Víte, jak odstranit mech v trávníku?


Fotolia_6561636_XS

Toužíte-li po dokonalém trávníku, pak vás určitě příliš nepotěší, když v něm objevíte mech. Ten se rozroste především po zimě, během níž se teploty šplhaly k nebývale vysokým hodnotám. Pokud však chcete pozemek před ním ochránit trvaleji, je třeba zaměřit se spíše na prevenci, než na úmorné odstraňování mechových ploch.

Pravdou je, že mech v trávníku až tak neškodí, není-li ho přespříliš. Jestliže se ale začne po zahradě rozrůstat, pak se v konečném důsledku může postarat i o likvidaci zeleného porostu. A to je ten důvod, proč byste rozhodně měli začít přemýšlet o vhodném postupu, jakmile mech v trávníku zpozorujete. Nezapomeňte ani na další péči, díky které zajistíte, že trávník bude kvalitní a pěkný na pohled. Bližší informace najdete v článku „Podzimní vertikutace trávníku je důležitá“, který se zabývá jedním z nejdůležitějších kroků celkové starosti i travní porost.

Příčiny růstu mechu v trávníku

Tak jako u jakéhokoliv jiného problému, i v případě mechu se vyplatí investovat čas (a je-li to nutné, tak i peníze) do odhalení příčin. Nejčastěji je mech v trávníku důsledkem následujících situací:

  • půda není dostatečně propustná, drží se v ní vlhkost (po dešti, po zalévání)
  • travní plocha se nachází ve stínu
  • půda je příliš kyselá
  • půda nemá dostatek živin

Odstranění zjištěných nedostatků

V případě, že se v místech, kde se objevuje mech, zdržuje voda, přistupuje se obvykle k tomu, že se do půdy přimíchá písek, který ji vylehčí. Mechanické provzdušnění vertikutátorem se taktéž doporučuje. Pokud jsou určité plochy trávníku skryty před slunečními paprsky, vysaďte zde druhy, kterým stín nevadí (typickým příkladem je lipnice). Kyselost půdy by se měla pohybovat v hodnotách mezi 6 až 6,5. Pokud je kyselejší, o vyrovnání se postará vápenec, i když je nutno zmínit, že některé druhy mechů jsou odolné i vůči změnám pH dané půdy. V neposlední řadě je mech v trávníku následkem toho, že půda nemá k dispozici důležité živiny. Na trhu je k dostání celá řada jednorázových i dlouhodobě využitelných hnojiv, které zkvalitní stav půdy. Informujte se proto ve specializovaných prodejnách na konkrétní typ, který je třeba zvolit po zvážení všech okolností.

132950121_b25d4802f3

Jak se jednorázově mechu zbavit?

Když už je však mech součástí trávníku, nezbyde nic jiného, než ho buď mechanicky (vytrháním, vyhrabáním apod.) nebo chemicky odstranit. První možnost po sobě zanechá holá místa, u druhé tomu tak být nemusí. Zpravidla se proto mech v trávníku stává faktorem nutnosti dodatečného dosevu plochy. Přípravky, které se k hubení mechu prodávají, jsou většinou herbicidy fungující díky příměsi zelené skalice. Vždy se u nich musí striktně dodržet návod k použití, jinak nebudou účinkovat.

5015941037_5da3302b6a

Mech v trávníku je nepříjemný obdobně jako když se objeví na střeše. Tímto problémem jsme se zabývali v článku „Mech na střeše nepřehlížejte, poškozuje krytinu“, takže tam najdete další informace, které se tohoto tématu týkají. V každém případě byste se určitě měli zaměřit na prevenci, co vám ušetří spoustu času i peněz.

publikováno: 11. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.