Voskový olej na dřevo vyživuje, chrání a dobře vypadá


voskový olej

Dřevo má v oblasti interiérového designu své místo odjakživa. Trendem doby je ukazovat dřevo v celé jeho kráse, zvýraznit strukturu a nepřekrývat jej barevným nátěrem. Kvalitní dřevěné stoly, skříně, ale třeba i podlahy vypadají nádherně samy o sobě. Stačí je opatřit kvalitní povrchovou úpravou, která strukturu dřeva zvýrazní a povrch ochrání před vlhkostí i znečištěním. Jednou z možností povrchové úpravy je použití voskového oleje. Dřevo vyživuje, chrání a dobře vypadá.

Vosk na dřevo může být bezbarvý i tónovaný

Pokud chcete zachovat strukturu dřevěného nábytku a ochránit jej, ideální volbou je voskový olej. Jedná se produkty vyrobené obvykle z přírodních, polyurethanových či alkydových pryskyřic. Na trhu jsou i čistě přírodní oleje na bázi včelího vosku. Oleje na dřevo mají nízkomolekulární strukturu, díky které snadno proniknou do dřeva, které zpevní a ochrání před působení vody.

Nejčastěji se setkáte s bezbarvými vosky na dřevo, výjimkou však nejsou ani tónované. Obsahují příměs olejových barviv, která dřevo probarví, struktura materiálu však zůstane stále viditelná.

Kdy sáhnout po vosku na dřevo

Voskový olej se používá všude tam, kde je na namístě dřevo ochránit před působením vnějších vlivů a současně zachovat přirozený dřevěný vzhled. Olej se aplikuje na nábytek, podlahy, i schody. Pokud sáhnete po výrobku na bázi přírodních pryskyřic, můžete jej aplikovat i na dětské hračky nebo dětskou postýlku. Na trhu jsou i výrobky, které získaly atestaci pro přímý styk s potravinami, můžete jimi natřít nádoby či bedýnky na ovoce.

Podívejte se, jak se krok za krokem aplikuje tvrdý voskový olej Ecoline Hardwax-Oil od výrobce SAICOS:

Vlastnosti voskových olejů

Spousta řemeslníků i kutilů volí jako ideální povrchovou úpravu dřeva právě voskové oleje. Jsou cenově dostupné, dřevo chrání, vyživují a navíc dobře vypadají. Mezi hlavní přednosti voskových olejů patří:

  • Ochrana před zašpiněním – voskové oleje jsou vodoodpudivé a chrání dřevo před špiněním. Povrch bude hladký a čištění nečistot snadné a rychlé. Špína se nedostane do pórů dřeva, které jsou již vyplněné olejem.

  • Posílení a výživa dřeva – voskové oleje dřevo nejen chrání, ale také vyživují. Materiál tak bude pevnější a silnější, s tím se prodlouží i životnost.

  • Protiskluzová ochrana – voskové oleje vytvoří jemný film, který ale zpravidla neklouže. Na rozdíl od jiných typů povrchových úprav nemusíte mít při aplikaci na schody či podlahu obavy z rizika uklouznutí.

  • Estetická přitažlivost – dřevo opatřené voskovým olejem zkrátka skvěle vypadá. Přirozenou strukturu dřeva zachová, jemné detaily a struktury přitom zvýrazní.

Dřevo musí být před aplikací oleje čisté

Než se pustíte do aplikace voskových olejů na dřevo, povrch si důkladně připravte. Dřevo musí být suché, hladké, čisté a především jemně zbroušené. Oleje jsou určené primárně na materiály, které ještě nebyly nijak ošetřeny. Pokud chcete vrátit přirozený vzhled nábytku, který byl opatřen barevným nátěrem, v první řadě musíte dřevo dokonale obrousit a vyhladit a až poté natřít voskovým olejem.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

POSTUP PŘI APLIKACI OLEJE

publikováno: 5. 11. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.