Velkoformátová dlažba znamená málo spár a tím méně nečistoty


Elektroinstalace v koupelně se řídí přísnými pravidly_Fotolia_21883732_XS

Velkoformátová dlažba je další variantou, jak se vypořádat s podlahovou krytinou. Využít ji můžete jak v interiérech, tak exteriérech. Lišit se bude samozřejmě materiálem, z něhož je vyrobena, protože venkovní je přeci jen vystavena náročnjším podmínkám a jsou na ni kladeny jiné nároky. V obou případech platí, že hlavní devízou je menší počet spár a tím pádem snadnější úklid.


Rozměry velkoformátové dlažby se pohybují od čtvercových 30x 30cm až po 60x60cm využívaných v místnostech a kolem 90x140cm u venkovní dlažby. Existují samozřejmě i specifické rozměry, tyto jsou však nejčastější.Rozdíl je pak také samozřejmě ve výšce jednotlivých dlaždic, kdy se druhá zmíněná vyrábí až v síle 8cm, což znamená, že může být použita i na ty nejvíce namáhaná prostranství.

Čtěte také: výhody a nevýhody keramické dlažby

Velkoformátová dlažba v interiéru

Nejdříve se dlaždice velkých rozměrů začaly objevovat v koupelnách, později své místo našly i v kuchyních, ať už jako obklad zdí neno právě podlaha. Největší výhodou je totiž menší množství prostoru, kde se mohou objevovat plísně a držet nečistoty. Moderní velkoformátové dlaždice mají navíc hrany přizpůsobené tak, aby spáry byly co nejmenší a přílehaly těsně k sobě. S tím je však spojena i jejich nevýhoda, neboť jsou mnohem náročnější na kvalitně provedený podklad, jenž musí být perefektně rovný. 
Důležitý je i výběr a správné použití penetrace, množství lepidla a spárovacích hmot

Existuje také vyloženě bezespárová dlažba, za níž si však připaltíte. Jedná se o panely ve velkých rozměrech (např. 120x240cm), které se dají díky různým dekorům použít na zeď i podlahu.

  • Velkoformátová dlažba představuje ideální řešení do malých koupelen a kuchyní, které opticky zvětší
  • Kromě uvedených rozměrů se do inetriérů vyrábí i obdélníková až do velikosti 60x120cm
  • Úprava povrchu může být také rozličná: vymývaná, tryskaná či broušená

    Zimní zahrada – nápadité rozšíření obytného prostoru_Fotolia_5143950_XS

Na dvorek i terasu

Její výška je až 8cm, což dává tušit, že se jedná o povrch, který bude odolný vůči rozmarům počasí i náročnému zatížení. 

Pro terasy se vyrábí v celé řadě dekorů, od mramoru až po inspiraci lávovými kameny. Barevných variant existuje nespočet, všechny ale dodají terase nebo altánu jistou dávku elegance. Často se také využívají velké betonové dlaždice, které jsou nejlevnějším řešením. U velkých rozměrů ale může nastat problém s pokládkou, kdy jsou jednotlivé klusy opravdu těžké a je potřeba několika osob k jejich přemístění, s čímž je potřeba počítat.
Při pokládání dbejte na to, aby byl podklad pevný a soudružný, výsledek může ovlivnit také vlhkost, kterou je třeba sledovat.

Velkoformátová dlažba patří mezi moderní varianty podlah i obkladů. Zdá se být nejlepším řešením už jen proto, že pro snadný úklid a tím pádem lepší hygienu je ideální. Potřebuje však perfektní podklad, což bývá v případě rekonstrukce starších domků často problém.

 

publikováno: 15. 4. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.