy je nutno pravidelně kontrolovat ventily a kohoutky, aby nedocházelo k nadměrnému zanášení vodním kamenem. Před příchodem prvních mrazů je nutno zařízení demontovat a uschovat na suché místo, kde nebude poškozeno mrazem.

publikováno: 13. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.