Využití akvarijní chemie usnadňuje práci, není však nejlepším řešením


Udržovat akvárium bez použití akvarijní chemie je úkol takřka nadlidský.

Udržovat akvárium bez použití chemie je úkol takřka nadlidský. Pomáhá si s ní snad každý a jen díky různým prostředkům může být voda dlouhou dobu průzračná a sklo a kameny bez nežádoucího povlaku. Různé přípravky se využívají třeba i pro lepší růst, ale hlavně se dá s jejich pomocí zamezit vzniku a šíření plísňových onemocnění i parazitům.
 

 

Udržované a fungující akvárium působí jako malý zázrak. Izolovaný ostrůvek přírody působí mezi technikou uklidňujícím dojmem a nic si nezadá s těmi nejluxusnějšími interiérovými doplňky. Nikdy se ale nemělo zapomínat, že i v něm stále žijí živočichové, kteří potřebují řádnou péči.

Dělení akvarijní chemie

Přípravky pro akvária by se daly rozdělit do tří kategorií. Časem bude jistě potřeba pořídit něco z každé kategorie. Nejdříve je však potřeba znát požadavky druhů, které budete pěstovat – a to nejen ryb, ale i dalších vodních živočichů a samozřejmě rostlin. Hned v začátcích tedy sjednoťte druhy se stejnými (nebo alespoň velmi podobnými) požadavky.

Přípravky akvarijní chemie na úpravu vody v akváriu

Některé druhy vodních živočichů jsou velmi citlivé na nečistoty, ale zároveň také na změny vody. Na vodu je vhodné vyčlenit nádobu, v níž proběhne odstátí, dosáhne vhodné teploty a rovnou se do ní mohou přidat i další přípravky. Ryby obecně vyžadují měkkou vodu, což může být v některých oblastech problematické.

Na snížení tvrdosti se používají přípravky na bázi rašelinového výluhu. V akvaristikách se ale dají sehnat mnohé další roztoky: některé odstraňují přílišné množství chloru, amoniaku, umí vytvořit žádoucí pH, napomáhají rozkladu nevhodných látek a další. Kupříkladu se dají zakoupit i přípravky namíchané rovnou pro úpravu kohoutkové vody.

Akvarijní chemie jako hnojiva do akvária

Také hnojiva napomáhají vytvořit lepší prostředí ve vodě (snižují pH, mají efektivní pufrovací schopnost) a navíc podporují růst vodních rostlin. Dokáží chelatizovat vápník, hořčík a železo v akvarijní vodě a tyto využít jako živiny. Používání hnojiva ale není nutnost, spíše jen doplněk péče pro zkušenější akvaristy.

Akvarijní chemie: léčiva do vody

Nadšení z nových přírůstků v akváriu může záhy vystřídat zděšení nad nečekaným úhynem mnoha ryb. Noví obyvatelé s sebou mohou přinést nemoci, s nimiž si stávající rybky nedokáží poradit a pohroma je na světě. Nejčastěji se objevují plísně, bakteriální infekce sliznic, drobná poranění, kožní a žábroví červi nebo parazitní infekce.

 Pokud ale máte možnost vyhnout se chemickým úpravám pomocí akvarijní chemie, pak to udělejte.

Poněkud děsivě pak mohou působit nemoci z kategorie vypouklých očí, naježení šupin, vředů nebo rozpadu ploutví.
Léčiva jsou prodávána ve formě tablet či roztoků, jež jsou zpravidla opatřeny kapátkem pro lepší dávkování. Některá léčiva se dají aplikovat i preventivně, přesto se jako nejlepší opatření pro nové jedince. osvědčila karanténa.

Až s akváriem zjistíte, jak moc dokáží být rostliny i živočichové citliví. A to nejen na nekvalitní vodu a agresivní přípravky, ale třeba i na sebemenší změnu v poměru prvků ve vodě. Kupříkladu taková měď. Dokáže zbavit akvárium malých nežádoucích korýšů, ale také umí dokonale zničit zeleň.

Vyplatí se pravidelně provádět test vody, díky kterým zjistíte, jak je na tom voda s pH, uhličitanovou tvrdostí a přítomností dalších stopových prvků, jenž mohou být příčinou, proč se těm kterým druhům zrovna nedaří. Pokud ale máte možnost vyhnout se chemickým úpravám, pak to udělejte. Přípravky by měly být až poslední možností, nikoliv prvním a snadným řešením.

publikováno: 6. 6. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.