Vybrat kvalitní zahradní slunečník není složité. Na co si dát pozor?


2796965887_3cb894e1a8

I když je léto pro mnohé nejlepším obdobím roku, ve chvílích, kdy rtuť teploměru šplhá ke 30stupňové hranici, není pobyt na přímém slunci příliš příjemný. Pokud si však pořídíte slunečník, budete si i tak moci posezení na zahradě, terase nebo balkonu pořádně užívat. Ochráníte se tak nejen před slunečními paprsky, ale třeba i před deštěm, bude-li slunečník zhotoven z odpovídajícího materiálu. Při výběru tohoto mnohdy nezbytného doplňku se vyplatí zohlednit několik základních parametrů. A na ty se zaměříme na následujících řádcích.

Cena slunečníků dostupných na tuzemském trhu se značně liší, v supermarketech a na tržnicích se menší varianty prodávají již od 100 Kč, pravdou ale je, že pokud nechcete mít slunečník po pár týdnech zničený, měli byste na tuto možnost zapomenout. U kvalitního slunečníku se zpravidla můžete spolehnout na funkčnost, praktičnost a dlouhou životnost. Rozhodně se proto vyplatí investovat do něj více než jen několik stokorun.

Materiál konstrukce je u slunečníku nejdůležitější

Aby zahradní slunečník plnil svou funkci co nejlépe a nebyl ohrožením pro osoby, které se pod ním nachází, musí být stabilní. U slunečníků větších rozměrů to platí dvojnásob. Konstrukce by proto měla být bytelná, a to z kovu či dřeva (může být exotické, nebo i klasický český dub). I jednotlivé prvky a součástky musí být pevné, u levnějších variant se tradičně setkáte s kloubem pro naklánění z plastu, a to není zrovna nejvhodnější řešení. Záleží samozřejmě také na tom, zda plánujete slunečník častěji přemisťovat, nebo budete volit fixní upevnění.

  • Stojan

Dobře vyřešený stojan zajistí stabilitu slunečníku a zabrání jeho případnému vyvrácení při zhoršených povětrnostních podmínkách. Většinou se jedná o nádobu, která se plní pískem či vodou, aby získala potřebnou hmotnost. Výjimkou nejsou ani stojany, kdy je v kovové konstrukci zasazena betonová kostka. U rozměrnějších slunečníků se hodí o mnoho více než oblíbené plasty. Někteří výrobci nabízí i litinová provedení. V každém případě je vždy lepší, když je stojan součástí kupovaného slunečníku a nemusíte ho obstarávat zvlášť.

2552866895_f13e71038c

  • Způsob rozevírání

Čím větší slunečník budete pořizovat, tím důmyslnější mechanismus ovládání by měl mít. Je rozdíl rozevírat slunečník s průměrem 1 metr a slunečník, který dokáže zastínit několik metrů čtverečných. U takových typů vždy žádejte minimálně ovládání přes kličku nebo lankový systém s kladkou a se závažím.

  • Látka

5804220397_72a9456594

Potah konstrukce rozhoduje o tom, jaký komfort bude zahradní slunečník poskytovat. Víte-li, že chcete pod slunečníkem sedět i v dešti, pak se vyplatí poohlédnout po impregnovaných materiálech.

Pevná kombinace textilie a lamina zase zajistí, že slunečník bude mít stálý tvar, nejběžněji se však setkáte s bavlnou a polyesterem. Uvažujte střídmě zejména při volbě barvy nebo vzoru na látce. To, co se vám líbí v daném obchodě, by ve finále mohlo vypadat nevkusně v prostředí vaší zahrady. Obecně platí, že pestrobarevná provedení jsou mnohem lepší na malých slunečnících.

I když je zahradní slunečník jedním z estetických prvků pozemku, měli byste svůj výběr orientovat od praktických požadavků. Zejména tedy v otázce mobility a velikosti prostoru, který chcete slunečníkem uchránit od mnohdy nepříjemných slunečních paprsků. Nemá smysl pořizovat veliký slunečník, co ukrojí zbytečně moc místa z volné plochy svým stíněním. Naopak malý se hodí spíše pro terasy a balkony k jednomu stolu.

 

publikováno: 12. 7. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.