Víceúčelové OSB desky najdou uplatnění u jakékoliv stavby


osb

Jestli je něco víceúčelový materiál pro stavbu v pravém slova smyslu, pak jsou tro rozhodně OSB desky. U dřevostaveb je lze použít na jakoukoliv část, společně s trámy je pak možno díky nim snadno vybudovat celý dům. Uplatnění najdou jak při stavbě těch klasických, tak i nízkoenergetických. 

OSB desky můžete použít pro bednění, pro podklad střechy i na podlahy. Díky tomu, že jsou ze dřeva, je jejich velkou výhodou tepelná izolace. OSB desky se nebojte použít ani při rekonstrukcích či stavbách chat a menších přístřešků.

Co jsou OSB desky

Setkal se s nimi snad už každý. OSB desky se vyrábí ze slisovaných dřevěných odštěpků o velikosti 2 – 7 cm aosb2 majípůvod v severní Americe. Tam se využívaly pro rychlou stavbu, což je v posledních letech i trend v našich končinách, a tak není divu, že se staly oblíbeným materiálem i tady. Někdo by se OSB desky mohl plést s dřevotřískou, avšak rozdíl je značný: desky jsou vyráběny lepšími technologiemi, takže výsledek je mnohem kvalitnější. Dřevěné třísky nejsou uspořádány náhodně, ale kladou se přes sebe tak, aby bylo dosaženo vysoké pevnosti. 

Složení: 95% dřevo
                5% parafínové emulze

Použití ve vlhkém prostředí

Parafínové emulze nejsou použity jen proto, aby plnily funkci pojiva. Desce dodávají i žádanou odolnost proti vlhkosti. To, že se OSB desky nedají použít v prostředí s vysokým procentem vodních par, je nejčastějším mýtem. S použitím speciálního laku je tak můžete položit i jako podlahu v koupelně nebo na terase, avšak to, jak moc jsou odolné proti vodě, je předmětem řady diskuzí. Do takového prostředí volte desky s označením OSB 4, což znamená nejvyšší odolnost.  Nejméně odolné jsou pak desky OSB 2.

Použití OSB desek

  • dřevostavby (nejen obytné domy, ale třeba i haly nebo zemědělské stavby)
  • nástavby (lze použít i u zděných objektů)
  • mobilní buňky
  • stěnové a střešní panely
  • konstrukční materiál (příčky, podhledy…)
  • nábytek (vyšší pevnost a nižší hmotnost, než u dřevotřísky)
  • bednění

osb3

Typy OSB desek

Desky se vyrábí ve dvou variantách – s broušeným i nebroušeným povrchem. Ani na jeden se však nedoporučuje přímá aplikace omítky, protože desky neustále pracují – smršťují se a roztahují v závislosti na teplotě.
Dalším rozlišovacím prvkem jsou hrany. Zvolit můžete klasicky rovnou nebo pero-drážku se systémem zámku, aby do sebe desky dobře zapadaly.

OSB desky jsou v současnosti zajímavým alternativním stavebním materiálem. A to už jen proto, že jsou šetrné k přírodě – dobře izolují a navíc je lze recyklovat.

publikováno: 15. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.