Za jakých podmínek vám může program Zelená úsporám pomoci?


Fotolia_39564629_XS

Snahu využívat k bydlení obnovitelné zdroje a dosáhnout znatelných úspor při spotřebě energií podporuje i stát. Nejvýraznějším počinem je v tomto ohledu jistě program s příhodným názvem Zelená úsporám, který uvolňuje dotace na rekonstrukce a stavby těm, co chtějí provoz své domácnosti zajistit v co největší možné míře ekologickou cestou. Od spuštění v roce 2009 ho provází různé komplikace. Jak na tom aktuálně Zelená úsporám je a co všechno podporuje? I o tom informují následující řádky.

Smyslem programu je snížení škodlivých emisí v dlouhodobém horizontu. Původně byl naplánován tak, aby skončil na konci roku 2012, vzhledem k tomu, že čerpání prostředků neprobíhá tak, jak se předpokládalo, poběží s největší pravděpodobností ještě další rok. V současné době je příjem žádostí o dotace pozastaven, od 1. dubna však začne administrativní zpracování dokumentů předaných do konce října roku 2010, co obsahují razítko Státního fondu životního prostředí České republiky.

Zelená úsporám: 3 základní oblasti podpory

Základně je program Zelená úsporám rozdělen do 3 hlavních okruhů, jsou značeny písmeny A, B a C:

  • A) Úspora energie na vytápění (celkové nebo dílčí zateplení)
  • B) Výstavba v pasivním energetickém standardu
  • C) Využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a přípravu teplé vody (změna neekologického způsobu vytápění na nízkoemisní zdroje na biomasu a účinná tepelná čerpadla, instalace takových zdrojů do novostaveb, instalace solárních panelů)

Dále lze získat dotace za vybrané kombinace daných opatření a také příspěvky na přípravu a realizaci podporovaných možností.

Kdo může program Zelená úsporám využívat?

Zelená úsporám aktuálně slouží vlastníkům a stavebníkům rodinných i bytových domů, kteří danou stavbu využívají k bydlení nebo ji k tomuto účelu poskytují dalším osobám. Jedná se tedy o fyzické osoby (i podnikající), společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, města a obce, podnikatelské subjekty a právnické osoby. 

1560043557_0c0840b13f

Postup, jak získat finanční prostředky k realizaci, by měl začínat vyhledáním odborníka (v databázi České komory autorizovaných techniků a inženýrů nebo v seznamu České komory architektů), který posoudí zamýšlený projekt a zpracuje ho, dále je nutné vybrat dodavatele a výrobek. Následně je potřeba získat a vyplnit žádost na krajském pracovišti Státního fondu životního prostředí. Tam také formuláře a potřebné projektové dokumenty posoudí. Zhruba do 3 měsíců dojde k výslednému vyhodnocení a uznání/neuznání žádosti.

733190813_c53d9b14e1

Po skončení realizace je nutné příslušnými fakturami s položkovým rozpočtem prokázat, že k rekonstrukci nebo výstavbě opravdu došlo, čímž dojde k uzavření smlouvy, na jejímž základě poté dojde k proplacení schválené podpory programem Zelená úsporám.

Program Zelená úsporám pomáhá zvládnout počáteční investici do řešení, které má příznivý dopad na životní prostředí. Ta je zpravidla velice vysoká, a tak se mnozí realizaci ekologických opatření vyhýbají. I když je aktuálně Zelená úsporám nefunkční, očekává se brzké opětovné spuštění a přijímání nových žádostí.

 

publikováno: 29. 3. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.