PR článek

Vybíráte garážová vrata? Promyslete si, jestli se mají zasouvat pod strop, nebo na stranu


Sekcni vrata Delta + Creativ 308, barva Antracit, realizace 2019 Kolin

 Možná si říkáte, že je nejvyšší čas vyměnit původní vrata do garáže za nová, která se budou dobře ovládat a zaujmou i svým moderním vzhledem. Pak před sebou budete mít velké dilema, pro jaký typ se rozhodnout. Mezi nejvyhledávanější varianty patří vrata sekční, která se zasouvají pod strop, a posuvná s otevíráním do boku. Pojďme se zaměřit na to, jakými vlastnostmi se tyto typy vyznačují a do jakých garáží se hodí nejlépe.

Sekční garážová vrata se hodí i do rekonstrukcí

Oblíbeným typem garážových vrat jsou sekční. Tvoří je několik panelů (sekcí), které jsou pevně spojené zámky. V těchto místech se mohou vrata snadno ohýbat, a tak je můžete vytáhnout až pod strop. Pokud plánujete rekonstrukci garáže, moderní garážová vrata jsou skvělou volbou. Dají se totiž namontovat bez náročných stavebních úprav a bouracích prací.

Na rozdíl od starších výklopných vrat dosedají pevně k zemi, a tak přes ně uniká jen minimum tepla. Z tohoto hlediska jsou vhodné i do garáží, které se během zimy vytápí. Při otevření však zaberou celý prostor stropu a sníží výšku garáže. Nehodí se tak do prostorů s nízkými stropy, u kterých by mohlo být další snižování problematické.

Dejte přednost sekčním vratům na míru

Chcete-li se vyhnout jakýmkoliv stavebním úpravám, sáhněte po sekčních garážových vratech vyráběných na míru. Například společnost LOMAX vyrábí sekční garážová vrata na míru zdarma, a tak nejste limitování omezenou nabídkou několika šířek. Vrata na míru jsou mnohem lepší variantou než stavební úpravy, který by byly viditelné i při maximální pečlivosti řemeslníka.

Pokud sáhnete po na míru vyráběných sekčních vratech od zmíněného českého výrobce, budete mít jistotu, že vám vydrží i desítky let bez náročnější údržby nebo výměny. Například oblíbená sekční vrata DELTA od LOMAXU jsou dimenzována na minimálně 20 tisíc cyklů, a tak je jejich životnosti skutečně dlouhá.

Máte nízký strop? Pořiďte si vrata s otevíráním do boku

Vzhledem k tomu, že sekční garážová vrata zaberou velkou část prostoru u stropu, který navíc sníží, nehodí se do všech typů garáží. Pokud máte v garáži nižší stropy nebo máte u stropu nosné konstrukce či potrubí, dejte přednost posuvným vratům s otevíráním do boku. Tento typ vrat je také složen z několika vzájemně propojených sekcí, ty se však zasouvají do strany. Na zeď se upevní kolejnice, po které se vrata pohybují.

Posuvná vrata můžete otevřít jen částečně

Posuvný typ garážových vrat je dobrou volbou také pro ty, kteří do garáže chodí často bez potřeby úplného otevření. Díky posuvnému mechanismu si vrata otevřete na libovolnou šířku podle aktuální potřeby, což oceníte v případě, kdy potřebujete do garáže jen projít nebo vyvětrat Takové řešení je možné i v případě sekčních vrat, do kterých lze nechat zhotovit integrované dveře. Počítejte však s mnohem vyšší investicí. U posuvných vrat integrované dveře nepotřebujete, a tak na nich ušetříte.

V nabídce společnosti LOMAX naleznete posuvná garážová vrata, která mají stejně jako všechny další typy dlouhou životnost. Výrobce totiž navrhnul posuvný systém bez pružin a lanek, které by se mohly při častém používání opotřebovat nebo pokazit.

Zpestřete nová vrata nerezovými prvky nebo prosklením

Ať už se rozhodnete pro sekční, nebo posuvná garážová vrata, můžete si v případě zakázkové výroby vybrat vzhled podle svých preferencí. V nabídce jsou tisíce různých dekorů a barevných provedení, díky kterým sladíte design vrat s jednotným stylem vašeho domu. Oba typy garážových vrat můžete navíc ozvláštnit různými nerezovými prvky nebo prosklením. Skleněné tabule vnesou do vaší garáže dostatek přirozeného světla a prostor prosvětlí. Nebudete tak muset rozsvěcovat vždy, když do své garáže vstoupíte.

Elektrické i ruční ovládání garážových vrat

Při výběru garážových vrat se zaměřte také na způsob otevírání. Zatímco posuvná vrata se otevírají jen ručně, u sekčních máte možnost volby mezi ručním a elektrickým otevíráním. Sekční garážová vrata LOMAX mohou být vybavena kvalitním stropním pohonem od renomované německé firmy Marantec. Nejvyšší model stropních pohonů Exclusive vyniká funkcemi Speed a BlueLine pro rychlý pohyb a úsporu energie. Pokud si do nových vrat necháte nainstalovat tento typ elektropohonu, na otevření vrat nebudete dlouho čekat – pohybují se dvakrát rychleji než klasické typy vrat se stropními pohony.

Rozhodnete-li se pro garážová vrata od spolehlivého výrobce, budou vám dobře sloužit ať už budou sekční, nebo posuvná. Pokud máte pod stropem dostatek místa bez překážek, upřednostněte sekční typ, který můžete doplnit o rychlý elektropohon. Jestli však chcete získat možnost jen částečného otevření vrat bez nutnosti větších investic do integrovaných dveří, posuvné dveře vám udělají velmi dobrou službu.

 

publikováno: 6. 2. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.