G+

 

 

Víceúčelové OSB desky najdou uplatnění u jakékoliv stavby


osb

Jestli je něco víceúčelový materiál pro stavbu v pravém slova smyslu, pak jsou tro rozhodně OSB desky. U dřevostaveb je lze použít na jakoukoliv část, společně s trámy je pak možno díky nim snadno vybudovat celý dům. Uplatnění najdou jak při stavbě těch klasických, tak i nízkoenergetických. 

OSB desky můžete použít pro bednění, pro podklad střechy i na podlahy. Díky tomu, že jsou ze dřeva, je jejich velkou výhodou tepelná izolace. OSB desky se nebojte použít ani při rekonstrukcích či stavbách chat a menších přístřešků.

Co jsou OSB desky

Setkal se s nimi snad už každý. OSB desky se vyrábí ze slisovaných dřevěných odštěpků o velikosti 2 – 7 cm aosb2 majípůvod v severní Americe. Tam se využívaly pro rychlou stavbu, což je v posledních letech i trend v našich končinách, a tak není divu, že se staly oblíbeným materiálem i tady. Někdo by se OSB desky mohl plést s dřevotřískou, avšak rozdíl je značný: desky jsou vyráběny lepšími technologiemi, takže výsledek je mnohem kvalitnější. Dřevěné třísky nejsou uspořádány náhodně, ale kladou se přes sebe tak, aby bylo dosaženo vysoké pevnosti. 

Složení: 95% dřevo
                5% parafínové emulze

Použití ve vlhkém prostředí

Parafínové emulze nejsou použity jen proto, aby plnily funkci pojiva. Desce dodávají i žádanou odolnost proti vlhkosti. To, že se OSB desky nedají použít v prostředí s vysokým procentem vodních par, je nejčastějším mýtem. S použitím speciálního laku je tak můžete položit i jako podlahu v koupelně nebo na terase, avšak to, jak moc jsou odolné proti vodě, je předmětem řady diskuzí. Do takového prostředí volte desky s označením OSB 4, což znamená nejvyšší odolnost.  Nejméně odolné jsou pak desky OSB 2.

Použití OSB desek

  • dřevostavby (nejen obytné domy, ale třeba i haly nebo zemědělské stavby)
  • nástavby (lze použít i u zděných objektů)
  • mobilní buňky
  • stěnové a střešní panely
  • konstrukční materiál (příčky, podhledy…)
  • nábytek (vyšší pevnost a nižší hmotnost, než u dřevotřísky)
  • bednění

osb3

Typy OSB desek

Desky se vyrábí ve dvou variantách – s broušeným i nebroušeným povrchem. Ani na jeden se však nedoporučuje přímá aplikace omítky, protože desky neustále pracují – smršťují se a roztahují v závislosti na teplotě.
Dalším rozlišovacím prvkem jsou hrany. Zvolit můžete klasicky rovnou nebo pero-drážku se systémem zámku, aby do sebe desky dobře zapadaly.

OSB desky jsou v současnosti zajímavým alternativním stavebním materiálem. A to už jen proto, že jsou šetrné k přírodě – dobře izolují a navíc je lze recyklovat.

publikováno: 15. 1. 2013
přečteno: 1532×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...