Zábradlí na balkon: spojte estetiku s funkčností


3075368195_1d68242605

Balkon může být nevýraznou součástí domu, ale i její dominantou. Záleží jen na vás, jaký mu dáte ráz a jak moc na něj chcete upozornit. Nemusí být velký, i malé balkony mají své kouzlo a společně s důmyslným zábradlím bývají nepřehlédnutelnými ozdobami. Ostatně - balkonové zábradlí je na něm to nejdůležitější. 

Po stylovém balkonu touží mnoho lidí. Nemusí sloužit jen pro věšení prádla a pěstování bylinek, lze z něj totiž jednoduše vytvořit příjemnou oázu klidu, nevšední místo pro relaxaci nebo jej využít pro posezení s přáteli. Důležitou a neodmyslitelnou součástí je tedy balkonové zábradlí, jehož výběr byste rozhodně neměli podceňovat. Proto je pro vás připraven malý rádce s praktickými tipy.

Balkonové zábradlí jako ozdoba

Aby zábradlí na balkoně doplňovalo celkový vzhled domu a nerušilo dojem, je potřeba vybírat důkladně. Ať už styl, materiál, barvu nebo výšku. Nikdy však nezapomínejte, že balkonové zábradlí je především bezpečnostní prvek.

Mezi nejčastější materiály, z kterých je zábradlí vyrobeno, patří dřevo a kov v provedení nerez. Prvně zmíněný materiál je preferovaný pro svou variabilitu. Hodí se pro minimalistické zábradlí bez zbytečných prvků, ale také pro ozdobnou masivní bariéru. Barvu je možno volit téměř libovolně, a při správné péči má toto balkonové zábradlí opravdu dlouhou životnost a vysokou odolnost. Stejně vysokým nárokům odpovídá a vyhovuje i nerez. Oblibě se těší také ozdobné kované zábradlí.

7319657868_2a183cb388

Zábradlí na balkon netradičně

Současná architektura využívá sklo ve všech jeho podobách. Proniká do obytných prostor a využití najde i na balkonech. Zapomeňte na fascinující pohledy skrze skleněnou podlahu (ačkoliv i to je možná varianta), představte si spíše celoskleněné zábradlí (případně doplněné o sloupky ze dřeva nebo nerezu). Neobvyklé řešení se hodí pro moderní domy a společně s květinami dokáže vytvořit prostředí, jež si každý zamiluje.

Povinné normy – výška a kotvení

Zábradlí na balkon (a nejen tam) má stanovené určité parametry, kterými je potřeba se řídit. Není to tedy jen o estetice, ale také o odolnosti a stabilitě. V tomto ohledu je podstatné kotvení do přilehlých konstrukcí. Nejmenší dovolenou výšku balkonového zábradlí najdete v normách (tab. 2, ČSN 743305), ve zkratce ale lze říci, že minimálně 90 cm vysoké je potřeba tam, kde hloubka volného prostoru dosahuje 3 metrů.

127920058_c7ca6840f3

Co se týče kotvení, to může být tvořeno pevnými klouby nebo vetknutím (zabudováním přímo). V tomto případě bývá nápomocen výpočet, kde je zohledněna konstrukce domu.

Jen pevné a dobře ukotvené zábradlí s bezpečnou výplní může být ozdobou každého domu. Záleží na vašem vkusu, jaký styl a materiál zvolíte. Ovšem i tady platí, že méně znamená více a střídmost rozhodně není krok vedle. I tak může dostat punc výjimečnosti, která je v současnosti tolik žádoucí.

 

publikováno: 12. 7. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.