G+

 

 

Za jakých podmínek vám může program Zelená úsporám pomoci?


Fotolia_39564629_XS

Snahu využívat k bydlení obnovitelné zdroje a dosáhnout znatelných úspor při spotřebě energií podporuje i stát. Nejvýraznějším počinem je v tomto ohledu jistě program s příhodným názvem Zelená úsporám, který uvolňuje dotace na rekonstrukce a stavby těm, co chtějí provoz své domácnosti zajistit v co největší možné míře ekologickou cestou. Od spuštění v roce 2009 ho provází různé komplikace. Jak na tom aktuálně Zelená úsporám je a co všechno podporuje? I o tom informují následující řádky.

Smyslem programu je snížení škodlivých emisí v dlouhodobém horizontu. Původně byl naplánován tak, aby skončil na konci roku 2012, vzhledem k tomu, že čerpání prostředků neprobíhá tak, jak se předpokládalo, poběží s největší pravděpodobností ještě další rok. V současné době je příjem žádostí o dotace pozastaven, od 1. dubna však začne administrativní zpracování dokumentů předaných do konce října roku 2010, co obsahují razítko Státního fondu životního prostředí České republiky.

Zelená úsporám: 3 základní oblasti podpory

Základně je program Zelená úsporám rozdělen do 3 hlavních okruhů, jsou značeny písmeny A, B a C:

  • A) Úspora energie na vytápění (celkové nebo dílčí zateplení)
  • B) Výstavba v pasivním energetickém standardu
  • C) Využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a přípravu teplé vody (změna neekologického způsobu vytápění na nízkoemisní zdroje na biomasu a účinná tepelná čerpadla, instalace takových zdrojů do novostaveb, instalace solárních panelů)

Dále lze získat dotace za vybrané kombinace daných opatření a také příspěvky na přípravu a realizaci podporovaných možností.

Kdo může program Zelená úsporám využívat?

Zelená úsporám aktuálně slouží vlastníkům a stavebníkům rodinných i bytových domů, kteří danou stavbu využívají k bydlení nebo ji k tomuto účelu poskytují dalším osobám. Jedná se tedy o fyzické osoby (i podnikající), společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, města a obce, podnikatelské subjekty a právnické osoby. 

1560043557_0c0840b13f

Postup, jak získat finanční prostředky k realizaci, by měl začínat vyhledáním odborníka (v databázi České komory autorizovaných techniků a inženýrů nebo v seznamu České komory architektů), který posoudí zamýšlený projekt a zpracuje ho, dále je nutné vybrat dodavatele a výrobek. Následně je potřeba získat a vyplnit žádost na krajském pracovišti Státního fondu životního prostředí. Tam také formuláře a potřebné projektové dokumenty posoudí. Zhruba do 3 měsíců dojde k výslednému vyhodnocení a uznání/neuznání žádosti.

733190813_c53d9b14e1

Po skončení realizace je nutné příslušnými fakturami s položkovým rozpočtem prokázat, že k rekonstrukci nebo výstavbě opravdu došlo, čímž dojde k uzavření smlouvy, na jejímž základě poté dojde k proplacení schválené podpory programem Zelená úsporám.

Program Zelená úsporám pomáhá zvládnout počáteční investici do řešení, které má příznivý dopad na životní prostředí. Ta je zpravidla velice vysoká, a tak se mnozí realizaci ekologických opatření vyhýbají. I když je aktuálně Zelená úsporám nefunkční, očekává se brzké opětovné spuštění a přijímání nových žádostí.

 

publikováno: 29. 3. 2012
přečteno: 889×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...