PR článek

Venkovní dlažba: srovnání kamenné a betonové dlažby


dlažba

Nedílnou součástí každého domu je jeho okolí. Upravte exteriér tak, aby ladil s jednotným stylem vašeho bydlení a byl nejen krásný na pohled, ale také funkční a praktický. Důležitým stavebním prvkem je venkovní dlažba, která ozdobí vaše příjezdové cesty, chodníky, dvorky, zahrady i terasy. Výběr na trhu je opravdu pestrý – je jen na vás, pro jaké rozměry a odstíny barev se rozhodnete. Při volbě venkovní dlažby je však nejdůležitější materiál. Z hlediska pevnosti, odolnosti a životnosti jsou nejlepší volbou venkovní dlažby z betonu a přírodního kamene. Kde všude mají své využití a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Je lepší kamenná, nebo betonová dlažba?

Hned na začátku výběru venkovní dlažby narazíte na základní otázku: „Je lepší kamenná, nebo betonová dlažba?“ Odpověď je vcelku jednoznačná. Z hlediska kvality, výdrže materiálu a údržby vede dlažba z přírodního kamene. Je však třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady. Chcete-li investovat do dlažby, která vám vydrží třeba i po zbytek života, upřednostněte precizně zpracovanou kamennou dlažbu.

Pokud hledáte cenově dostupnější variantu a spokojíte se s kompromisy (například možnou změnou odstínu v průběhu let), pak rozhodně stojí za zvážení i venkovní dlažba z umělého kamene. Díky moderním technologickým postupům je na pohled k nerozeznání od přírodního kamene, navíc je k dispozici v širší škále odstínů, tvarů a barev. I když není tak pevná a odolná jako kamenná dlažba, za své vlastnosti se rozhodně nemusí stydět. Internetový obchod Stonegallery.cz se řadu let věnuje prodeji betonových i kamenných dlažeb. Oba typy tak najdete na jednom místě, jednoduše si srovnáte jejich parametry i cenu. Projděte si nabídku obchodu a udělejte si přehled o tom, co trh nabízí a co by vašim potřebám mohlo slušet nejlépe.

Kamennou dlažbu si můžete osobně prohlédnout v prodejně v Praze

Kamenné a betonové dlažby odolávají mrazu

Venkovní dlažby z kamene i betonu jsou vyrobené tak, aby bez problémů odolávaly náročným přírodním vlivům a snesly i větší zatížení. Dlažba z betonu i přírodního kamene je pevná, mrazuvzdorná a voděodolná. Má dobré izolační vlastnosti a v exteriéru vydrží po mnoho let při zachování stále stejných vlastností.

V případě betonové dlažby se budete muset smířit s postupnou změnou odstínu. Kamenné dlažby pak zachovají svůj původní vzhled po řadu let bez potřeby zvláštní péče. Oba typy venkovních dlažeb vynikají i snadnou údržbou, můžete je omývat například s využitím vysokotlakého čističe.

Venkovní dlažba nabízí nespočet možností využití

Velkou výhodou venkovních dlažeb z betonu i přírodního kamene je jejich variabilita a pestré možnosti využití. Hodí se do jakéhokoliv prostoru v exteriéru, kde vyniknou a splní svůj účel. Venkovní dlažbu můžete využít například:

Na zahradu

Venkovní dlažba s kamennou strukturou se díky přirozenému přírodnímu vzhledu skvěle hodí na každou zahradu. Dlažba dodá vaší zahradě zajímavý vzhled a jedinečnou atmosféru, díky které zde budete chtít strávit ještě více času

Na chodník a cesty

Dlažba z kamene či betonu je vhodná i pro vybudování nádherných chodníků a příjezdových cest. Máte-li v plánu dlažbu intenzivněji zatěžovat a například na ni parkovat s automobily, nepodceňte realizaci podkladové vrstvy a pořiďte si vysoce odolnou zátěžovou dlažbu.

Pod terasu, pergolu či balkon

Součástí mnoha rodinných domů jsou terasy, pergoly či balkony. Ani v těchto prostorách nepodceňujte volbou kvalitní podlahové krytiny a upřednostněte odolné venkovní dlažby. Zaujmou vás svou nádhernou kamennou strukturou a budou se skvěle doplňovat i se zahradním nábytkem.

Na schody a schodiště

Velkou výhodou kamenných venkovních dlažeb je možnost výroby jednotlivých dílů na míru. Z jednoho materiálu lze vyrobit schody, schodnice i ukončení. Dlažba tak bude na schody přímo navazovat, bude vyrobená ze stejného materiálu a v exteriéru bude vypadat celistvě a kompaktně.

Kolem bazénu

Díky dobrým izolačním vlastnostem a odolnosti vůči vlhku a vodě se venkovní dlažba z kamene i betonu hodí i pro montáž kolem bazénů. Kvůli bezpečnosti by venkovní dlažba kolem bazénu měla být protiskluzová.

Betonové dlažby s imitací dřeva – netradiční řešení

Jednou z posledních novinek na trhu jsou betonové dlažby, které svým povrchem připomínají strukturu dřeva. Venkovní dlažby s imitací dřeva se hodí pro použití na zahrady, dvory, vyniknou i v okolí chat a chalup. Jsou ideální volbou pro ty, kteří by venku rádi vybudovali podlahu ze dřeva, ale kvůli nízké životnosti a nedostatečné odolnosti od takového řešení ustoupili.

Ať už se rozhodnete pro výběr venkovní dlažby z betonu, nebo přírodního kamene, bude vás těšit svým poutavým vzhledem i nadprůměrnými vlastnostmi. Dlažby z přírodního kamene přitom patří k tomu nejlepšímu, co do svého interiéru můžete pořídit. Pokud tak hledáte venkovní dlažbu, která poslouží několika generacím a zachová si svůj vzhled, kámen je jasnou volbou.

publikováno: 31. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.