Vybíráme rychlovarnou konvici


Výběr rychlovarné konvice

Vaše stará rychlovarná konvice vám pomalu dosluhuje, a tak se začínáte poohlížet po nové? Na trhu narazíte na nepřeberné množství rychlovarných konvic, které se liší svou konstrukcí, objemem, funkcemi, ale také cenou. Stále častěji se na nás obracíte s dorazem, jak vybrat rychlovarnou konvici. Rozhodli jsme se pro vás sepsat ty nejdůležitější parametry, na které byste se při výběru konvice měli zaměřit. Pokud si vyberete správně, bude vám sloužit řadu let.

Objem rychlovarné konvice – základní parametr

Než se pustíte do výběru rychlovarné konvice podle výkonu, designu a dalších parametrů, promyslete si, jak velký objem vlastně potřebujete. Na trhu narazíte na malé rychlovarné konvice o objemu od 0,4 litrů, ale také velké konvice až do objemu 3 litrů. Ty nejmenší konvice jsou vhodné spíše jen na cestování, nebo pro jednočlenné domácnosti.

Za ideální konvice pro několikačlennou rodinu se považují ty o objemu kolem 1,7 litrů. Při běžném používání nemá cenu investovat do největších třílitrových konvic, které oceníte snad jen v případě, kdy čekáte početnější návštěvu. Počítejte s tím, že čím větší konvici pořídíte, tím poroste i doba ohřevu a náklady na spotřebu energie.

Široké konvice zajistí lepší využití tepla

Při výběru rychlovarné konvice se velmi často zapomíná na její tvar. Ten má ale zásadní vliv na rychlost ohřevu vodu a na využití tepla. Dejte přednost spíše širokým nižším konvicím. Mají velké dno s topným tělesem, takže zajistí rychlejší ohřev vody. Bohužel, nejlevnější konvice mají malé topné těleso a prodávají se právě jako užší a vysoké. Při výběru konvice se také zaměřte na to, jaké je její minimální možné naplnění. Opět platí, že levnější modely neumožňují naplnění pod půl litru vody, takže při využití pro jednu osobu budete muset zbytečně spotřebovat větší množství vody.

Čím větší příkon, tím kratší doba ohřevu

Chcete mít vodu ohřátou co nejrychleji? Pak byste se měli zaměřit i na příkon. Platí, že čím vyšší příkon bude rychlovarná konvice mít, tím bude voda přivedena k varu rychleji. Na trhu jsou opět konvice v různém rozsahu a pohybují se přibližně od 700 do 3000 W. Čím větší objem konvice, tím je potřeba výkonnější topné těleso. Pokud si pořídíte nejrozšířenější typ konvice o objemu kolem 1,7 litrů, optimální výkon je 2000 až 2300 W. Voda bude vřít za několik minut a spotřeba energie nebude závratná.

Vybíráme rýžovar – tipy a rady

Konstrukce topného tělesa

Rychlovarná konviceRychlovarné konvice využívají pro ohřev vody topné těleso, které se nachází ve spodní části. To může být buď viditelné, nebo zabudované pod nerezovým dnem. U levnějších modelů bývá topné těleso viditelné. Je v přímém kontaktu s vodou, která se rychle ohřeje, na druhé straně se na topném tělesu začne velmi rychle tvořit vodní kámen. Pokud je pro vás důležité snadné a rychlé čištění konvice, dejte přednost typu se zabudovaným tělesem.

Zaměřte se na konstrukci a ergonomii

Technické parametry jsou při výběru rychlovarné konvice důležité, nesmíte však opomenou ani konstrukci a ergonomii. Na trhu jsou k dispozici konvice vyrobené z různých materiálů. Ty nejlevnější jsou celé z plastu, jsou lehké, ale zpravidla dlouho nevydrží. Pokud považujete pořízení nové konvice za dlouhodobou investici, dejte přednost kvalitnějším modelům z nerezové oceli. Pokud si potrpíte na moderní a luxusní design, poohlédněte se po konvicích z keramiky, kovu nebo skla. Dlouho vydrží a skvěle vypadají, obvykle také patří k těm nejdražším.

Konvici byste si měli před pořízením prohlédnout a vyzkoušet, jak se vám s ní manipuluje. Zkontrolujte způsob plnění, provedení tlačítek, délku kabelu a konstrukci základny. Zaměřte se také na bezpečnostní prvky. Kvalitní konvice musí být chráněna proti přetížení a po dosažení bodu varu se musí sama vypnout.

Regulace teploty a další funkce

Vyšší modely rychlovarných konvic jsou doplněny i některými dalšími funkcemi, které vám usnadní jejich používání. Pokud patříte mezi příznivce kvalitních sypaných čajů, jistě víte, že se nesmí zalít vařící vodou. Právě proto jsou některé konvice vybavené funkcí regulace teploty. Podle preferencí nastavíte ohřev na 70, 80 či 90 °C a po sepnutí můžete čaj či kávu ihned zalít. Některé modely jsou vybavené i diodovým podsvícením, které mění barvu podle teploty vody.

Věříme, že pro vás bude výběr nové rychlovarné konvice mnohem snazší. Pokud pořízení nové konvice zatím neplánujete, ale trápí vás vodní kámen a další usazené nečistoty, přečtěte si pokračování článku. Zaměříme se totiž na to, jak konvici rychle a precizně vyčistit.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAK SPRÁVNĚ ČISTIT RYCHLOVARNOU KONVICI

Přečtěte si i další články o čištění a úklidu domácnosti:

publikováno: 12. 2. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.