Výběr a instalace umyvadla na desku – na co se zaměřit?


umyvadlo na desku2

Pokud se zajímáte o aktuální trendy ze světa koupelen, jistě vám neunikl velký rozmach umyvadel instalovaných na desku. Jsou oblíbenou alternativou k tradičním umyvadlovým skříňkám a svou oblibu získaly zejména díky čistému a nadčasovému designu. Aby bylo používání umyvadla na desce pohodlné, je třeba zvolit vhodný typ s ohledem na rozměr umyvadlové desky. Montáž umyvadla na desku má navíc svá specifika, na která se na následujících řádcích zaměříme.

Výhody a nevýhody umyvadel na desce

Přemýšlíte, jestli do nové koupelny pořídit umyvadlo na desce, nebo dát přednost běžné umyvadlové skříňce? Pak se seznamte s hlavními výhodami a nevýhodami.

Výhody

Největší předností umyvadel na desku je jejich design, který vychází z aktuálních trendů tíhnoucích k nadčasovosti, jednoduchosti a vzdušnosti. Deska umístěná kolmo ke stěně prostor opticky zvětšuje a dokáže podtrhnout vzhled obkladů a dlažeb, které se nachází v její bezprostřední blízkosti.

Další výhodou je vytvoření úložného prostoru přímo na desce, který lze využít k umístění hygienických pomůcek nebo dekorací. Protože jsou oddělené od umyvadla, nehrozí jejich namočení nebo převrácení. Mezi přednosti patří také libovolná kombinovatelnost s různými materiály. Deska může být vyrobena ze dřeva, kamene, kompaktní desky či jiného materiálu, výběr závisí na preferencích každého uživatele. Prostor pod deskou je volně přístupný a snadno se čistí.

Nevýhody

Je však třeba zmínit i několik nevýhod, mezi které patří zejména absence očím skrytého úložného prostoru pod umyvadlem a také horší údržba v místě styku umyvadla a desky. Umyvadlům na desce také většinou chybí přepad. Pokud zapomenete zastavit vodu, může vám přes hranu umyvadla snadno přetéct.

Umyvadlo vybírejte s ohledem na velikost desky

Pokud zvažujete montáž umyvadla na desku, věnujte velkou pozornost výběru vhodného typu. Velikost umyvadla musí odpovídat velikosti desky. Deska musí být vždy širší, aby se vytvořit kýžené úložný prostor. Umyvadlová deska by měla o pár centimetrů přesahovat i z přední a zadní strany, aby bylo čištění snadné a mytí rukou či obličeje pohodlné.

Podle stylu koupelny se můžete rozhodnout pro kulaté, oválné, čtvercové i obdélníkové modely umyvadel. Vždy však vybírejte dostatečně hluboké typy, ze kterých nebude voda při osobní hygieně vystřikovat všude do okolí. Menší a mělčí umyvadla na desku jsou vhodná jen jako toaletní. Nezapomínejte na výběr vhodné umyvadlové baterie, která musí být v případě stojánkového typu vyšší než u umyvadel zapuštěných do skříňky. Máte-li obavy z rizika vylití vody, zvolte typ s přepadem. Výběr umyvadel na desku s přepadem je však velmi omezený, typy bez přepadu jsou mnohem častější.

Desky na umyvadlo – předvrtané i nepředvrtané

Desky určené pro montáž umyvadel jsou dostupné v předvrtaném i nepředvrtaném provedení. I když je instalace do nepředvrtané desky pracnější, přináší velkou výhodou v podobě variabilního umístění umyvadla i baterie. Díky tomu můžete umístit umyvadlo třeba i na bok desky, v případě montáže dvou umyvadel pak vybrat i rozestupy dle preferencí. Navíc si můžete zvolit i libovolné umístění baterie, která může být nejen za umyvadlem, ale třeba i na některé boční straně. Chcete-li mít maximální svobodu a zařídit si umyvadlo na desku podle svých představ, upřednostněte variantu bez předvrtaných otvorů.

Nezapomeňte, že umyvadlový sifon bude viditelný

Zatímco v případě umyvadlových skříněk bývá sifon ukrytý, u umyvadel instalovaných na desce je téměř vždy viditelný. Proto se při výběru zaměřte nejen na kvalitu zpracování a odolnost, ale také vzhled. I když kvalitně zpracované plastové sifony svůj účel splní, nepatří do kategorie designové a esteticky přitažlivé sanitární techniky. Mnohem lepší volbou jsou celokovové sifony dostupné v různých tvarech a provedeních. Mezi významné české výrobce kovových sifonů patří břeclavská společnost Alcaplast, která má v nabídce jak kulaté, tak hranaté celokovové sifony.

Kovový vzhled sifonu vypadá honosně a podtrhne jednotný styl koupelny. Upoutá na sebe pozornost a stane se nedílnou součástí umyvadla na desce. Pokud do vašeho konceptu nové koupelny vzhled kovu zrovna nesedí, sáhněte po celokovovém bílém sifonu. Je vyroben z mosazi a opatřený bílou lesklou povrchovou úpravou. Vynikne v minimalisticky laděných koupelnách, u kterých se klade důraz na jednoduchost a absenci všech rušivých elementů.

Montáž umyvadla na desku zvládnete i sami

Pokud jste vybrali vhodný typ umyvadla, desky a sifonu, pusťte se do samotné montáže. Začněte vyvrtáním otvorů, jejichž průměr se odvíjí od průměru odtoku a armatury. Nejčastěji se setkáte s průměrem 35 mm pro armaturu a 45 mm pro odtok, před vrtáním si to však ověřte. V dalším kroku připevněte na stěnu konzole, které slouží jako nosná konstrukce pro desku. Dodržujte zásady vrtání do obkladů a použijte dostatečně velké hmoždinky a šrouby, které zajistí stabilní kotvení. Na konzole připevněte desku a přechod mezí ni a obklady vyspárujte silikonem.

K umyvadlu přišroubujte odtok a na spodní stranu umyvadla naneste tenkou vrstvu silikonu. Takto připravené umyvadlo na desku nasaďte a vyrovnejte. Nainstalujte celokovový sifon a podle potřeby zkraťte rovnou trubku pilkou na železo, případně ji protáhněte speciální prodlužovacím kusem. Nakonec nasaďte baterii a připojte ji k přívodu vody.

Pokud si na montáž svépomocí netroufáte, obraťte se na řemeslníky, kteří se o vše postarají. Výběr desky, umyvadla i sifonu však bude vždy ve vašich rukou, a tak jej nepodceňujte a věnujte mu zvláštní pozornost.

publikováno: 17. 8. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.