Ventilační turbína - levnější řešení odvětrávání


koupelnovy-ventilator--zaklad-ucinneho-vetrani_1600x900ms

Ventilační turbíny se staly, jak se zdá, dalším hitem mezi stavbaři. Rozhodně se ale nejedná o žádnou zbytečnost, ba spíše naopak. Každý objekt potřebuje větrat, zvláště ten, který byl dodatečně utěsněn a zaizolován. Díky neprodyšným plášťům z nových izolací a perfektním oknům bohužel nemá kudy unikat vlhkost. Netýká se to jen bytů, ale i prostorů pod střchou.

 

V takovém domě pak není zdraví klima pro život. Hromadí se mikroorganismy, bakterie a vznikají nevysvětlitelné plísně. Problém s vysokou koncentrací vzdušné vlhkosti bývají třeba i v šachtách panelových domů, pro něž jsou tak turbíny záchranou.

Ventilační turbíny pro panelové domy

Odvětrávání v nich musí být vyřešeno perfektně, protože i malá vada se okamžitě projeví na nefunkčním systému. Zároveň ale představuje obrovskou finanční zátěž – elektrické větráky jsou totiž požíračem energií, nehledě na cenu případných oprav. Obyvatele bytů pod střechou tak navíc ani neobtěžují hlučné motory. Přežité centrální větrání jde ale snadno nahradit – ani jedna z nevýhod se netýká ventilačních turbín. Ty pro svůj chod využívají sílu větru a nehlučně tak slouží všem obyvatelům.
Mají jen jednu, i když docela zásadní vadu: jejich výkon ani zdaleka nedosahuje původního odvětrávání.

Výhody a nevýhody ventilačních turbín

  • levný provoz, není třeba elektrické energie
  • tichý chod
  • investice se cca do roka vrátí
  • výkon není dostatečný: jen v kombinaci s hybridním ventilátorem a pravidelným větráním okny se centrálnímu větrání přiblíží

Při koupi je potřeba dávat si dobrý pozor na kvalitu a zakoupení originálních dílů, žádných napodobenin. Důležitý je pevný a kvalitní materiál, tenké plechy by mohly být rychle zdeformovány.
Kromě lopatek jsou rizikovým místem i ložiska, jejichž opotřebování má na svědomí vrzání, rachot a v důsledku zastavení rotace může začít pronikat dovnitř voda.
Kvalitní turbíny nabízí jak české, tak i zahraniční firmy – stačí si jen vybrat.

jak_vyb_rat_obklady_do_koupelny_____st_1_normal_1600x900ms 

Ventilační turbíny pro rodinné domy

Turbíny nemají využití jen v panelových domech, kde odvětrávají stoupačky, koupelnu, WC a dají se napojit také na digestoř. U rodinných domů s nimi lze odvětrávat také půdní a sklepní prostory – zkrátka každý prostor, kde existuje hrozba vlhkosti či pachu.

Správné odvětrávání není radno podceňovat - kromě příjemnějšího prostředí pro život bude zajištěna i delší životnost domu. Vlhkost je totiž pro konstrukce velkým nebezpečím. Kvalitnějším větráním se třeba vyřeší nepříjemné plísně nebo rosení oken.

publikováno: 8. 1. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.