Větráky a ventilátory: snadno dostupná ochrana před horkem


Fotolia_24348893_XSKKK

I když je léto pro mnohé lidi nejoblíbenějším obdobím v roce, pokud je nutné trávit dny, kdy se teploty šplhají k závratně vysokým hodnotám, v uzavřených místnostech, pak je radost z pěkného počasí minimální. Možností, jak se před horkem chránit, je celá řada. Nejdostupnější je pořízení větráku. Základně je možné rozlišit toto zařízení podle konstrukce, důležitý je však především výkon a také hlučnost.

Ochladit se doma, v kanceláři či jakémkoliv jiném uzavřeném prostoru ve dnech, kdy slunce neustále praží do oken, není tak jednoduché. Větrání oknem, když venku panuje bezvětří, nemá význam. Nabízí se řešení v podobě klimatizace, ne každý ho však snese a ne každý do něj chce investovat. A tak se větrák či ventilátor jeví jako nejdostupnější možnost. Proudící vzduch evokuje pocit kýženého ochlazení. Pokud však chcete získat kvalitu, neměli byste volit první typ, na který narazíte v sortimentu místního supermarketu. Rozdíl mezi těmi nejlevnějšími výrobky z Číny a osvědčenými typy je často propastný.

Větráky a ventilátory – základní typy

Na trhu jsou k dostání různé druhy. Liší se nejen výkonem či velikostí, ale především celkovou konstrukcí, která ovlivňuje možnosti umístění. Můžete si proto pořídit následující druhy větráku:

  1. stolní
  2. stojací
  3. stropní

Stolní větráky lze bez omezení přenášet, umisťují se především na pracovní stoly, obvykle průměr vrtule není větší než 25 cm. Stojací mohou být sloupové či stojanové a jak už název napovídá, umisťují se přímo na podlahu. 2048084977_7ab0380103Vedle klasických typů s velkou vrtulí jsou moderní sloupové větráky podstatně méně nápadné, větrají na jiném principu. Největší investici vyžadují stropní ventilátory, které se montují ke stropu, třeba i místo lustru, pokud je jejich součástí světlo. Řadí se mezi nejúčinnější.

Stropní chlazení - alternative klimatizace

Jak vybrat ten nejvhodnější?

Při výběru je třeba myslet především na to, jak často a kde budete větrák používat. Za nejuniverzálnější jsou považovány stolní a stojanové varianty. K dostání jsou i kombinovaná řešení, kdy lze ventilátor umístit na stůl, ale i na zem díky teleskopické noze. Důležitým parametrem je i bezpečnost, pokud máte malé děti, měla by mít mřížka co nejmenší oka. Všímejte si také stability a celkového provedení. Dostatečný výkon nemusí být zárukou dobrého větrání, záleží i na průměru vrtule. Velmi důležité jsou také údaje o hlučnosti. Hodláte-li používat větrák i v noci, musí být hodnota decibelů co nejmenší. Ve dne vám možná může připadat, že větrák až tak hlučný není, ale v noci, kdy je všude klid a ticho, se naplno projeví to, jak pracuje. Sledujte také možnosti nastavení. Oblíbené jsou ventilátory, co dokážou otáčet část s vrtulí ze strany na stranu, aby proud vzduchu nebyl namířen pouze na jedno místo.

Výhody/nevýhody:

+ finančně dostupné (nejlevnější typy lze pořídit již od cca 200 Kč)

+ oproti klimatizaci úspornější

+ mobilní

- proudící vzduch může být pro někoho nepříjemný

- víří prach

- hlučnost

Větráky a ventilátory vám pomohou zachovat v interiéru v létě příjemné klima. Oproti klimatizaci jsou mnohem dostupnější, především z finančního hlediska. Uchránit se před horkem však můžete i jinak, například instalací markýzy na balkon, o které se můžete dočíst ZDE.

publikováno: 14. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.