Zahradní domek poslouží nejen k úschově nářadí


Zahradní domek poslouží nejen k úschově nářadí

Má-li být zahrada u domu příjemná a svým způsobem útulná, je třeba na ní udržovat pořádek stejně jako v domácnosti. Zahradní domek uschová nejen nářadí, ale také nábytek či sportovní potřeby nebo náhradní díly na auto, co se už do garáže nevlezou, ale je nutné je mít pod střechou. Chcete-li tedy předejít chaosu a nepořádku, může vám být zahradní domek skutečně nápomocen.

Zahradní domky nemusí sloužit jen jako úschovna věcí, mohou být i příbytkem, co uchrání před deštěm, větrem a další nepřízní, která dokáže přerušit pobývání na zahradě, a mnohdy tak zkazit dobrou náladu plynoucí z klidného posezení. Větší zahradní domky jsou navíc i vyhledávaným řešením pro krátkodobé rekreační účely na pozemcích k tomu určených. Není žádným tajemstvím, že zahradní domek poskytuje dostatečný komfort pro opakované pobývání a navíc velmi dobře vypadá. Výjimečné nejsou ani situace, kdy je zahradní domek využíván jako malá dílna a zázemí pro kutily. Jak z výše uvedeného vyplývá – všestrannost, to je poznávací znamení těchto převážně menších, ale užitečných staveb.

Zahradní domek příslušných rozměrů je tedy možné využít mimo jiného jako:

  • úschovnu nářadí a zahradního nábytku
  • dílnu
  • relaxační místo
  • domek pro hosty
  • pracovnu
  • domek na hraní pro děti
  • úschovnu jízdních kol apod.
  • kůlnu na dřevo
  • sklad pro úrodu
  • rekreační objekt

Z jakého materiálu může zahradní domek být?

Obvyklým a tradičním materiálem je samozřejmě dřevo. V nabídkách prodejců se ale objevují i zahradní domky z bytelného plastu nebo kovu. Nejen z tohoto hlediska je možné zahradní domky kategorizovat. Existují totiž v menších (plocha do cca 10 m2) i větších velikostech (nad 10 m2). Zahradní domky z odolného a masivního plastu jsou povětšinou vyráběny ze směsi polypropylenu a polykarbonátu.

Jejich velkou výhodou je poměrně příznivá pořizovací cena a také skutečnost, že je lze skládat k sobě v případě, že je po čase prvně koupený kus zkrátka velikostně nevyhovující.

Kovový zahradní domek je díky použitému materiálu samozřejmě vysoce odolný (a oproti dřevěné stavbě i levnější), avšak je nutné hlídat jeho povrchovou úpravu, aby nedocházelo ke korozi apod. Jak už ale bylo zmíněno – v žebříčku oblíbenosti však vedou dřevěné zahradní domky (většinou ze smrkového dřeva), které jsou atraktivní vzhledem a vlastnostmi, které dřevo jako materiál vykazuje. Z dané obliby vyplývá i to, že jsou tyto zahradní domky snadno dostupné v nabídkách prodejců.

„Zahradní domky menších rozměrů je možné zakoupit již od 7000 Kč.“

Zahradní domek lze sestavit jako stavebnici

Jelikož se zahradní domky prodávají v běžných hobbymarketech, je jasné, že jejich výstavbu zvládne každý, kdo se umí držet návodu a vyhradí si dostatek času a vlastně i nadšení a trpělivosti. Typizovaný zahradní domek je jako stavebnice, v níž stačí přesně a správně poskládat jednotlivé díly na místě, kde si majitel přeje domek mít. Samozřejmě je nutné si předem promyslet hlavní účel domku, aby bylo možné tomu uzpůsobit celkové zařízení a případné doplňky. Pokud budete chtít zahradní domek využívat jako zázemí pro přespání, bude nutné vyřešit i připojení k elektrické síti, přívod vody a další základní vybavení. 

Zahradní domek může být i nejvýraznějším prvkem pozemku, na kterém jeho majitel bojuje s přílišnou všedností. Nesmí ale zapomenout na to, že je třeba se informovat na příslušném stavebním úřadě, zda právě váš úmysl postavit si zahradní domek nepodléhá schvalovací povinnosti. Pak už nic nebrání tomu pořídit na pozemek zahradní domek, který pomůže udržet na zahradě pořádek.

publikováno: 17. 8. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.