G+

 

 

Zábradlí na balkon: spojte estetiku s funkčností


3075368195_1d68242605

Balkon může být nevýraznou součástí domu, ale i její dominantou. Záleží jen na vás, jaký mu dáte ráz a jak moc na něj chcete upozornit. Nemusí být velký, i malé balkony mají své kouzlo a společně s důmyslným zábradlím bývají nepřehlédnutelnými ozdobami. Ostatně - balkonové zábradlí je na něm to nejdůležitější. 

Po stylovém balkonu touží mnoho lidí. Nemusí sloužit jen pro věšení prádla a pěstování bylinek, lze z něj totiž jednoduše vytvořit příjemnou oázu klidu, nevšední místo pro relaxaci nebo jej využít pro posezení s přáteli. Důležitou a neodmyslitelnou součástí je tedy balkonové zábradlí, jehož výběr byste rozhodně neměli podceňovat. Proto je pro vás připraven malý rádce s praktickými tipy.

Balkonové zábradlí jako ozdoba

Aby zábradlí na balkoně doplňovalo celkový vzhled domu a nerušilo dojem, je potřeba vybírat důkladně. Ať už styl, materiál, barvu nebo výšku. Nikdy však nezapomínejte, že balkonové zábradlí je především bezpečnostní prvek.

Mezi nejčastější materiály, z kterých je zábradlí vyrobeno, patří dřevo a kov v provedení nerez. Prvně zmíněný materiál je preferovaný pro svou variabilitu. Hodí se pro minimalistické zábradlí bez zbytečných prvků, ale také pro ozdobnou masivní bariéru. Barvu je možno volit téměř libovolně, a při správné péči má toto balkonové zábradlí opravdu dlouhou životnost a vysokou odolnost. Stejně vysokým nárokům odpovídá a vyhovuje i nerez. Oblibě se těší také ozdobné kované zábradlí.

7319657868_2a183cb388

Zábradlí na balkon netradičně

Současná architektura využívá sklo ve všech jeho podobách. Proniká do obytných prostor a využití najde i na balkonech. Zapomeňte na fascinující pohledy skrze skleněnou podlahu (ačkoliv i to je možná varianta), představte si spíše celoskleněné zábradlí (případně doplněné o sloupky ze dřeva nebo nerezu). Neobvyklé řešení se hodí pro moderní domy a společně s květinami dokáže vytvořit prostředí, jež si každý zamiluje.

Povinné normy – výška a kotvení

Zábradlí na balkon (a nejen tam) má stanovené určité parametry, kterými je potřeba se řídit. Není to tedy jen o estetice, ale také o odolnosti a stabilitě. V tomto ohledu je podstatné kotvení do přilehlých konstrukcí. Nejmenší dovolenou výšku balkonového zábradlí najdete v normách (tab. 2, ČSN 743305), ve zkratce ale lze říci, že minimálně 90 cm vysoké je potřeba tam, kde hloubka volného prostoru dosahuje 3 metrů.

127920058_c7ca6840f3

Co se týče kotvení, to může být tvořeno pevnými klouby nebo vetknutím (zabudováním přímo). V tomto případě bývá nápomocen výpočet, kde je zohledněna konstrukce domu.

Jen pevné a dobře ukotvené zábradlí s bezpečnou výplní může být ozdobou každého domu. Záleží na vašem vkusu, jaký styl a materiál zvolíte. Ovšem i tady platí, že méně znamená více a střídmost rozhodně není krok vedle. I tak může dostat punc výjimečnosti, která je v současnosti tolik žádoucí.

 

publikováno: 12. 7. 2012
přečteno: 3704×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...